Endüstri Mühendisliği Nedir, Endüstri Mühendisi Ne İş Yapar

endüstri mühendisliğiÜniversite ve bölüm tercih döneminin de yaklaştığı bugünlerde, Endüstri Mühendisliği bölümünü inceliyor olacağız. Endüstri Mühendisliği nedir, Endüstri Mühendisliği iş alanları, mezun olduktan sonra çalışabileceği kurumlar, maaşları, Endüstri Mühendisi ne iş yapar gibi sorulara cevap arayacağız bu makalede. Genelde Endüstri Mühendisleri için kulaktan dolma bilgiler; ne iş olsa yaparım abi, Endüttri Mühendisliği, İşletme’nin biraz daha sayısal hali, her bölümden biraz biraz karıştırılmış bir bölümden öteye gitmemektedir. Siz en iyisi bu gibi kulaktan dolma bilgilere aldırmayın ve gerçek anlamda Endüstri Mühendisliğini anlama yolculuğuna hep beraber çıkalım.

Endüstri Mühendisliği Nedir

Öncelikle endüstri mühendisliğinin tanımını yapmakta fayda var. Endüstri mühendisliğininin tanımını tek bir cümlede yapmak oldukça zordur gibi bir klişeye girmeden, Endüstri Mühendisliği nedir ve Endüstri Mühendisi kimdir sorularına cevap verelim:

Endüstri Mühendisliği mal, ürün ve hizmetlerin verimli bir şekilde üretim ve dağıtımının yapılmasını; makina, iş gücü, hammadde, bilgi, enerji, çevre ve para gibi kısıtlı kaynaklardan oluşan endüstriyel sistemlerin tasarımını, işletilmesini, yönetilmesini, ve bu sistemlerin  üretkenliğinin ve rekabet gücünün geliştirilmesini sağlayan mühendislik dalıdır.

Tanımda aslında Endüstri Mühendisliği bölümünde okutulan tüm derslerin bir özeti mevcuttur. Endüstri Mühendisleri çalışırken, bir işyerinin nasıl çalıştığını inceler ve daha etkin ve verimli çalışabilmesi için olanakları araştırır.

Endüstri Mühendisliği İş Alanları – Endüstri Mühendislerinin Çalışabileceği Sektörler

endüstri mühendisliği iş alanları

Endüstri Mühendisleri birçok sektörde çalışabilirler

Endüstri Mühendislerinin çalışabileceği iş alanları ve sektörler oldukça fazladır. Hemen hemen tüm sektörlerde çalışabilir bir Endüstri Mühendisi desek çok da yanlış olmaz herhalde. Endüstri Mühendisliğinden mezun olduktan sonra büyük ihtimalle okulda okuduğunuz derslerin birçoğu işinize yaramayacaktır, ancak o derslerin insana kattığı vizyon ve bakış açısı, sektörde Endüstri Mühendislerine olan rağbeti oldukça artırmaktadır.

Bankacılık Sektörü: Endüstri mühendisleri bankacılık sektöründe oldukça yoğun çalışmaktadır. Bankalarda müfettiş yardımcısı ya da genel müdürlük ve şubelerde KOBİ bankacılığı, risk yönetimi, satış ve pazarlama gibi alanlarda iş bulabilmektedirler.

Yazılım Sektörü: Yazılım sektörü endüstri mühendisliğinin yıldızının parladığı bir bölümdür. Endüstri mühendisi iseniz yazılım sektöründe iş bulmanız pek de zor değildir. Yazılım analisti, iş analisti, yazılım testçisi gibi işlerde genelde endüstri mühendisleri tercih edilmektedirler.

Otomotiv Sektörü: Otomotiv sektöründe üretim planlama, satınalma, tedarik, lojistik gibi alanlarda çalışılmaktadır.

Hızlı Tüketim Malları Sektörü: Son yıllarda çok rağbet gören bir sektördür. Kola, çikolata, cips gibi gündelik tüketilen ürünleri üreten ve satan, PG, Unilever, Ülker, Eti, Pepsi, CocaCola gibi firmalarda üretimden satışa birçok alanda çalışılabilir.

