Tulalip ve Socl.com: Microsoft’un Yeni Sosyal Medya Macerası Mı?

tulalip, socl.comGoogle tarafından Google+ hizmetinin sunulmasından sadece birkaç hafta sonra Micrososft’un yeni bir sosyal paylaşım platformu üzerine çalıştığı haberleri ortalığa yayıldı. Haberlerin kaynağı Microsoft’un sahibi olduğu “socl.com” adlı internet sitesinde yer alan “Tulalip” adlı bir hizmete ait görselin yer alması. Bazı internet haber sitelerine göre bu görsel kısa bir süre bu adreste kaldıktan sonra kaldırıldı ve siteye bu hizmet için Microsoft araştırmacıları tarafından üzerinde çalışılan bir iç tasarım projesi olduğu siteden açıklandı.

fusible.com gibi bazı internet siteleri alan adlarının alınış tarihlerinden yola çıkarak bu iddianın arkasında dursa da birçok uzman Google+’nın yeni piyasaya sürüldüğü ve sunulan hizmetlerin birkaç hafta içinde tam olarak keşfedilmesinin bile belli olmadığı böyle bir ortamda bu iddiayı çok gerçekçi bulmamakta. Dahası Bing gibi bir hizmete sosyal medya uygulamalarını entegre etmek varken bu alanda markalaşmaya gitmek pek de akıllıca durmuyor.

Microsoft’un Bing arama motoru hali hazırda zaten sosyal medya arama kapasitesine sahip. 2010 yılında Facebook ile yapılan anlaşma sonucu Bing’i kullananlar Facebook’taki arkadaşlarının “like”larını da görebilmekteler. 2010 yılı Haziranında ise Microsoft bu alanda daha da ileri giderek “Bing for Mobile”ı piyasaya sürdü ve bu şekilde Facebook ile entegrasyonunu artırdı. Dolayısıyla bu iki şirket uzun yıllardır sarsılmaz bir birliktelik içinde görünüyorlar.

Aslına bakılırsa Microsoft’un sosyal arama konusundaki planları 2006 yılına, sosyal arama aracı tasarladığı zamana dayanıyor. Şirketin sosyal arama motoru alanındaki odaklanması MSN hizmetinin daha geniş biçimde ele alınmasını da doğurdu ve o dönemde şirketin Eurekster adlı sosyal paylaşım üzerine araştırmalar yapan bir firmayı bünyesine katmayı planladığı iddia edildi.

Son olarak şu soru karşımıza çıkıyor. Tulalip’in socl.com‘da yayınlanması gerçekten Micrososft’un iddia ettiği gibi bir kaza mıydı? Yoksa bir pazarlama stratejsinin parçası olarak dikkatleri Google+’dan uzaklaştırmak için uygulanan bir taktik miydi?

Gerçeği zaman gösterecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*