Nazi Filmleri – Hitler Filmleri

nazi filmleri, hitler filmleriDünya üzerinde yaşanan en büyük yıkıma sebep olmuş Naziler ve Hitler ile ilgili pek çok film çekildi. Bu dönemlere ilgi duyan birçok insan Nazilerle ilgili filmleri ve Hitlerle ilgili filmleri merak etmekte. Bu yazımızda en çok iz bırakan Hitler ve Nazi filmlerini size tanıtmaya çalıştık. Umarız ki bu filmler ve açıklamaları, insanlığın yaşamış olduğu böylesine karanlık bir döneme ışık tutması açısından bir nebze de olsa faydalı olur.

okuyucu, the reader

The Reader – Okuyucu

Yönetmen: Stephen Daldry

Oyuncular:

Kate Winslet

Ralph Fiennes

David Kross

Okuyucu aslında 3.Reich olarak bilinen Nazi Almanyası döneminde geçen bir film değil. Savaşın bitiminden 15 yıl sonra toplama kamplarında gardiyanlık yapmış orta yaş bir kadın ile ona okuma konusunda yardımcı olan 15 yaşındaki bir gencin aşkını konu alan film, Holllywood yapımı birçok filmde olduğu gibi yahudi soykırımını (holokost) bir alt tema olarak kullanarak izleyiciye mesajını iletiyor. En İyi Film dalında oskarı alması da bir çok eleştirmen tarafından bu yönüyle ilişkilendirilmişti.

Bernhard Schlink’in romanından uyarlanan film imkansız bir aşkı konu alırken, gururun bedelinin bazen ne kadar yüksek olabileceğini izleyiciye gösteriyor. Filmin ilk kısmında cinsel ögeler abartı biçimde kullanılmış olsa da, ikinci kısımdaki iyi işlenmiş sahneler izleyiciyi bam telinden yakalıyor. Okuyucu, bol romantizm ve cinselliği, az propaganda karşılığında seyirciye sunan izlenesi bir film.

Schindlerin Listesi, Schindler's List

Schindler’s List – Schindler’in Listesi

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular:

Ralph Fiennes

Ben Kingsley

Liam Neeson

Nazilerle ilgili çekilmiş belki de en iyi film Schindler’in Listesi. Spielberg bu filmi özellikle siyah-beyaz çekmiş bu şekilde o acı zamanları daha iyi anlatabileceğini düşünmüştü. Filmin izleyicide bıraktığı etkiye bakılırsa pek de haksız çıkmış sayılmaz.

Film, kabaca Yahudileri kendi fabrikasında köle olarak çalıştıran Nazi partisi (NSDAP) üyesi Alman bir iş adamının zamanla Naziler hakkında değişen fikirleri ve toplama kampı sorumlusu Amon Göth ile olan ilişkilerini konu alıyor. Filmi izlerken birçok sahnede seyircinin kanını donduracak olayların büyük kısmının yaşanmış olaylardan uyarlanmış olması seyircide bir huzursuzluk oluştursa, son sahnede yer alan bilgiler bir nebze de olsa izleyicilerin yüreğine su serpiyor.

Schindler’s List izleyiciye iyi oyunculuk, iyi kostüm, iyi mekan seçimi ve duygu yüklü bir atmosfer vaad ediyor.

Der Untergang, Çöküş, The Downfall

Der Untergang – Downfall – Çöküş

Yönetmen: Oliver Hrschbiegel

Oyuncular:

Bruno Ganz

Alexandra Maria Lara

Corinna Harfouch

Hitler’i anlatan belki de en iyi film diyebiliriz Çöküş için. Özellikle Bruno Ganz’ın etkileyici oyunculuğu Führer’in son iki gününün anlatıldığı bu filmi ölümsüz kılmış. İzlerken Nazilerin dünyayı yıkıma sürerken sahip oldukları psikolojiyi net bir şekilde fark ediyor, sıkı bir vejetaryen olan Hitler’in ve yanındaki birkaç fakülte bitirmiş, bir çoğu doktoralı insanların kolayca öldürüp-öldürülmesine olan bakışını benimsemiş olduğu ideolojinin penceresinden hissediyorsunuz. Propaganda Bakanı Joseph Goebbels’in eşi “nasyonel sosyalizmin olmadığı bir dünyada çocuklarımın yaşamasının anlamı yok” cümlesini kullandığı sahne filmin en vurucu sahnelerinden.

