Yeni WordPress Bloğunuz İçin Gerekli ve Faydalı 10 WordPress Eklentisi

wordpress eklentileriWordPress’i güçlü yapan eklentileridir. WordPress Plugin’leri.

WordPress blogunuza ekstra işlevsellik getiren birçok güçlü eklentiye sahiptir.

Farklı WordPress eklentileri kendi amaçlarını aşarlar ve gereğinden fazla eklenti kurmak sisteminizi yavaşlatırken, yüklenme süresini artırır. Peki, blogumuz için gerekli eklentileri nasıl seçmeliyiz? Yeni WordPress kullanıcılarının birçoğu bu soruyu soruyor.

Bu makalede, yeni bir blog için gerekli 10 WordPress eklentisini listeleyeceğiz. Bunlar, WordPress blogunuzu güvenli hale getirmenize, spamlerle savaşmanıza ve arama motoru sıralamanızı artırmanıza yardımcı olacak ve sizi googleda ilk sırada çıkmak için yaygın eklentilerdir.

1. Aksimet

Aksimet WordPress spam yorum engelleme eklentisidir. Bu eklenti WordPress’in kurulmasıyla gelir, ancak size özel API anahtarını almak ve eklentiyi etkinleştirmek için WordPress.com’a kaydolmanız gerekir. Bazı WordPress kullanıcıları spamleri tekrar gözden geçirmeyi tercih ederler, çünkü Aksimet bazen yanlışlıkla uygun bir yorumu spam olarak işaretler.

aksimet wordpress eklentisi

aksimet wordpress eklentisi spam yorumları engeller

2. Google XML Sitemap Generator

Google XML Sitemap Generator blogunuz için bir site haritası oluşturur. Oluşturulan site haritası Google, Yahoo, Bing ve Ask.com ile uyumludur. Ayrıca, bu eklenti blogunuzun güncellemelerini otomatik olarak arama motorlarına bildirir.

3. All in One SEO Pack

Blogunuzla arama motorunda daha yüksek sıralarda çıkmak istiyorsanız, All in One SEO Pack kesinlikle edinmeniz gereken bir eklentidir. Bu eklentiyi kurduktan sonra, başlığınızı, açıklamanızı düzenleyebilir ve her makaleniz için anahtar sözcük girebilirsiniz.  Ayrıca, bu eklentiyi yazdıklarınız için dinamik olarak anahtar sözcükler oluşturmak için de edinebilirsiniz.

all in one seo pack plugin

all in one seo pack eklentisinin seo özellikleri

4. Contact Form 7

Contact Form 7, adından da anlaşıldığı üzere, kullanıcıların kolayca iletişim formu oluşturmalarını sağlayan bir WordPress eklentisidir. Bu eklenti Ajax destekli teslim ve spam karşıtı CAPTCHA’yı destekler. Ancak, CAPTCHA modülü Really Simple CAPTCHA eklentisi olarak ayrılmıştır. Bu eklenti ile iletişim formlarınızda farklı verilere sahip olabilirsiniz. Örneğin, bunlar kontrol kutuları, seçim kutuları, radyo tuşları, metin kutuları, e-mail verileri vb. olabilir.

5. WordPress Related Posts

Bu eklenti, ilgili yazıları otomatik olarak WordPress etiketleri aracılığıyla oluşturur. İlgili yazıları oluşturmak için çok sayıda benzer WordPress eklentisi bulunmakta; ancak kişisel olarak bu eklentiyi tercih ediyorum, çünkü çok fazla yapılandırması olmayıp, kullanımı kolaydır. Bu eklenti RSS besleme ile ilgili yazıları da otomatik olarak girebilir.

wordpress ilgili yazılar eklentisi

wordpress ilgili yazılar eklentisi

6. Feedburner Feedsmith Plugin

Beslemenize sunuculuk yapmak için Feedburner’ı kullanıyorsanız, bu eklentiyi indirmelisiniz. Feedburner Feedsmith eklentisi beslemenizi otomatik olarak Feedburner.com’a yönlendirir. Böylece, Feedburner RSS abonelerinizin sayısını ufak çapta artıracaktır. Kurulumdan sonra, blogunuzun Feedburner adresini ayarlamak için, Ayarlar-> Feedburner’e gidin.

7. WP DB Backup

WP DB Backup WordPress kullanıcılarının veritabanını kolayca yedeklemesini sağlar. Bu eklenti siteniz hacklense bile içeriğinizi kaybetmemeniz için gereklidir. Veritabanınızı yedeklemek için 3 farklı yöntem vardır: sunucuya kaydedin, bilgisayarınıza indirin ve e-mail olarak gönderin. Ayrıca, bu eklentiyi kullanarak WordPress yedeğinizi programlayabilirsiniz.

8. Broken Link Checker

Bu kullanışlı eklenti dışa giden linkleri kontrol edip ölü linkleri listeden çıkarabilir. Ölü linkler tehlikelidir çünkü arama motoru sıralamanızı etkilerler.

9. StatPress Reloaded

StatPress Reloaded ziyaretçilerinizi izleyebilen güçlü bir eklentidir. Günlük ziyaretçilerinizi, günlük sayfa görünümlerini, örümcekleri ve besleme erişimlerini gösterir. StatPress Reloaded arama terimlerini, başvuranları ve son sayfaları de izler. Daha karmaşık analizler yapmak için Google Analytics’i kurmanız gerekebilir; ancak bu eklenti ziyaretçilerinizi ve sayfa görüntülemelerini hızlıca görmenizi sağlar.

10. Antivirus for WordPress

Bu küçük harika eklenti WordPress sisteminizdeki kötü amaçlı kodu denetleyip bulmanıza yardımcı olur. Günlük otomatik anti virüs taraması özelliğini etkinleştirebilirsiniz, böylece eklenti sistemde herhangi bir virüs tespit ederse, yönetici bir mail alacaktır.

Bir yorum

  1. StatPress eklentisini tavsiye etmiyorum. Bunun yerine statcounter gibi gelişmiş sayaçları kullanmanız daha faydalı olacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*