Güneş Lekelerine Çözüm – Güneş Lekeleri Nasıl Geçer

güneş lekesi, güneş lekeleriBu makalede güneş lekeleri nasıl geçer, güneş lekesi tedavisi nasıldır, güneş lekeleri tedavisi kolay mıdır, ciltte güneş lekelerine bitkisel çözüm nasıl yapılır gibi sorulara cevap aramaya çalışacak, bu alandaki uzman isim Suna Dumankaya’nın güneş lekeleri için bitkisel çözümüne değineceğiz.

Güneş Lekesi -Güneş Lekeleri

Yaz geldiğinde güneş ışınlarıyla bronzlaşmaya çalışmak güzel ama sonrasında bir de oluşan güneş lekeleriyle uğraşmak zorunda kalıyoruz. Güneş lekeleri güneşe maruz kalınan bölgede ortaya çıkan ve bir türlü gitmeyen lekelerdir. Çil ise güneşe maruz kalınan sürede çıkan ve kış aylarında tamamen kaybolan lekelerdir. Güneş lekesi tıpta lentigo olarak tanımlanır, birleşmeye meyilli, çilden daha büyük ve yıldızsı uzantıları olan kahverengi lekeler olarak bilinir. Bir başka güneş lekesi türü de daha ileri yaşlarda ortaya çıkan aktinikkeratoz ismi verilen lekelerdir, bunlar kalıcı lekelerdir, tedavi ile geçmezler. Bazen cerrahi olarak çıkarıldığında ancak geçer. Bir diğer güneş lekesi de tedavi ile geçen ama tedavi edilmezse kalıcı olarak kalabilen lekelerdir. Buna örnek olarak doğum kontrol hapı kullanırken güneşlenen kadınların yüzünde ortaya çıkan hamilelik lekeleri (melasma) verilebilir. Bir başka örnek ise cildine parfüm sıktıktan sonra güneşe çıkan kişide o bölgede güneşin hasarı ile oluşan lekelerdir.

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer – Güneş Lekeleri Tedavisi

güneş lekeleri nasıl geçer, güneş lekeleri tedavisiGüneş lekelerini gidermek için kullanılacak yöntemi uzman bir doktor güneş lekesinin oluş süresi, ne zaman ve hangi etkenlere bağlı olarak oluştuğuna göre karar verir. Bu lekelerle karşılaşıldığında uzman bir doktora danışmak önemlidir. Bitkisel peeling, kimyasal peeling ve lazer gibi yöntemler kullanılabilir. Hasta kendi cildi soyucu ajanlar kullanabilir.

Güneş Lekelerine Bitkisel Çözüm

Güneş lekelerine uygulanabilecek  doğal olarak kullanılabilen bitkisel çözümler de bulunmaktadır. Sarı kantaron denilen bir bitkiyi belli bir sıvı içinde belli bir süre bekletildikten sonra başka bir sıvı elde edilebiliyor. Bu sıvı lekeye uygulandığında lekeyi giderebiliyor. Ama bu sıvıyı kullanmanın da belli riskleri olduğunu da unutmamak lazım.

Güneş Lekelerine Bitkisel Çözüm Suna Dumankaya

güneş lekelerine bitkisel çözümSon olarak Suna Dumankaya’nın güneş lekeleri için verdiği bitkisel formülü veriyoruz.

Malzeme:

  • Küçük bir kavunun yarısı (mevsime göre şeftali)
  • 1 adet elma
  • 1 kahve fincanı kırmızı şarap
  • 2 yemek kaşığı toz şeker

Uygulanması:

Kavun içi ve elma bir kaba alınır, rendelenir. Daha sınra şeker ve şarap ilave edilir, iyice karıştırılır. Bu karışım bir kavanoza konur, güneş gören bir yerde 10 gün bekletilir. Temiz bir bezle süzülür ve her gün bir pamukla cilde uygulanır. Bir süre sonra lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz.

3 yorum

  1. merhabalar ;
    Pembe maskede guneş lekelerini giderirmi acaba.Birde günes lekelirini gidermekte kullanılan dogal yöntemde saraptan baska ne kullanılabılır Bunun hakkında bır bılgı verebılırmısınınz. Şimdiden tesekkurler

  2. merhabalar nasılsınız,size yüzm içn soru soracaktımda…ya 3 senedir yüzüme güneş lekeleri çıkmış,çok ilaç kullandım ama geçemedi.bunun içn ne yapabilirm??lütfen en kıza zamnda bana bir bilgi verseniz çok sevinirm

  3. ne zaman ve nasıl uygulanmalı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*