Türkiye.gov.tr Şifremi Unuttum – e-Devlet Şifresi Unutulunca Yapılması Gerekenler

türkiye gov tr e devletTürkiye.gov.tr ya da e-Devlet kapısı internet sitesi birçok kamu kurum ve kuruluşunun hizmetlerine online olarak ulaşma imkanı sağlayan bir hizmettir. Turkiye gov tr ya da e devlet şifrenizi unuttuysanız, şifremi unuttum diyorsanız, yeni şifre almak için, hiç şifre almamış gibi tekrar PTT’ye gidip şifremi unuttum diyerek yeniden şifre alabilirsiniz.

Türkiye.gov.tr Şifrenizi Unuttunuz, Ne Yapmalısınız

e-devlet kapısı, turkiye.gov.tr şifrenisi unuttuysanız, ne yazık ki online olarak şifremi unuttum işlemi yapamıyorsunuz. Siz en iyisi www.turkiye.gov.tr şifrenizi unutmayacağınız bir yere kaydedin, her değiştirdiğinizde yine kayıt ettiğiniz yerdeki şifreyi de değiştirin. Unutursanız tekrar PTT’ye gidip, yeniden şifre almanız gerekiyor. PTT ile uğraşmak istemiyorsanız,


  • Turkcell ya da Avea’nın mobil imza hizmetini alabilirsiniz. Turkcell ya da Avea müşteri hizmetlerini arayıp, hattınızı mobil imzaya açtırın. Bu durumda Türkiye.gov.tr’ye girerken şifre ile uğraşmazsınız, mobil imza ile giriş yaparsınız.
  • Elektronik imza kullanın. e-İmza hizmeti sunan firmalardan elektronik imza alın, şifre ile uğraşmayın, direk türkiye.gov.tr’a e-imza ile giriş yapın.

PTT’den şifre almış olsanız ve şifrenizi unutmuş olsanız bile, e-imza ya da m-imza aracılığıyla e-devlet’e giriş yapabilirsiniz.

turkiye gov tr şifre

türkiye gov tr şifre ile giriş ekranı

PTT’den Türkiye.gov.tr şifresi almak için şifre ücreti 1 TL’dir. Eğer şifrenizi unutursanız, ceza olarak 10 TL ücret ödemeniz gerekmektedir. Şifre unutulunca da 1 TL ücret ödenmesi noktasında çalışmalar yapılmaktaydı. Bu konudaki indirim talep ve şikayetinizi Bimer‘e iletebilirsiniz.

Not: Şifre unutma vb e devlet ve türkiye.gov.tr giriş problemlerinizi e-devlet çağrı merkezi ile çözemiyorsanız, Türksat’ın e-Devlet birimine telefon edebilir, yardım isteyebilirsiniz.

55 yorum

  1. Hakikaten şifreyi unutanları zor süreç bekliyor.

  2. Bu şifre olsa da olmasa da öncelikle turkiye.gov.tr istenilen hizmeti tam anlamıyla vermiyor.

  3. şifremi unuttum unuttum ama doğru yazdığıma eminim ama nedense giremiyorum e devlet sitesinde düzenleme mi yapıyorlar anlamadım …

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*