Güneş Koruyucu Kremler – Güneş Kremi Nasıl Kullanılır

güneş kremiGüneşin sıcağı arttıkça güneşten acaba nasıl korunsak soruları daha çok sorulur oldu. Hem cilt kanserinden korunmak hem de güneşin cildimizi yıpratıcı, yaşlandırıcı etkilerinden korunmak için büyük küçük herkesin güneş kremi kullanması uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Biz de bu makalede güneş koruyucu kremler olan güneş kremlerinden, güneş kremi kullanımından, güneş kremleri markalarından, en iyi güneş koruyucudan, güneş kremi yüz için kullanımından ve güneş kremi kaç faktör olmalı sorusundan hareketle yüksek faktörlü güneş kremlerinden kısaca bahsedeceğiz.

Güneşin iki tür zararlı ışını vardır: UV-A ve UV-B. UV-A kanser riskini artıran ışınlardır, UV-B ise daha çok güneş yanıkları ve ciltte soyulmaya neden olur, diğer tipe göre daha zararsızdır denebilir. Güneş kremi alırken her iki tip ışından da korumasına dikkat etmeliyiz.  Güneş kremi alırken en sık duyacağımız kelime de faktör kelimesidir. Peki, ne demektir bu faktör? Güneş kremlerinin güneşin zararlı ışınlarından koruma derecesinin ölçümü için kullanılan bir ölçüm birimidir(SPF). Hassas ciltli kişilerin en az 50 SPF kullanması gerekirken normal hayatta ve bahar günlerinde 15-25 SPF koruma faktörlü güneş kremleri yetecek düzeydedir. Güneş kremi alırken bir diğer dikkat edeceğimiz konu da içindeki su oranıdır. Kremin fiyatı da önemlidir ama uzmanlar daha pahalı kremin daha iyi korumayacağını, kremi alırken her iki güneş ışınından koruyup korumamasına, faktörü gibi özelliklerine bakarak almamız gerektiğini belirtmektedirler. Bir de  güneş kreminin içerisinde çinko oksit, titanyum dioksit, avobenzon ve ekamsül UV-A türü güneş ışınlarının etkisini azaltan etken maddelerin olmasına dikkat edilmelidir.

Güneş Kremi Markaları

Piyasada çok sayıda güneş kremi markası bulunmaktadır. Nivea güneş kremi (suntan oil), Sebamed Yüksek Korumalı Güneş Kremi, Acnecinamide Güneş Kremi, Vivatinell Güneş Kremleri, Avon Güneş Kremleri, Coppertone güneş kremi bunlardan bazılarıdır.

Güneş kremi nasıl kullanılır

Güneş Kremi Kullanımı

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır

Öncelikle güneşe çıkmadan yarım saat kadar önce kullanılmalıdır. Fazla miktarda sürülürse bezle silinmemeli, yıkanmamalıdır; böyle yapılırsa etkisi gitmektedir. Kremin cilt tarafından iyice emmesi sağlanmalıdır. Güneşte kalınan ilk yarım saatin ardından tekrar güneş kremi sürülmelidir. Güneş banyosu yapanlar ise her iki saatte bir tekrar güneş kremi sürmelidir. Yüzenler ise her saat başı sürmelidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*