Danışmanlık Sektörü: Danışmanlık sektörü Endüstri Mühendisleri için oldukça popüler bir sektördür. İş analisti vb. gibi görevlerde çalışmaktadırlar.

Kamu Sektörü: Endüstri Mühendisleri devlette de oldukça fazla çalışma imkanına sahiptir. EPDK, BTK, TİB, Rekabet Kurumu, Kalkınma Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, KOSGEB gibi birçok kamu kurumunda endüstri mühendisleri çalışmaktadırlar.

Diğer Sektörler: Burada açını açıkça yazmadığımız sağlıktan turizme hemen her sektörde Endüstri Mühendisleri satış, pazarlama, iş analizi, üretim planlama, lojistik, finans, insan kaynakları gibi alanlarda çalışabilirler.

Bu vesileyle Endüstri Mühendisi Ne İş Yapar sorusuna da cevap vermiş olduk. Genelde çalışırken yapılan iş, işyerinde öğrenildiği için, önemli olan öğrenmeye açık bir vizyona sahip olabilmektedir ve Endüstri Mühendisleri bu vizyona fazlasıyla sahiptirler.

Endüstri mühendisliği ile ilgili sorularınızı buradan sorabilirsiniz: http://www.sorularialayim.com/post_detail.jsp?e=4&p=1&o=2

Endüstri Mühendisliği Nasıl Bir Bölümdür – Endüstri Mühendisliğinde Alınan Dersler

Endüstri Mühendisliği doğruyu söylemek gerekirse İşletme gibi bir bölüm değildir. Matematik bilgisinin yoğun olarak kullanıldığı bir bölümdür. Bu nedenle iyi bir sayısal beceri gerektirir.

Endüstri mühendisliği bölümünde alınan dersler limit, türev, integral, olasılık, lineer cebir, diferansiyel denklemler, istatistik gibi temel matematik dersleri, üretim planlama, lojistik, simulasyon gibi endüstri mühendisliği dersleri, seçmeli olarak işletme ve iktisat bölümlerinden temel dersler, temel bilgisayar programcılığı gibi bilgisayar mühendisliği derslerini içerir.

Endüstri Mühendisliği okurken genelde 2 yaz zorunlu staj, ve son sınıfta bitirme projesi yapılır. Sektörel iş deneyimi kazanmak adına oldukça faydalıdırlar.

Endüstri Mühendisliği Akademik Kariyer İmkanları

Endüstri Mühendisliği okuduktan sonra yurt içi ya da yurt dışında master ve doktora yaptıktan sonra üniversitede hoca olarak kalınabilir. Ayrıca akademik kariyeri işletme, iktisat, ekonomi ve finans alanlarında yapabilmek mümkündür.

Mutlaka okuyun: Üniversite tercihi yaparken dikkat edilmesi gerekenler

100 yorum

 1. mrb bn anadolu üni endüstri müh. düşünüorum ama bnm iş bulma şansım bit itü den veya boğaziçinden mezun olanlara göre daha mı düşük ?

 2. Arkadaşlar ben Hacettepe Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde son sınıfa geçen bir öğrenciyim. Okulumuz ve bölümümüz hakkında kısaca şunları söyleyebilirim.
  Hacettepe Üniversitesi kampüs olarak Türkiye’nin sayılı kampüslerinden biridir. Bunu şuna dayanarak söylüyorum. Şehir merkezine uzak ve yeşillikler içinde bir kampüs. Derslere bol oksijen çekere gidiyorsunuz. Fakülteler ve bölümler birbirine çok yakın ve her yere yürüyerek gidebiliyorsunuz fakat bu demek değil ki kampüs küçük. Aksine kocaman bir kampüsümüz var. Tabi bu söylediklerim Beytepe Kampüsü için geçerli. Öğrenci profili olarak baktığımızda, geçen senelerde rektörümüzden ve bazı öğrenci grupları yüzünden olaylar çıkmadı değil. Ama 2012 yılında gelen rektörümüz Murat Tuncer harika bir insan ve herkesin problemleriyle yakından ilgili. Ben son sınıfta iken gelmesine üzülüyorum açıkçası, keşke daha önce gelseydi. Neyse bölüme geçeyim. Endüstri mühendisliği benim çok araştırarak, kendi karakterime de uygun olduğunu düşüdüğüm için ÖSS’ye girerken ilk tercihim oldu. İyi ki de girmişim. Derslerin bazıları hariç itici değil. Keyif alıyorum tembel bir öğrenci olarak 🙂 Hocalarımız çok ilgili özellikle bölüm başkanımız Caner Testik bölümümüze kazandırmak istediği vizyonla çok güzel işler yapıyor. Mezuniyetten sonra da kendisiyle görüşeceğim kesin.
  Daha yazacak çok şey var elbet ama şimdilik bu kadar. Buyrun gelin pişman olmazsınız 🙂

