Eczacılık Mesleği – Eczacılık Fakülteleri Taban Puanları – Eczacılar Ne Kadar Kazanır

eczacılıkLYS sonuçlarının açıklanacak olmasıyla beraber en çok merak edilen konulardan biri de hiç şüphesiz üniversite tercihleri. Biz de bu yazımızda tercih yapacak olanlara yol gösterici olması bakımından oldukça popüler ama bir o kadar da hakkında soru işareti olan eczacılık fakültesi veya eczacılık bölümünü inceleyecek, eczacılık nedir, eczacılık taban puanları kaçtır, eczacılık fakülteleri hangileridir, eczacı nedir ve ne iş yapar, eczacılar ne kadar kazanır gibi sorulara cevap aramaya çalışacağız.

Eczacılık Nedir

Eczacılık ilaç hammaddelerinin elde edilmesi, ilaçların kimyasal ve biyolojik etkilerinin ve özelliklerinin araştırılması, değerlendirilmesi, ve gerektiği durumlarda kullanılması gibi konuları inceleyen bilim dalıdır.

Eczacılık Fakültesi – Eczacı Nedir

5 yıl süreli Eczacılık Fakültesinden mezun olmuş kişilere eczacı denir. Eczacılık Fakültelerindeki ana bilim dalları;

 • Farmakognozi
 • Farmakoloji
 • Farmasotik Teknoloji
 • Farmasötik Kimya şeklindedir.

Son yıllarda popüler hale gelen “klinik eczacılık” da ülkemizdeki eczacılık fakülteleri müfredatına son on yıl içinde dahil edilmiştir.

Eczacı Ne İş Yapar

Eczacılar ilaç sağlık ürünleri endüstrisinde pek çok alanda çalışabilmekte, almış oldukları eğitim bu alanlarda ciddi bir katma değer yaratabilmelerine olanak tanımaktadır. ancak ne yazık ki, ülkemizdeki durum biraz farklıdır. Ülkemizdeki eczacılar, bilişim endüstrisi ile beraber en karlı ve stratejik değere sahip ilaç endüstrisinde çalışmak yerine gerek imkanların kısıtlı olması ve ülkemizde yeteri kadar ilaç sanayi kuruluşu olmaması gerekse eczacılık mesleğinin rahatlığı dolayısıyla kendilerine eczane açmaktadırlar.

Eczacılık Fakültesi mezunlarının yaklaşık olarak %80-85’i kendilerine eczane açarken kalan %15-20’lik kısım başkalarına ait eczanelerde mesul müdür olarak veya bazı laboratuarlarda ve ilaç sanayii kuruluşlarında araştırmacı olarak çalışmaktadır. Son yıllarda kamuda çalışmak da eczacılar arasında popüler hale gelmiş, Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bünyesinde pek çok eczacı istihdam etmiştir.

eczacılar ne kadar kazanıyorEczacılar Ne Kadar Kazanır

Biraz da hakkında türetilen efsanelerden olsa gerek eczacıların ne kadar kazandığı ile ilgili kamuoyunda çok fazla yanlış bilgi vardır. Bu sorunun cevabını vermek birkaç nedenden dolayı oldukça zor. Her ne kadar anladığımız manada rekabete çok açık olmasa da serbest piyasa koşulları bu meslekte de geçerlidir. Yani büyük illerde veya bol miktarda eczanenin olduğu il ve ilçe merkezlerinde ciro düşük olabilirken, az sayıda eczanenin bulunduğu yerlerde astronomik cirolar yapılabilmektedir. Bu durumda eczanenin kazancını belirleyen temel faktörler;

 • bölgedeki eczane sayısı,
 • hastane veya sağlık ocağına yakınlık,
 • hastane veya sağlık ocağındaki doktor sayısı,
 • sadık müşteri kitlesi,
 • ilaç dışında satılan gözlük, ortopedik ürünler vs. olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kabaca bir rakam vermek gerekirse serbest bir eczacının aylık geliri 4.000 TL. ile 10.000 TL. arasında değişmektedir diyebiliriz.

Eczacılar Ne Kadar Maaş Alır

Mesul müdür maaşları ise 2.000 TL. ile 3.000 TL. arasında seyretmektedir. Kamuda çalışan eczacılar için ise SGK 3.000 TL. ile 4.000 TL. arası bir ücret verirken, Sağlık Bakanlığı 2.500 TL. ile 3.500 TL. arası bir ücret vermektedir.

