Kıdem Tazminatı Nedir, Şartları, 2011 Tavanı, Nasıl Hesaplanır – Kıdem Tazminatı Fonu

kıdem tazminatıSon günlerde “kıdem tazminatı kalkıyor” şeklinde medyada haberler çıkmasıyla beraber en çok merak edilen konulardan birisi şüphesiz kıdem tazminatı. Biz de birçok işçiyi ilgilendirdiği için bu yazımızda kıdem tazminatı nedir, kıdem tazminatı hesaplama, kıdem tazminatı tavanı, kıdem tazminatı şartları, kıdem tazminatı fonu gibi konularda aydınlatıcı bilgiler vermeye çalışacak kıdem tazminatı nasıl hesaplanır sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Kıdem Tazminatı Nedir

işçi statüsünde çalışanların kendi istekleri dışında çeşitli sebeplerle çalıştıkları işyerlerinden ayrılmaları durumunda İş Kanunu hükümleri gereğince işverenin vermeye yükümlü olduğu meblağa kıdem tazminatı denir.

Kıdem Tazminatı Şartları – Kıdem Tazminatına Hak Kazanma

15 yıllık sigortalılık süresini ve 3600 prim gün sayısını tamamlayanlar, kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar. Kıdem tazminatı uzun süre bir iş yerinde çalışanlar için büyük bir meblağa karşılık gelir ve çalışanlar için bir nevi emekli ikramiyesi yerine geçer. Fakat çalışanların bu haklarının yanmaması için kıdem tazminatı alabilme şartlarının yasayla belirlendiğini hatırdan çıkarmaması ve yasa hükümlerine riayet etmesi gerekmektedir.

 • İşçi, işveren tarafından, ahlak veya iyi niyet kurallarına aykırı bir durumu tespit edilmediği halde işten çıkarılırsa,
 • İşçi, sağlık sebepleri ya da işverenin ahlak veya iyi niyet kurallarına aykırı hareketini gerekçe göstererek veyahut da zorlayıcı sebeplerle işi bırakırsa,
 • İşçi, vatani görevi dolayısıyla işten ayrılırsa,
 • İşçi, emekliliğe hak kazanır ya da emeklilik için gerekli prim gün sayısı ile sigortalılık süresini doldurursa,
 • İşçi, evlendiği tarihten itibaren 1 yıl içerisinde işi bırakırsa,
 • İşçi, vefat etse bile hak sahipleri veya yasal varisleri,

kıdem tazminatına hak kazanır.

Kıdem Tazminatı Tavanı 2011

Kıdem tazminatının maksimum tutarı için her yıl belirlenen bir tavan vardır. Bu tavan 01.01.2011-30.06.2011 tarihleri arasında 2.623,23 TL. olarak, o1.07.2011-31.12.2011 tarihleri arasında ise 2.731,85 TL. olarak belirlenmiştir.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır


Kıdem tazminatı hesaplamasında çalışana çalıştığı her bir yıl için prim, ikramiye, giyecek yardımı, yakacak yardımı vb. çıkarlarının da dahil edilmiş olduğu brüt giydirilmiş ücretinin otuz günlük tutarı eklenir. Diğer bir ifadeyle çalışan her yıl için belirlenen tavanı aşmamak kaydıyla bir brüt maaş tutarı kadar tazminat almaya hak kazanır.
Yani, örneğin son 1 aylık brüt maaşı 1.700 TL. olan 10 yıllık bir işçiye ödenecek kıdem tazminatı tutarı: “10*1700 = 17.000 TL. – damga vergisi”dir.

Kıdem Tazminatı Bordrosu

kıdem tazminatı bordrosu belgesi, tazminatın nasıl hesaplandığını ve tazminata konu olan tarafların kimler olduğunu gösterir. Bu belge, alacaklı tarafından imzalanır ve muhasebe kayıtlarında kullanılır.

Kıdem Tazminatı Fonu

Devlet destekli bir Kıdem Tazminatı Fonu kurulması ve bu şekilde esnek çalışma sistemine daha kolay uyum sağlanabilmesi amacıyla Kıdem Tazminatı Fonu Kanun Tasarısı Taslağı yayınlanmış, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan bu konuda işçi ve işveren kesimlerinden destek beklediğini ifade etmiştir. Söz konusu kanun taslağına buradan ulaşabilirsiniz.

4 yorum

 1. Merhaba ben 6 yıldır aynı iş yerinde sigortalı olarak çalışıyorum içerde 36 gün senelik iznim var iş yeri bu izinlerimi kullandırmamakta diretiyor bu nenle işten ayrıllırsam kıdem tazminatımı alabilirmiyim

 2. İyi günler;5 veya 6 ay ful çalışıp askere gidecek işçiye belgelemesi halinde
  (1 yıldan az çalıştığı için ) kıdem veya ihbar vs.. tazminatı alma hakkı doğarmı
  kolaylıklar dilerim.Saygılarımla A.suar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*