Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Üniversiteler Hakkıda Bilgi Nasıl Edinilir

üniversite tercihi2011 LYS geride kaldı, şimdi tercih dönemi. Üniversite ve bölüm tercihi yapmak bir gencin hayatındaki en önemli seçimlerden birisidir, bu nedenle çok fazla araştırma yapılıp, iyi bilgi edinip, akıllıca tercih yapılmalıdır. Üniversite tercih döneminde tercih edeceğinzi üniversite hakkında nasıl bilgi edinirsiniz, hangi bölümü seçmeliyim, bölüm mü önemlidir, üniversite mi önemlidir, üniversitem hakkındaki yorumlara nereden ulaşabilirim gibi konulara değineceğiz bu makalede. Öncelikle Türkiye’nin en iyi üniversiteleri listesi ve sıralamasına bir göz atmanızda fayda var.

Bölüm mü önemlidir Üniversite mi

Üniversite ve bölüm tercihi yaparken öğrencilerin en çok düştüğü çelişkilerden birisidir. Bazı öğrenciler Boğaziçi, İTÜ ya da Bilkent Üniversitesine gideyim de hangi bölüm olursa olsun mantığıyla hareket ederlerken, bazıları ise şu bölüme gideyim de hangi üniversite olursa olsun düşüncesiyle hareket etmektedirler. Bu iki düşünce de aslında tam olarak doğru değildir. Üniversite hayatınız seçtiğiniz üniversite, üniversitenin bulunduğu şehir ve okuduğunuz bölüm ile birlikte bir bütündür. Tüm bunları dikkate alarak tercih yapmak en doğrusudur. Ama okumak istediğiniz bölümde ve ilerde sahip olmak istediğiniz mesleği, spesifik bir üniversite tercihi yapmanın önüne koymanızda fayda var. Üniversite haaytı ne de olsa 4 yıl, İstanbul’da da okunur, Ankara’da da, İzmir’de de, Adana’da da. Ama sahip olacağınız meslek sizi bir ömür boyu taşıyacak, isminizin önünde yer alacak. Yine de, Endüstri Mühendisliği çok iyi bir bölüm mesela, puanınız İşletme’ye de yetiyor. Çok kötü bir üniversitede, mezun olduktan sonra iş bulma kaygısıyla istediğiniz mühendisliği tercih etmek yerine, daha iyi bir üniversitede işletme okumak daha mantıklı olabilir. Yani hem bölüm, öncelikle bölüm, ama sonra da üniversitenin ne kadar iyi olduğu ve imajına göre tercih yapmanızda fayda var.

Puanım Yanmasın Kaygısıyla Tercih Yapmak

Çok iyi bir puan aldınız diyelim. Puanım yanmasın kaygısıyla başa tıp fakültelerini, sonra mühendislik fakülteleri ve sonrasında işletme iktisat gibi bölümleri içeren bir tercih yapmak, yapılabilecek en büyük hatadır. Önemli olan puanınız ya da yanması değiş, ne olmak istediğiniz, hangi bölümde okumak istdiğinizdir. Ayrıca unutmayın, üniversite ve bölüm puanları değişkendir, bu sene en popüler bölüm elektronik mühendisliği olur, seneye bilgisayar mühendisliği, öbür sene tıp, öbür sene hukuk. Siz puanım yanmasın kaygısıyla hareket etmeyin, hangi bölümde okumak istediğinize göre tercih yapın.

Üniversiteler Hakkında Bilgi Nasıl Edinirim

Her üniversite hakkında bilgiyi öncelikle üniversitenin internet sitesinden edinin. Yurt ve burs olanaklarına bakın, üniversitenin bulunduğu şehri ve öğrenci hayatına göz atın.

Daha sonra imkanınız var ise tercih edeceğiniz üniversitenin kampüsüne gidin, gezin, kampüste gördüğünüz ve mevcut okuyan öğrencilerle tanışın, sorular sorun.

İnternette o üniversite ile ilgili yorumları araştırın. Mesela hemen her üniversitenin bir sözlüğü ya da forumu vardır. Örneğin, Bilkent Sözlük gibi. Gidin, üniversitenin sözlüğünde istediğiniz bölümü araştırın, o üniversite hakkında öğrenciler ne gibi yorumlar yazmış okuyun, üye olun, diğer üyelerle sohbet edin, sorular sorun.

Bölümleri, İş Olanaklarını ve Meslekleri Araştırın

Okuyacağınız bölümden mezun olunca ne gibi iş olanaklarına sahip olacaksınız, hangi şehirde hangi sektörlerde ne gibi işlerde çalışacaksınız, ne kadar maaş ile işe başlayabileceksiniz gibi konular önemlidir. O bölümde hangi dersler veriliyor, yurt dışında master ve doktora imkanları var mı, kamuda A grubu kadrolarda işe girilebiliyor mu. Bunları öğrenmenin en iyi yolu o bölümden mezun olmuş ya da okuyan birine sormak, ya da internette araştırma yapmaktır. Örneğin, Endüstri Mühendisliği ya da Eczacılık bölümleri ile ilgili bilgiyi Prohayat’ta bulabilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak üniversite ve bölüm tercihi yapmak çok önemli bir karardır. Üstünkörü bir tercih yapmayın, araştırın, okuyun, sorun, öğrenin.

4 yorum

  1. Peki kamuda a grubu kadro iş imkanı hangi bölümlerde var

  2. Bu ülkede yüksek puanla tıp yazılmaz tek gerçek artık bu sağlık bakanı çinden öğrenci getirip açıköğretimde tıp okutup onları dr yapsın.

  3. Evet arkadaşlar pişman olmamanız için size yardımcı olmak istedim eğer ziraat vb. bölüm seçmek istiyorsanız eğer Bursa/UludağMustafaKemalPaşa MYO seçmeyin tavsiye etmem hem dersler çok ağır hemde zor. En erken okulu bitiren 3 yılda bitirmiş Neyse uzun lafın kısası sadece yardımcı olmaktı 4. yılım hala aynı okuldayım tek dersten gecemıyorum :/ Faliyet bakımından da küçüük biyer olduğu için çok sıkıcı geçiyor.

  4. hocam bir şey soracaktım ben yerleşemedim 2. tercihlere kaldım şimdi yeniden kılavuz yayınlanacak bu kılavuzda sadece boş kontenjanlar mı
    yazacak yoksa hem sıralama puan kontenjan mı yazacak. İlk tercihte üniversiteler sıralamaya göre mi aldı yoksa boş kontenjanlarının hepsini tercih edenlerle doldurdular mı? cevap verirseniz çok sevinirim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*