Eczacılık Fakülteleri – Eczacılık Taban Puanları 2011

 1. YEDİTEPE Üniversitesi        512,636 (Burslu)
 2. HACETTEPE Üniversitesi    507,647
 3. MARMARA Üniversitesi      502,619
 4. ANKARA Üniversitesi          501,303
 5. İSTANBUL Üniversitesi       500,356
 6. EGE Üniversitesi                     500,129
 7. GAZİ Üniversitesi                  499,726
 8. ERCİYES Üniversitesi           498,448
 9. ANADOLU Üniversitesi        497,979
 10. MEDİPOL Üniversitesi          497,901
 11. MERSİN Üniversitesi             497,503
 12. YENİ YÜZYIL Üniversitesi 497,426
 13. İNÖNÜ Üniversitesi                497,243
 14. BEZM-İ ÂLEM Üniversitesi  497,226
 15. ATATÜRK Üniversitesi          496,548
 16. YEDİTEPE Üniversitesi          492,745
 17. YENİ YÜZYIL Üniversitesi  491,35
 18. YEDİTEPE Üniversitesi          445,041
 19. YAKIN DOĞU Üniversitesi    385,7

Eczacılık Sembolü

eczacılık sembolü

Eczacılık Sembolü

13 yorum

 1. çok yüksek yha ne olur azcık düşük olsa :(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

 2. ÇOK YÜKSEK BİRA DÜŞÜRÜN

 3. Nimet ÇUBUKÇU

  PUANAL ÇOK YÜKSEK ARKADAŞLAR BİRAZ DÜŞÜRÜN

 4. kontenjanlar çok fazla.türkiye eczane doldu.yeter artık.daha da fakülte açmayın.her sene 1500 mezunu nerenize sokacaksınız.20 neyinize yetmiyor…buramızaahı.. geldi y

 5. sen istanbul için mi sandın kaç eczacı günde emekli oluyor biliyn mu weya türkiyedeki eczane sayısı oldukca az dogu tarafında eczane sayyısı parmakla gösterilecek gibi sen en iyisi bilmedigin konuda konusma…

 6. gereksiz yere açılan eczacılık fakülteleri ve arttırılan kontenjanlar yüzünden puanlar ve dolayısı ile ÖĞRENCİ KALİTESİ her geçen yıl düşüyor.puanlara çok yüksek diyen arkadaşlar eğer bu puanları bile alamıyorsanız eczacı olmak sizin neyinize, eczacı olmayın zaten!! eczacı olmakla eczaneci olmak arasındaki farkı bilmeyen cahil insanlarla dolu ülkemiz. eczacılığın ne olduğunu bilseniz puanlara yüksek demezdiniz. ne olduğunu bilmediğiniz bir fakülteyi de okumayı düşünmeyin bile. eczaneyi bakkal gibi işleten birsürü yüz karası var zaten…

 7. o puanlar 2011 yılına ait değil. eczacılık fakültelerinin puanlarında birkaç senedir zaten bir düşüş vardı. bu seneki düşüş çok sert oldu. 4 sene önce ege eczacılık 9000 gibi bir sayısal sralamayla alıyordu. şimdiki sıralaması 16500 civarı.

  bu seneki puanlar için bu linke bakabilirsiniz.
  http://www.osym.gov.tr/dosya/1-58082/h/kilavuzyayinexceldokumutablo4y.pdf

  babam eczacı ve eczacılığı seçmedim, artık deli para kazanmıyor eczacılar.
  yeni mezun birçok insan açtığı eczaneyi borçların altından kalkamayıp kapatmak zorunda kalıyor. eskilerden zengin olanlar var.

 8. yüksekpuanlar ama farketmez çıkaracam

 9. puanlar yüksek

 10. bu ne lan ?
  ne bu lan ?
  lan bu ne ?
  bu puanlar ıcınde bıde 5 yıl okuyacaz oh ne alaa !

 11. Ben 5 sene once Türkiye de ilk onbine girerek eczacılık meslegını sectım.İlk sizbu kadar puanı bıle yapamıyorsanız czacılık yazmayın okuyamazsınız.Eczacılık okumak o kadar kolay degıl bitmez o okul sızın için.2.si eczacılae ilaç ilgili etken madddesı olsun yrd maddlerı olsun herseyı bılen onu ureten kalıte kontrolunu yapan ruhsatlandırmasını yapan kimselerdir.Yani ialaçla ilgili herseyi bilen kimselerdir.Ülkemizde gordugunuz gıbı sadece raftan al kupuru kes muhabbetı degıldır yanı egitimi de o oranda zordur.

 12. merhaba ben lise 3. sınıfa yeni gectim artık bir hedef belirlemek istiyorum cocukluktan beri kafamda eczacılık ve tıp var kararsızım
  eczacılık ileride bitecek deniyor ne diyorsunuz buna?
  bana yardımcı olurmusunuz?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*