Lohusalıkta Kanama, Ateş ve Meme Hastalıkları

lohusalıkta kanama, lohusalıkta ateşLohusalık bebek ve plasentanın doğumundan sonra 6.haftaya kadar geçen süredir. Bu dönem bebeğiyle ilgilenmek zorunda olan anne için zorlu bir süreçtir, bu zorluğun üzerine bir de lohusa annenin sağlık sorunları eklenirse işler daha da zorlaşır. Peki, lohusalıkta sıklıkla görülen sorunlar nelerdir dediğimizde akla ilk kanama, ateş ve mastit gibi meme hastalıkları gelir. Şimdi bu sorunlardan kısaca bahsedelim.

Lohusa Kanaması ve Tedavisi

Lohusalıkta anormal kanama, plasentanın ayrılmasını takiben normal doğumlarda 500ml, vajinal ikiz doğum ve sezaryen sonrası 1000ml’den çok kanama olmasıdır. Erken dönemde, ilk 24 saat içinde, görülen kanamanın en sık nedeni atoni denen rahim dokusunun kasılıp gevşeme yeteneğini kaybedip tonüs kaybı yaşaması durumudur. Bu durumda rahim kasılıp gevşeyemeyeceği için kanamayı durduramaz. Atoni sezeryan sonrası acil histerektomilerin (rahmin çıkarılıp alınması) en sık nedenidir. Erken dönemde görülen kanamanın bir diğer nedeni de vajinal veya servikal dokuda görülen yırtıklardır(laserasyonlar), erken dönemdeki kanamalarda atoni yokluğunda ilk akla gelmesi gereken durumdur. Geç dönemde görülen kanamaların en sık nedeni ise rahim boşluğu içerisinde plasentaya ait parça kalmasıdır. Tedavi nedene yönelik olarak uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Tedavi yöntemleri olarak rahim muayenesi, gerekirse içinin boşaltılması, rahim masajı, oksitosin infüzyonu, Prostoglandin F2alfa, Ergotamin-Ergonovin ve cerrahi yöntemlerdir. Cerrahi yöntemler diğer yöntemler başarılı olamazsa uygulanır.

Lohusa Ateşi (Al Basması)

İlk 24 saat hariç, ilk on gün içinde iki ayrı gündeki ölçümlerde annenin ateşinin 38 derecenin üzerinde olmasıdır. En sık nedeni rahim içi dokusunun iltihabıdır (endomyometrit). Lohusalıkta ateşin (Endomyometrit) en sık nedeni sezaryendir. Endometrit normal doğumlardan sonra %2, sezaryen doğumlardan sonra %10-15 ortaya çıkar. İlk 24 saatte annede görülen ateşin ise en sık nedeni halk arasında süt ateşi olarak bilinen memede sütün birikmesi ile oluşan meme angorjmanıdır.

Lohusa Ateşinin Belirtileri ve Tedavisi

Ateş, ağrı, kokulu vajinal akıntı gibi belirtiler sıklıkla görülmektedir. Tedavisinde antibiyotik kullanılır. Antibiyotik tedavi ile 48-72 saat içinde klinik belirtiler veya ateş ortadan kalkmazsa ya tedavi yetersizdir ya da pelvik abse, yara infeksiyonu, saptik palvik tromboflebit gibi diğer pelvik enfeksiyonlar söz konusudur.

Lohusanın Meme Hastalıkları

Lohusada normal kadında bulunabilecek meme rahatsızlıkları dışında eğer anne bebeğini emziriyorsa bu nedenle oluşabilecek hastalıklar da ek olarak görülebilmektedir. Burada bu rahatsızlıkların bazılarından bahsedeceğiz. Devamlı meme başı ağrısı veya emzirdikten sonra meme başı ağrısı olması “”halinde meme ucunun monilia infeksiyonu akla gelmelidir. Kültür yapılıp durum kesinleştirildikten sonra ilaçlarla kolayca tedavi edilir. Emzirme için sakıncalı bir durum değildir. Emzirmenin sakıncalı olduğu birkaç infeksiyonel durum vardır. Süt ile CMV, HSV, HIV, HBV geçebilir, bu yüzden bu durumlarda emzirme sakıncalıdır. Lohusa annenin en sıkıntılı meme rahatsızlıklarından biri de meme enfeksiyonu olan mastittir. Ateş, memede ağrı, myalji, kızarıklık ile belirti verir. Özellikle doğumdan sonraki 2. Hafta ve 5.-6. Haftalarda sıklığı artmaktadır. Etkeni stafilokoklar denen bakterilerdir. Antibiyotikler ile tedavi edilir ve tedavi sürerken emzirmeye devam edilmelidir. Tedavinin başarısız olduğu durumlarda apseye dönüşebilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*