Oruç Tutmanın Faydaları – Orucun Sağlığa Yararları

oruç tutmakOruç tutmak, Ramazan ayında gerçekleştirilen farz bir ibadettir. Oruç tutmayı, oruç tutmanın sağlığa faydaları, ya da oruç zayıflatır mı, Ramazan ayında kilo nasıl verilir gibi sadece sağlık konularına indirgemek pek doğru değil aslında. Evet orucun sağlığa sayısız faydaları mevcuttur, ama öncelikle dini bir vecibeyi yerine getirmek olarak değerlendirmede fayda vardır.

Oruç Sağlığa Zararlı Mıdır

Orucun sağlığa bir zararı yoktur. Eğer hali hazırda oruç tutmanıza engel bir hastalığınız ya da rahatsızlığınız yok ise, oruç tutmak sağlığınıza zarar vermez. Sahur vaktinde kalkıp gün içerisinde yetecek kadar yemek yemeyi ve su içmeyi ihmal etmeyip, iftarda da aşırı yemek yemedikçe herhangi bir zararını görmezsiniz.

Oruç Tutmanın Faydaları – Orucun Sağlığa Yararları Nelerdir

orucun sağlığa faydaları

oruç tut sıhhat bul

  • Sabırlı olmayı öğretir, açlık ile mücadele ve aç insanların halini anlayıp empati yeteneğini geliştirir. Bu vesileyle hayatın günlük rutin streslerinden ve küçük dertlerinden insanı kurtarır.
  • Kilo vermek için bir araçtır.
  • Sürekli çalışan insan sindirim sistemi ve midesi dinlenme imkanı bulur Ramazan orucu süresince.
  • Sigarayı bırakmak için güzel bir fırsattır.
  • Oruçta vücutta uzun süre depolanmış yağlar ve diğer besin maddeleri kullanılır, yakılır, vücut bu vesileyle yenilenmiş olur.
  • Mide boş olacağı için kalp mideye kan pompalamasını azaltır ve kalp de dinlenmiş olur.
  • Yine mide boş olduğu için gün boyunca, bazı mide rahatsızlıklarında mide kendi kendisini bu vesileyle daha hızlı tamir eder.
  • Böbrekler de aynı zamanda dinlenirler oruçlu iken.
  • Oruçlu iken ayrıca tüm hücreler, 12 parmak bağırsağı, karaciğer gibi bir çok sürekli çalışan ve yorulan organlar toksiklerden kurtulma, dinlenme ve kendini yenileme ve iyileştirme imkanı bulur.
orucun yararları

oruç kalbi dinlendirir

Sağlık açısından orucun faydaları elbetteki bunlarla sınırlı değildir. Hem farz olan bir ibadeti yerine getirmek, hem de bunun yanında sağlığımıza kavuşuyor olmak harika bir duygu olsa gereken. Ramazan ayının herkes için hem dini, hem de sağlık açısından bereketli geçmesi dileğiyile.

Eğer mide boş iken sizi rahatsız eden gastrit gibi bir rahatsızlığınız ya da açlık durumunda şekerinizin düşmesi gibi kronik bir hastalığınız yok ise, oruç tutmanız şiddetle önerilir. Evet oruç yazın sıcak günlerine gelmekte, tutması da meşaggetli olacak, ama neticesinde kazandırdıklarına kesinlikle değer. Hem sağlığınıza kavuşacak, hem de sevaplarınızı katlayıp, günahlardan uzak kalacaksınız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*