Yabancı Dizilerden Türkçeye Uyarlanan Diziler: Küçük Sırlar, Kavak Yelleri, Doktorlar ve Diğerleri…

yabancı dizilerden türkçeye uyarlanan dizilerYurt dışında izleyici tarafından çokça izlenen diziler sık sık Türkçe versiyonlarıyla dilimize uyarlanarak tekrar çekilebiliyor. Uyarlanan dizilerin asıl halleri çok başarılı olsa da ülkemizdeki uyarlanmış halleri her zaman öyle olamıyor, birçoğu unutulup gidiyor. İçlerinden Türk dizi tarihinin başarılı yapımları arasına girebilecek işler de çıktı ama genel anlamda çok başarılı oldukları söylenemez.  Biz de bu yazımızda uyarlama dizlerden bahsetmek istedik.

Doktorlar – Grey’s Anatomy

İlk bahsedeceğimiz Grey’s Anatomy’den uyarlanmış olan Doktorlar dizisi. Yayına girdiği ilk zamanlarda izlenme oranları iyi olan dizi zamanla reyting canavarına dayanamadı ve yayından kaldırıldı. Tekrar yayına gireceği söylentileri olsa da doğruluğu tartışılır.

Evli ve Çocuklu – Married with Children

Diğer bir uyarlama dizi ise ABD’de izleyiciyi gülmekten kırıp geçiren Married with Children’ın Türkçe versiyonu olan Evli ve Çocuklu. 2004 yılında çekilen dizinin başrollerinde  Ege Aydan ve Yıldız Kaplan rol almıştı. Dizi ne yazık ki gerçek versiyonunun yakaldığı başarıyı yakalayamadı.

Dadı – The Nanny

2001 yılında iki sene ekranlarda kalan dizinin başrollerinde Gülben Ergen, Kenan Işık, Haldun Dormen gibi ünlü isimler yer almıştı. Başarılı olduğu söylenebilecek bir yapımdı, bunu zaten 2 senen ekranlarda kalmasından da anlıyoruz.

Kavak Yelleri – Dawson’s Creek

Dawson’s Creek’den uyarlanmış dizi kültürümüze, dilimize iyi adapte edilebilmiş örneklerden. Oldukça başarılı bir yapım olan dizi 2007 yılından beri hala gösterimde ve büyük bir izleyici kitlesine sahip.

Küçük Sırlar – Gossip Girl

En yeni uyarlama dizimiz bu. Gerçek versiyonu Manhattan’da çekilen  Gossip Girl . Dizide cinsellik, uyuşturucu, alkol gibi konular sürekli konu edliyor. Türk toplumuna ve ahlaki değerlerine aykırı konuların devamlı işlenmesi dizinin çekildiği İstanbul Erkek Lisesi yönetimini bile rahatsız etmiş durumda. Ayrıca  uzman psikolog ve psikiyatristler tarafından kültürümüze, ülkemizdeki gençlerin yaşayış tarzına uygun bir dizi olmadığı, geçlere zararlı olduğu belirterek yayından kaldırılması gerektiğini söylüyorlar.

Sensiz Olmuyor – Ugly Betty

Konusu çok bilindik olan dizide çirkin kızın zamanla güzelleşmesi ve aşık olduğu adamı kendine aşık etmesi anlatılıyor. Gerçek versiyonunun adı Ugly Betty idi, ülkemizde ise başrollerini Emre Altuğ ve Özlem Conker paylaşmıştı.

Tatlı Hayat – The Jeffersons

Başrollerini AHluk Bilginer ve Türkan Şoray’ın paylaştığı dizi tam 11 yıl ekranlarda kalmış olan The Jeffersons’ın türkçeyey uyarlanmış versiyonuydu.

Daha sayılabilecek birçok uyarlama dizi var. Kalanların sadece isimlerini vererek geçeceğiz, bazılarının uyarlanan versiyonlarının isimlerini bile duymadığınızı farkedeceksiniz.

 • Aslı ile Kerem – Dharma & Greg
 • Patron Kim?  – Who’s the Boss?
 • Acemi Cadı – Sabrina the Teenage Witch
 • Altın Kızlar – Golden Girls
 • Belalı Baldız – Hope & Faith
 • Cuma’ya Kalsa According to Jim
 • Hakkını Helal Et – My Name is Earl
 • Dünya Varmış – 3rd Rock From the Sun )
 • Duvar – The O.C.
 • Metro Palas – Sex and the City )
 • Mükemmel Çift – Los Exitosos Pells – The Successfull Mr. and Mrs. Pells)
 • Mahşer – 24

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*