 3. Merhaba.. Ben dun istanbul Üniversitesi endustri mühendisliğini kazandığımı öğrendim. Açıkcası boyle yürekten sevinemedim gelecegine ihtimal vermiyordum. Herkes iyi bir üniversite oldugunu söylüyor fakat benim şüphelerim var. Eger bilginiz varsa bu üniversite ve bölümü hakkında bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler..

 4. ben gazi üniversitesi endüsti müh. düşünüyorum.üniversiteyi bitirdikten sonra iş bulma imkanım ne olur?

 5. ben iktisat öğrencisiyim fakat endüstri mühendisliğinden yan dal yapıyorum yüksek lisansımı hangi bölümden yapmalıyım?birde ben parayı ve kariyeri çok seviyorum hangi alanda ne işine yönelebilirim?

 6. merhaba ben endüsri mühendisiyim.1997 yılında mezun oldum ama hiç çalışamadım.şimdi çalışmak istiyorum nerelere baş vuracağımı bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

 7. endüstri müh. düşünüyorum puanım 250 civarı puanıma göre bi üni. seçip gitmelimiyim ?

 8. bana anlatılan şu bir maddeye tasarım yapıyorsun mesela bardak gibi

 9. maaşları hakkında bilginiz var mı??

 10. Herkese merhabalar güzel anlatım olmuş admin ellerine sağlık fakat okuyup yorum yazanlara bakınca içim sıkıldı sabahın köründe yazma gereği duydum. Arkadaşlar Admin paylaşım olsun insanlar bilgilensin araştıranlar görsün sitemde gezsin vb.. nedenlerden dolayı bu konuları ekler siz adama endüstri mühendisi gibi yada eğitim danışmanı gibi topu ona atıp duruyorsunuz. okusakmı ? nasıl bölüm bu okul iyimi ? şu okulda okusam ne olur ? bana göremi ? siz ne derseniz ona göre hareket edicem gibi.. Bende yurtdışında okuyan son sınıf endüstri mühendisl adaylardan birisiyim. öncelikle bizim türk öğrencilerin durumları düşünceleri ve hala son dakikaya kadar kararsızlığı ülkemizin ve insanlarımızın kendılerini aşamamaları için başlı başına bir nedendir. Bir üniversite öğrencisi lys yada lysde puanı aldıktan sonra hangi bölüme gidim acaba diyip düşünüp sağa sola danışmaz danışmamalıdırda etkin kendini bilen bir birey lise hayatına başlamadan geleceğine yön verir ve ona göre ilerler. tm fen sosyal bölümleri seçecek alanlarını kısıtlar lise bitirip lys ye girdiğinde de aklında olan bölümü yazar yada kazanamaz bir dahaki sene tekrar şansını dener. bizde öyle bişi yok bu puanla nereye kapak atabilirim sevdalısı olmuşuz. araştırmanızı yapın ona göre hayatınıza yön verin yön vermeden önce kendinizle gerçekten neler yapabilirim diye kendinizi kandırmadan bi yüzleşmeniz gerekmektedr. ve şunuda ekliyorum bir üniversite okurken afedersınız ama sap gibi okula gidip gelmeyin alanınızla ilgili birşeyin ucundan tutun kendinizi geliştirip yetiştirin.birçok sertifka programlarına katilim yok külüplerde aktif rol oyniyim bunlar boş işler. birkaç programa katılırsınız alanınızla ilgili fakat bu programlarda üniversitelerin bünyelerinde açtığı programlar olsun ki elinizdeki sertifika bir işe yarasın ve en önemli etken dil ingilizce mutlaka bilmelisiniz. üniversite bitirdiğinizde ilk başvuruda veya 2. sinde size bir iş geçmişiniz olmadıklarını bilgikleri için üniversite okurken neler yaptınız die bir soru sorduklarında herkesin buna iyi bir cevap vermesi gerekmektedir. pc kapanıcak 🙂 daha neler yazardımda yapıcak bişi yok artık bu yaznın sonunda işte bu kdar edebiyat yapmış kendi ne ypmış dersiniz şimdi siz bide kapak yapim uyumadan .=) 3 dil bilen kalifiyeli bir üniversite öğrencisiyim üniversite hayatımda 3 senelik bir firmam war halen faliyette olan ve yurtdışında harcadığım bedelleride buradan kazanıyorum geleceğim için yaratıcı olmanız gerekiyor hangi bölümde eğitim alırsanız he yanımdaki biri yaşınıda yaz oraya dedi ona istinaden yazıyorum 23 hayırlı sabahlar cümleten

