Gregor Mendel Kimdir – Mendel Kanunları

gregor mendel, mendelKalıtım (Genetik) biliminin kurucusu Gregor Mendel Google tarafından doğumunun yıl dönümü olan 20 Temmuz’da hakkında bezelyelerden oluşan bir doodle yapılarak onurlandırıldı. Biz de bu yazımızda bilime yadsınamayacak katkıları olan bu bilim adamı hakkında Gregor Mendel kimdir, Gregor Mendel buluşları nelerdir, Gregor Mendel neyi buldu gibi sorulara cevap verecek, Mendel kanuları ve Mendel genetiğinden kısaca da olsa bahsedeceğiz.  

gregor mendel google doodle

Google'ın Gregor Mendel Logosu

Gregor Mendel Kimdir

Gregor Johannn Mendel yıllar önce bugün yani 20 Temmuz 1922’de Çek Cumhuriyeti’nin Heizendorf şehrinde doğdu. Kalıtım genetiğinin babası olarak tanınan Gregor Mendel uzun süre bitkiler, özellikle bezelyeler üzerinde çalışmalarda bulundu ve sonunda genetiğin temel taşlarından sayılan bir buluş gerçekleştirdi.

Gregor Mendel bir köylü ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Brünn’de bir manastırda önce keşiş sonra rahip oldu ama bahçe işlerine, doğa bilimlerine hayatı boyunca hep ilgiliydi. Bu yüzden manastırdan bir süre ayrılarak Viyana Üniversitesi’nde doğa bilimleri okudu, sonra ise Brünn’e dönerek bir papaz okulunda ders vermeye başladı.

Gregor Mendel Buluşları – Mendel Kanunları

19. yy. ortalarında Darwin’in doğal ayıklanma kuramı yayılmaya başlamıştı, bu sıralarda canlı bir türün özelliklerinin kendisini izleyen döllere nasıl aktarabildiği sorunu yeni bir yoğunlukla ortaya çıkmıştı. Manastırın bahçesindeki bitkiler üzerinde 15 yıl boyunca çalışmalar yapan Mendel bahçesindeki bezelyelerin birçok yönden farklı olduğunu gördü. Bezelyelerin uzun boylu – kısa boylu, mor çiçekli – beyaz çiçekli, yuvarlak taneli – düzgün taneli gibi zıt özellikleri vardı. Mendel bu farklılıklara karşıt özellikler adını verdi. Sonra değişik bezelyeleri birbiriyle çaprazlamak için bir bezelye çiçeğinden aldığı tohumları karşıt özellikteki başka bir bezelye çiçeğinin üzerine koydu, böylece karşıt özellikteki bezelyeleri çaprazladı ve her özelliğin yeni döllerde nasıl otaya çıktığını kaydetti.  Uzun deneyler sonucunda bitkilerdeki her özelliğin belirli yasalara uygun olarak döllere aktarıldığını saptadı. öte yandan aktarılan özelliklere göre sayısal ilişkileri araştırmada istatistiğin henüz yerleşmiş bir bilim dalı olmadığı bir dönemde istatistik yöntemini benimsemeyi bildi. Ayrıca aktarılan özelliklere göre sayısal ilişkileri araştırmada istatistik yöntemini benimsedi ki o zamanda istatistik biliminin önemi henüz tam anlamıyla bilinmiyordu. 1858’de başlayan Mendel’in bu çalışmaları tam 8 yıl sonra sonuç verdi ve sonuçta özelliklerin saf soylar ile melez döllerde temel kalıtım birimleri aracılığıyla ortaya çıktığını ve her özellik için bir çift genin bulunduğunu öne sürdü. Mendel yasalarının temel ilkesi melez döllerin üreme hücrelerinde yarısı anneden yarısı babadan alınmış kalıtım birimlerinin bulunmasıdır.Mendel bunu 1866 yılında yazdığı bir inceleme yazısında ortaya koydu ama çalışmaları gereken ilgiyi 1900lere kadar göremedi. 1900’de bitkilerdeki kalıtım yasalarını araştıran bilim adamları bu yazısını buldular ve Mendel’in çalışmalarının değeri anlaşıldı. 6 Ocak 1884 yılında ölen Mendel tarihe kalıtım biliminin babası olarak adını yazdırmış oldu.

5 yorum

  1. guzel araştırma bende begendim

  2. bu acıklamalardan iiiiiç bisiy anlamadm kiiiiiii yaaaaaaaaaaaah 😀

  3. bu ne yaaa hıammınahhhhhhh 🙂 🙂 🙁

  4. süpersiniz teşekkürler

  5. okudunuz’damı hiç bir şey anlamıyorsunuz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*