Tüm Mühendislikler – En İyi Mühendislik Dalları

tüm mühendisliklerTercih döneminin yaklaşmasıyla beraber geleceği olan üniversite ve bölümlere olan rağbet arttı. Özelikle sayısal branşları tercih edecek öğrencilerin ilk tercihinin önceki senelerde olduğu gibi tıp fakülteleri olması beklenirken, bu branşlarda ikinciliği her sene olduğu gibi mühendislik fakültelerinin alması bekleniyor. Peki mühendislik dalları nelerdir; en iyi mühendislikler, en iyi mühendislik dalı veya diğer ifadesiyle en iyi mühendislik fakülteleri ve bölümleri hangileridir? Cevabın bir kısmını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

En İyi Mühendislik Fakülteleri – En İyi Mühendislik Üniversiteleri

Bu konuda tam bir liste verebilmek zor olsa da devlet üniversiteleri arasında sıralama;

 1. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)
 2. Boğaziçi Üniversitesi
 3. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)
 4. Hacettepe Üniversitesi
 5. Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ)

özel üniversiteler için ise sıralama;

 1. Bilkent Üniversitesi
 2. Koç Üniversitesi
 3. Sabancı Üniversitesi
 4. TOBB – ETÜ
 5. Başkent Üniversitesi

şeklinde olabilir.

En İyi Mühendislik Bölümleri

Bu soruya cevap vermek için öncelikle ne bakımdan en iyi sorusunu sormamız gerekiyor. Kimi mühendislik dalları yüksek ücretlerle çalışmanızı sağlarken, kimileri kolay iş bulabilmenizi, kimileri rahat ve esnek biçimde çalışabilmenizi, kimi ise daha kolay kariyer yapabilmenizi olanaklı kılıyor. Bu sebeple size en iyi mühendislik dalının hangisi olduğunu söylemek yerine her branşı kısaca açıklamayı denedik.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Hiçbir zaman ölmeyecek dallardan birisi de elektrik-elektronik mühendisi olanlar. Hem kamuda hem de özel sektörde iş imkanları oldukça geniş olan bu bölümü bitirenler her ne kadar pratikte elektrik ve elektroniği aynı anda öğrenemiyor olsalar da teoride bu iki branşın da diplomasına sahipler. Özellikle büyük şehirlerde iş imkanlar oldukça geniş ve yüksek teknoloji üreten ve katma değer sağlayan iş kollarında çalışabilmekteler.

En İyi Elektrik-Elektronik Mühendisliği

 1. Boğaziçi Üniversitesi
 2. Bilkent Üniversitesi
 3. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

Makina Mühendisliği – Makine Mühendisliği

Eskinin popüler mesleklerinden. Halen oldukça iyi iş bulabiliyor olsalar da gerek ders programının zorluğu gerekse çalışma koşullarının ağırlığı dolayısıyla bilinçli bir şekilde tercih edilmeli. Özellikle bayanların uzak durması gereken mesleklerden.

En İyi Makina Mühendisliği

 1. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)
 2. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)
 3. Boğaziçi Üniversitesi

bilgisayar mühendisliğiBilgisayar Mühendisliği

Hiç bir zaman değeri düşmeyecek bir bölüm bilgisayar mühendisliği. Sadece yurt içinde değil yurt dışında da rahatlıkla iş bulabileceğiniz, maaşlı olarak veya üniversitede öğrendiklerinizle kendi işinizi yürütebileceğiniz bir bölüm.

Bilgisayar mühendisliği ile ilgili soru sorun: http://www.sorularialayim.com/post_detail.jsp?e=8&p=1&o=2

En İyi Bilgisayar Mühendisliği

 1. Boğaziçi Üniversitesi
 2. Bilkent Üniversitesi
 3. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

Endüstri Mühendisliği

Hakkında en fazla spekülasyon olan bölümlerden biri de endüstri mühendisliği. Kimine göre her şeyden anlamanızı sağlayan bir eğitim sunarken, kimine göre çok genele kaçarak bir alanda uzmanlaşmanızı engelliyor. Aslında iki görüşün de haklılık payı var. avantajı her alanda (finans, üretim, bilişim, …) ve pozisyonda (mühendis, uzman, yönetici, müfettiş, …) çalışabilecek olmanız, dezavantajı ise hiçbir alanda uzman olamama riskinizin bulunması.