Hitler: Kötülüğün Yükselişi, Hitler: The Rise of Evil

Hitler: The Rise of Evil – Hitler: Kötülüğün Yükselişi

Yönetmen: Christian Duguay

Oyuncular:

Robert Carlyle

Stockard Channing

Hitler’in hayatının biyografik bir anlatımını içeren bu film biraz belgesel tadında ve fazlaca tek taraflı ögeler içeriyor. Hitler’in hapishaneden başlayan yükselişi, onu şansölye olma yolunda hazırlayan şartlar, arkadaşlarıyla yaşadığı çekişme ve ayrılıklar, hitabet konusundaki kabiliyeti gibi pek çok tarihsel olayın geniş bir zamana yayılarak verildiği filmde Hitler’in her türlü insani özellikten yoksun olarak resmedilmesi zaman zaman rahatsız edici olabiliyor. Örneğin, bir sahnede köpek döverken verilen görüntüsü sıkı bir hayvansever olan Hitler’in gerçek kişiliği ile bir tezat teşkil ediyor. “Hitler: The Rise of Evil” sinemaya değil ama tarihe meraklı olanların izleyebileceği bir film.

Amen, Costa Gavras

Amen

Yönetmen: Costa Gavras

Oyucular:

Mathieu Kassovitz

Ulrich Tukur

Yunan yönetmen Costa Gavras bu filmde az bilinen bir konuya, toplama kamplarına o dönemin insanlarının tepkisine temas ediyor. Filmde Nazilerin Jewish Question (Yahudi Sorunu) olarak tanımladıkları problemin adım adım çözülmesinde ulaştıkları sonucu (Final Solution), Zyclon B adı verilen gazın üretilme aşamasını aynı zamanda biyolog olan bir SS Subayının etrafında örgüleyerek anlatıyor. Film, bir yandan müttefiklerin savaşın kazanılmasını milyonlarca Yahudinin hayatına nasıl feda ettiklerini ortaya koyarken, diğer yandan Nazilerin propaganda alanındaki kabiliyetlerini ve dünya kamuoyunu kendi davalarına nasıl inandırdıklarını göstermesi bakımından etkileyici ögeler barındırıyor. Filmin ana fikrini vermesi açısından bir repliği alıntılıyalım:  “İnsanlar maymundan türediler, ama zenciler ve yahudiler yarı yolda kaldılar”

Hayat Güzeldir, La Vita e Bella

La Vita e Bella – Hayat Güzeldir

Yönetmen:  Roberto Benigni

Oyuncular:

Roberto Benigni

Nicoletta Braschi

Böyle bir filmi belki de ancak Roberto Benigni yapabilirdi. “Hayat Güzeldir” güzel olan hayatı düşünce ve pratiklerimizle nasıl de kirlettiğimizi 2. Dünya Savaşı İtalyası üzerinden anlatan bir yapım. Filmde İtalyan kadınla evli bir yahudinin çocuğuyla beraber yaşamış olduğu toplama kampı maceraları kara mizah yöntemiyle anlatılıyor. Toplama kampı sahnelerine ne kadar gülünebiliyorsa, Benigni işte o kadar güldürüyor.

Hitler ve Nazilerle ilgili Diğer Filmler 
Belki sıradan sıradışıdır, sıradışı da sıradan.

 • The Pianist – Piyanist
 • Das Boot – Mukaddes Vazife
 • Operation Valkyrie – Valkyrie Operasyonu
 • Stalingrad
 • Enemy at the Gate – Kapımdaki Düşman

18 yorum

 1. Çizgili Pijamalı Çocuk filmi de bu kategoriye eklenmeli.Gayet kaliteli bir film.

 2. american history x bu filmde bence burda olmalı hitler ve nazizmi anlatmasada faşizmin ne olduğu çok iyi anlatılmıştır

 3. Adolf Hitler i takdir ediyorum türkiye içinde böyle biri gerekli.

 4. FÜHRER sana katılıyorum kardeş adamın nasıl bir kişiliği olmasının bir önemi yok önemli olan inandığını yapa bilmektir sayılı kişi dünyaya savaş açabilir.sayılı devlet belkide yoktur.adama helal olsun rasyonal sosyalizm için yahudileri ortadan kaldırmak için ne mücadele veriyor.kalan yahudileri öldürmediğim için bana kızacaksınız diyor vede haklı atatürk gibi hitler gibi kişiler dünyaya tekrar gelmeli

