Hangi Tıp Fakültesi – Tıp Fakültesi Seçerken Dikkat Edilecekler

hangi tıp fakültesiÜlkemizde çok satıda tıp fakültesi mevcuttur. İyi bir tıp fakültesinde okumak çok önemli ama bulunduğu okulu ve aldığı eğitimi iyi değerlendirebilen öğrenciler rakiplerinin önüne geçebileceklerdir. Bu yazımızda tıp fakültelerini tercih edecek ve doktor olmak isteyen öğrenciler için hazırlık sınıfı olan veya İngilizce eğitim veren tıp fakültelerinin durumunu, büyükşehirde tıp okumanın avantajlarını ve pratik eğitimlerini başka illerdeki üniversite hastanelerinde sürdüren tıp fakültelerinin avantaj ve dezavantajlarını değerlendireceğiz.

Tıp Fakülteleri ve Yabancı Dil (İngilizce) Eğitimi

Tıp fakültesi seçerken öncelikle İngilizce tıp mı, Türkçe tıp mı okumak istendiğine kara verilmelidir. İngilizce tıp fakültelerinde tıp eğitimi İngilizce verilmektedir. İngilizce tıp okuyan doktorlar İngilizceye ve İngilizce tıbbi terimlere daha aşina olurlar, doktorlar akademik yaşamlarına İngilizceye çokça gerek duyarlar, bu yüzden İngilizce tıp okumak işe yarayabilir. Ama tıp eğitimini Türkçe alanlar da kendilerini geliştirerek bu açığı kapatabilirler. Tıp eğitimine yurt dışında devam etmek, yurt dışında çalışmak isteyenler için de İngilizce tıp okumak avantajlı olabilir. İngilizcenizin iyi yada kötü olmasına bakarak da bu karar verilmemelidir, çünkü hazırlık okunarak yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz ve Türkçe tıp okumak isteseniz de hazırlık okumak zorunda kalabilirsiniz. Örneğin Hacettepe Tıp Fakültesinin hem İngilizce hem Türkçe tıp kontenjanları bulunmaktadır ve hazırlık eğitimi her iki bölüm için de bulunmaktadır. Öğrenciler eğer isterse sene başında girdikleri bir sınavdan başarılı olurlarsa hazırlık eğitiminden muaf olabilirler, hatta hazırlık eğitimi alırken de sınıfı iki dönem yani bir sene yerine yine bir sınavla bir dönem, yarım senede bitirebilirler.

Hangi Şehirlerde Tıp Okumalı

Fakülte seçilirken büyük şehirlerdeki fakülteleri seçmek de işe yarayacaktır. Çünkü tıp eğitimi alırken çeşitli hastalar görmek pratik açısından çok değerlidir. Tıp fakültesinin ilk üç senesi teorik derslerle fakültede geçerken, sonraki iki sene hem teorik hem pratikten oluşan derslerle üniversite hastanesinde, hastanede intörnlük yapılan son sene ise tamamen pratikten oluşan bir senedir. Büyük şehirlerdeki fakülteler referans hastanesi olduğu için daha çok hasta ve daha çeşitli hastalar görmek mümkündür.

Başka Üniversitelerde Eğitim Veren Tıp Fakülteleri

Ülkemizdeki tüm tıp fakültesi mezunları sonuçta doktor olarak çıkacaktır ama hangilerinin daha kaliteli, donanımlı doktorlar olacağını hem aldıkları eğitimle okudukları fakülteler hem de kendileri belirleyeceklerdir. Yeni açılan bazı tıp fakültelerin öğrencilerin pratik eğitiminde görevlendirilen başka büyük bir tıp fakültesinin hastanesini kullanabilmektedir. Yani okula girerken ve mezun olurken sadece okulunuzun adını kullanıyorsunuz, diğer tüm eğitiminizi ya da sadece hastanedeki pratik eğitimlerini başka bir fakültede alıyorsunuz. Bu da puanınızla giremeyeceğiniz ve eğitim alamayacağınız bir fakülteden eğitim alma fırsatı sağlıyor. Bu okulları araştırarak bu avantajlı durumu da kullanabilirsiniz. Tıp eğitiminin zorluğu herkesin bildiği bir gerçek bu yüzden bu zorluğu aile yanında ya da başka uzak bir şehirde yüklenmek de önemli bir tercih meselesi. Hangisinin daha iyi olacağını düşünerek tercihleri yapmak daha iyi olacaktır.

En İyi Tıp Fakülteleri

 1. Hacettepe Üniversitesi
 2. İstanbul Üniversitesi
 3. Koç Üniversitesi
 4. Yeditepe Üniversitesi
 5. Ankara Üniversitesi
 6. Marmara Üniversitesi
 7. Ege Üniversitesi
 8. Gazi Üniversitesi
 9. Dokuz Eylül Üniversitesi
 10. Başkent Üniversitesi
 11. Uludağ Üniversitesi
 12. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 13. Çukurova Üniversitesi
 14. Akdeniz Üniversitesi
 15. Başkent Üniversitesi

76 yorum

 1. kocaeli tıp ile uludağ tıpın eğitim kalitesini karşılaştırır mısınız?

 2. merhaba ben samsunda tıp okumak istiyorum ama pdr sistemi varmış ve zorluyomuş heralde. geçme notuda yüksekmiş… sizce orayı yazsam çok sorlanırmıyım yada gereksiz yere mi o kadar zorlanmış olurum… bilgi verebilir misiniz? şimdiden teşekkür ederim

 3. Uludağ tıp Türkçe mi yoksa İngilizce mi eğitim veriyor? 🙂

 4. ktü mü atatürk üniversitesi mi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*