Endüstri mühendisliği ile ilgili soru sorun: http://www.sorularialayim.com/post_detail.jsp?e=4&p=1&o=2

En İyi Endüstri Mühendisliği

 1. Boğaziçi Üniversitesi
 2. Koç Üniversitesi
 3. Bilkent Üniversitesi

Ziraat Mühendisliği

Uzak durmanız gereken bölümlerden. Bir 50 yıl önce okumuş olsaydınız belki çok para kazanabilir prestij elde edebilirdiniz ama şimdi eliniz atsanız bu meslekten birine rastladığınız ülkemizde pek bir kıymeti yok.

mekatronik mühendisliğiMekatronik Mühendisliği

Makine mühendisliği ile elektronik mühendisliğinin karışımı olan ve geleceğin meslekleri arasında gösterilen mühendislik dallarından. Mezunları makine, elektronik, bilişim ve kontrol yazılımları üzerinde uzmanlaşmakta birçok iş kolunda rahatça iş bulabilmekte.

En İyi Mekatronik Mühendisliği

 1. Sabancı Üniversitesi
 2. Yıldız Teknik Üniversitesi
 3. Bahçeşehir Üniversitesi

kimya mühendisliğiKimya Mühendisliği

İş imkanları her zaman var olacak bir mühendislik dalı da kimya mühendisliği. bu bölümü okuyanlar petrokimya, ilaç, temizlik ürünleri, gıda sanayinin de dahil olduğu pek çok iş kolunda rahatça iş bulabilmekteler. En büyük dezavanatjı ise iş koşullarının erken yaşta sağlık problemlerine yol açabilmesi.

En İyi Kimya Mühendisliği

 1. Boğaziçi Üniversitesi
 2. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)
 3. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

Diğer Mühendislik Dalları

 • ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ
 • GIDA MÜHENDİSLİĞİ
 • İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ
 • JEODEZİ VE FOTOGRAMETRİ MÜHENDİSLİĞİ
 • JEOFİZİK MÜHENDİSLİĞİ
 • JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ
 • MADEN MÜHENDİSLİĞİ
 • METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ
 • ORMAN MÜHENDİSLİĞİ
 • İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ
 • HAVACILIK VE UZAY MÜHENDİSLİĞİ
 • GENETİK,DERİ TEKSTİL MÜHENDİSLİĞİ
 • TELEKOMÜNİKASYON MÜHENDİSLİĞİ
 • UZAY MÜHENDİSLİĞİ MÜHENDİSLİĞİ
 • OTOMOTİV MÜHENDİSLİĞİ
 • NÜKLEER ENERJİ MÜHENDİSLİĞİ
 • KONTROL MÜHENDİSLİĞİ
 • HARİTA MÜHENDİSLİĞİ
 • FİZİK MÜHENDİSLİĞİ
 • MATEMATİK MÜHENDİSLİĞİ

26 yorum

 1. ellerine saqlık hocamm.

 2. Bilkent üniversitesine mekatronik mühendisliği açılıyomuş diye duymuştum, konu hakkında bir bilginiz var mı?

 3. gıda mühendisliği hakkında bilgi verbilir misiniz acaba ?

 4. Türkiyenin Lokomotifi olan İnşaat Mühendisliği bölümünü en iyi bölümler sıralamasına koymamışsınız çok şaşırdım doğrusu. Onu da biz yazalım madem

  İnşaat Mühendisliği

  1) İTÜ ( İstanbul Teknik Üniversitesi)
  2) ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi)
  3) YTÜ (Yıldız Teknik Üniversitesi)
  4) KTÜ (Karadeniz Teknik Üniversitesi)
  5) Boğaziçi Ünivesitesi

 5. Harita Mühendisliği diğer adıyla Geomatik Mühendisliği için bir sıralama yapmak gerekirse eğitimde aşağıdaki gibi bir sıralama vardır.
  1)YTÜ (Yıldız Teknik Üniversitesi)
  2)İTÜ ( İstanbul Teknik Üniversitesi)
  3)KTÜ (Karadeniz Teknik Üniversitesi)

 6. neden mekatronik müh sabancı dediniz biraz daha açıklama yapabilirseniz çok sevinirim.