 5. seni seviyorum fülerim hinler büyük adammışın örnek alınıcak bir insanmışın her ülkede ihanet olmuştur sen agırını ödedim füleri keş olmasaydı

 6. Mustafa Doğan Serbest

  Hitler in yaptığı dünyaya savaş açmak cesurca ama bir o kadarda aptalca bir şeydi 60 milyon insanın öldüğü bir savaşa girmekten kurtardığı için İsmet paşaya teşekkür etmeniz gerek Hitler: Kötülüğün Yükselişi gibi bir kitaptan nasıl 0 dan yükselebileceğinizi öğrenebilirsiniz Hitler bir gün tüm yahudileri öldürmediğim için bana kızacaksınız diyordu ben şahsen kızıyorum şu anki israili görünce ancak o yahudi olan küçük çocukları düşününcede çelişkiye düşmüyor değilim

  • ismet inönüye teşekkür edecek bişey yok…doğu cephesinde almanlar başarılı olsaydı biz zaten mihver devletlerin yanındaydık….kim olsa inönü’nün yaptığını yapardı…sadece bekledi ve gördü….

 7. düşünen insan

  adolf hitler büyük adam öyle mi, türkiyeye böyle biri lazım? size ceviz yemenizi öneriyorum, fazlasını söylesem de anlatamam zaten

 8. Hitlere vahşi diyenler cani diyenler kendi doğrularından emin olup desinler hepimiz vahşiyiz ve caniyiz kimisi bunu kadınlar ve çocuklar üzerinde yada hayvanlar üzerinde gosterır kimisi serefsız Yahudiler üzerinde herkes hak ettiğini yasar

 9. Aklinizi basiniza alin. Hitler ile Atatürk ü ayni kefeye koyamazsiniz. Atatürk ülkemize saldiran sömürgeci devletlere karsi halk ile birlikte kurtulus savasi mücadele vermistir. Bu tüm mazlum ülkeler icin bir örnek olusturmustur. Hitler ise kendi ülkesi icindeki kisilere karsi bir soykirim yapmistir. Bunu böyle bilin ve bir daha böyle bir karsilastirma yapmayin.

  • ikiside farklı şekillerde farklı davalar için savaşmış büyük adamlardır…bu dünyada hiçbir kimse aynı kefeye koyulamaz zaten..herkez farklıdır…kimin üstün olduğunu kimseye kabul ettiremezsinde zaten..ideoloji kolay kolay değişmez…

 10. Sadece bununla da kalmayip tüm dünyayi ele gecirme adina komsu ülkeler dahil bir cok günahsiz insanlari katletmistir.Hos bu dönem icinde Ruslar da katliamlar yapmistir. Ve en cok bundan etkilenen ülkelerden biri de Polonya olmustur. Bir taraftan Almanlar diger taraftan Ruslar.

 11. harikaydı ADOF HİTLER idolümdür kendisi hayata bakış açısı olaganüstü

 12. Hitler ve Alman halkı 1. dünya savaşında Yahudiler sayesinde yenildiklerini düşündikleri için yahudilere soykırım yapmıştır.Atatürk soykırım yapacak bir insan değildir Hitler gibi cani bir insan değildir.Ayrıca Atatürk kendi ülkesine saldıran insanları bile katletmedi soykırım yapmadı Atatürk ile Hitleri bir tutamazsınız.Atatürk kadar yüce bir kişilik dünyaya bir daha gelmez bile.

  • bi kere laflarına dikkat et……atatürk gibi milyonlarca türk veya başka milletlerden insanlar gelip geçmiştir….allah razı olsun atatürkten bize önderlik etti fakat sadece atatürk yok …..ayrıca hitler soykırım yaptı diyorsunuz……kendince haklıydı o da…..1.dünya savaşını kaybetmelerine yol açanları kökten kazımak istedi…farklı bir bakış açısı ve dava……saygı duymak gerekir….şu anda yahudiler dünyada güçlenmeye başladı..belki de hitler ileri-görüşlüydü ve bugün olanları tahmin ediyordu…..

 13. Hitler’e hayran olan, idolüm diyen arkadaşların bir doktora görünmelerinde fayda olduğunu söyleyebilirim. Saygılarımla..

  • bende nedenini sorabilir miyim ? saygılarımla (!)

   insanlar istediği kişiyi örnek alabilir…bunun faydasını veya zararını kendileri görürler…insanları böşyere suçlu yapmak anlamlı değil bence…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*