En İyi Hosting Şirketini, Firmasını ve Web Sitesini Seçme Rehberi

en iyi hosting şirketiEn iyi web hosting şirketi hangisidir gibi bir sorunun tek bir cevabı olması genellikle imkansızdır. En iyi internet sitesi hosting firması ihtiyaçtan ihtiyaca göre değişir, önemli olan sizi memnun edecek bir hosting sitesi bulmak, ve karşınızda muhatap bulabilmektir.

Sitenizi barındıracağınız sunucuları ve hosting firmanızın seçimi, işiniz internet ile ilgili ise en temel çözmeniz gereken konulardan biridir. Hosting şirketinizi seçerken, aşağıdaki kriterleri de göz önünde bulundurmanızda fayda olacaktır.

Hosting Şirketi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Forumlardaki Eleştri ve Şikayetler

Öncelikle hosting şirketleri ile ilgili forumlarda yazan yorumları çok dikkate almayın. Çünkü hosting firması ile ilgili olumsuz tecrübesi olanlar genelde forumlarda negatif eleştrilerde bulunmaktadırlar, genelde kötü yorumlara ve şikayetlere rastlarsırnız. Ya da, hosting firmaları ve çalışanları tarafından yapılan taraflı ve övücü yorumlara. Forumlardan en fazla hosting firması ne kadar popüler gibi bir izlenim edinmeniz sizin için yeterli olacaktır, yazılanları pek de dikkate almayın.

Alexa ile Host Şirketi Popülerliğini Ölçün

Ziyaret ettiğiniz her web sitesinin Alexa sıralamasını görmek için Alexa Toolbar Firefox eklentisini kurabilirsiniz. Şirketin popülerliği hakkında fikir edinmek için şirketin web sitesinin Alexa sıralamasına bakın. Eğer web sitesinin sıralaması 200.000’in altındaysa bu, sitenin çok ziyaret edilmediği anlamına gelir. Bana sorarsanız, bu tür sitelerden uzak dururdum. Eğer bir web hosting sitesi sıralaması 100.000’in üzerindeyse bu, o şirketin internette gerçekten popüler olduğunu gösterir. Seçmeyi düşünmeniz gereken hosting şirketi bu olmalıdır.

Ancak web hosting sitelerinin Alexa sıralaması yeterli değildir. Çok sayıda popüler ancak güvenilir olmayan hosting hizmetleri bulunmaktadır. Daha çok araştırarak daha da derine inmemiz gerekmektedir.

Sikayetvar.com ve Hostbul.net deki eleştrşi şikayet ve incelemelere göz atın

Şikayet Var’da hosting firmaları ile ilgili problem, şikayet ve eleştrileri görebilirsiniz. Ayrıca bu eleştri ve şikayetlere hosting şirketinin çözüm bulup bulmadığını da. Hostbul’da ise genel olarak hosting sitesi ile ilgili hem olumlu hem de olumsuz eleştriler görülebilir.

Müşteri Hizmetlerini Kontrol Edin

Hosting planınızı satın almadan önce hosting firmasını eposta gönderip bilgi istemekte fayda var. Size ne kadar kısa sürede cevap veriyor, verdiği cevap tatmin ediyor mu, bunları karar verirken göz önünde bulundurun. Zira hosting şirketiyle sık sık teknik destek konusunda muhatap olmak durumunda olacaksınız.

Bir yorum

  1. Sadecehosting gibi bir rezil firma var. Firmadan almış olduğum VPS hizmetini sadece 30 Dakika sonra hiç kullanmadan iade etmek istediğimde bunun mümkün olmadığını söylediler. VPS açıklamalarında ürün ile birlikte kaç adet IP adresi verildiğini yazmadıkları için dikkat etmeden aldım ve aldıktan sonra sadece 1 IP adresi verildiğini öğrendim bu yüzden iade etmek istedim ama ücret iadesi yapmayacaklarını söylediler. Hiç kullanmadığım bir hizmete para vermek zorunda kaldım. Yurtdışında gerekse yurtiçinde birçok firma ile çalıştım ama bu tür bir uygulama ile karşılaşmadım. Aldığımız ürünü her koşulda iade edebildiğimizi düşünüyordum. Üstelik konu ile ilgili bana geri dönüş yapmadılar. Sadece “iade yapmıyoruz” dediler ve bir daha cevap vermediler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*