 7. enerji sistemleri şuan hepsinden daha popüler olmaya başladı

 8. Merhaba enerji sistemleri mühendisliği hakkında bilgi verebilir misiniz iş imkanları var mı okunursa hangi üniversitede okunulmalı?

 9. harita ve enerji sistemleri mühendislikleri ve aktüerya bilimleri hakkında bilgi verebilir misiniz?ayrıca bu alanlarda cinsiyet dağılımı nasıl şimdiden teşekkürler 🙂

 10. çevre müh. hakkında bilgi verebilir misiniz?

 11. merhaba jeoloji mühendisliği okuyan bayanların iş bulma olanağı nedir acaba

 12. Eyvallah

 13. ben bilgisayar mühendisliğinden mezunum ve şuan rahatlıkla iş buldum

 14. Harita mühendisliği hakkında biraz daha bilgi verebilirmisiniz?

 15. Mücevherat Mühendisliği Türkiye ve dünyada ilk olarak İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde açıldı. Ve ben ilk öğrencilerindenim tavsiye ederim, eğitim dili ingilizcedir, bu da ayrı bir avantaj ayrıca şu anda sektörde bu mezun olacak mühendis donanımında çok büyük bir açık var, iş sıkıntısı olmayacak bir bölüm, zaten sektörün yoğun talebi üzerine açıldı. Eğitim bir çok kez uygulamalı olarak verilip Kuyumcukent’de de derslikler ve atölyeler vardır. Kendinizi iyi geliştirip mezun olursanız, ne kadar ile mi başlarsınız ? Şu an bu işi yapanlardan en az 2 3 katı fazlası…Saygılar.

 16. Öncelikle emeğiniz için sizi tebrik ederim. Yalnız Makine Mühendisliği için yazdığınız ”Özellikle bayanların uzak durması gereken mesleklerden” değerlendirmenize kesinlikle katılmıyorum. Ön yargılarınızdan kurtulun efendim. Fakültemizde bizlerden daha iyi iş çıkaran kız arkadaşlarımız bulunmakta. Bu gibi ön yargılar nedeniyle sayıları az. Lütfen ön yargıları yıkalım artık. Yıkalım ki daha fazla kız arkadaşımız bu güzide mesleği yapabilesin. saygılarımla..

 17. bence en rahat iş bulan mühendislik inşaattır, inşaat mühendisliğinde diğer mühendisliklerin aksine anadoluda bulunan puanı çokta yüksek olmayan bi üniversiteden mezun olsanız bile çok güzel işler bulabilirsiniz

 18. oğlum buyıl sınava girecek. alacağı puana göre büyük bir olasılıkla inşaat veya harita mühendisliğini istiyor. sizler tercih etseydiniz iş olanaklarına göre hangisini ederdiniz. teşekkürler…..

 19. gıda mühendisliği hakkında yorum yapabilirmisiniz

 20. odtü gıda mühendisliği mi yoksa % 25 burslu başkent beslenme diyetetik mi?

 21. öncelikle merhaba.ben enerji sistemleri hakkında bilgi almak istiyorum.iş alanı nesıl , tutulan bir meslek mi … kafamda birçok soru var . yardımcı olabilirmisiniz.

 22. ben itü gemi inş. ve gemi mak . mühendisliği okuyom sakın gelmeyin zor dersleri var yerine uçak mühendiliği okuyun daha iyi ve tıp da olabilir meslek zor dersler zor para sıkıntısı yokta zor işte

 23. Uçak mühendisini de ekleseydiniz oda güzel meslek havacılığın bi bölümüde 15 sene çalışdıktan sonra maaşın 10 un üstünde olur 🙂

 24. Makine mühendisliği eskinin popüler meslekleri demişsiniz çok yanlış makine mühendisliği hep popüler ve prestijli bence ve şunu söylemeliyim türkiyede kesinlikle bitmeyecek 2 alan elektrik ve makine

 25. Yazılarınız güzel fakat biraz az, yetersiz gibi. Ayrıca Makine Mühendisliğini açıklarken “kadınların uzak durması gerekir.” derken ne anlatmaya çalıştığınızı merak ettim doğrusu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*