  • Keşke 3 dil bilmekle övünene kadar noktaya, virgüle dikkat edeydin de yazdıklarından iki kelime anlayabileydik. Benden sana ufak bir abla tavsiyesi. Yaptığın işi en iyi şekilde yapmaya bak kardeş. Şurda sana ve senin gibi binlecesine değil üniversite öğrencisi, ilkokul öğrencisi bile diyemiyorum.

 11. Keske bidee sana ulaşabilceğimiz bir link verseydin yani firman varsa heralde bide siten vardırr!!!

 12. endüstriye girmeyi düşünüyorum istanbul üni mi yoksa marmara mı daha iyidir ?

 13. maaşları nasıl

 14. meraba ben end.müh secmeyı dusunuyorum mezun olduktan sonra iş imkanı bulmakta sıkıntı çekermiyim ?

 15. Celil Hakan Önçemberci

  Arkadaşlar,

  Endüstri mühendisliği bölümü gerçekte makina mühendisliğinden türemiş bir bölüm olduğundan aşağıdaki açıklamaya ilave olarak,
  malzeme bilimi, makina elemanları ve takım tezgahları ve üniversitelerin tercih ettiği programa göre sosyoloji gibi bir çok farklı dersler içerebilir. Endüstri mühendisliğinin temeli iş ve zaman etüdü temeline dayanan metod mühendisliğidir ki, bu veriler iş ve ücret değerleme gibi sistemlerin yanında planlama ve/veya norm kadro verisi olarak da kullanılır.

  Bu nedenle endüstri mühendisi öncelikle iyi bir iş analizci, sistem tasarlayıcı olmalı; istatistiği ve matematiği çok iyi kullanabilmeli; bunları yaparken de bilgisayar aracından maksimum seviyede yararlanabilmelidir.

  Birçok ders alınabilir, arkadaşların ilgi alanı da seçmeli derslere göre yönlenebilir ama hangi sektörde çalışırsa çalışsın EM olmak isteyenler önce yukarıdaki konularla ilgili 3-4 derse her alanda her sektörde çok kullanacağından çok iyi hakim olmalıdır:
  1- Yöneylem araştırması (Doğrusal Programlama, CPM/PERT)
  2-İstatistik
  3-İş Etüdü
  4-Bilgisayar ve sistem ile ilgili dersler (Yönetim bilişim sist, simülasyon, Veri Tabanı-SQL, Programlama)

  Yeni giren arkadaşlar sistematik düşünebilme yaklaşımını kazanırlarsa, her sektörde başarılı olabilirler. EM’nin diğerlerinden farkı da sistemdir ve sistem her yerdedir.

  “Alınan dersler limit, türev, integral, olasılık, lineer cebir, diferansiyel denklemler, istatistik gibi temel matematik dersleri, üretim planlama, lojistik, simulasyon gibi endüstri mühendisliği dersleri, seçmeli olarak işletme ve iktisat bölümlerinden temel dersler, temel bilgisayar programcılığı gibi bilgisayar mühendisliği derslerini içerir.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*