Doktor Dizileri: House MD, Grey’s Anatomy, ER, Scrubs, Doktorlar, Hastane

doktor dizileriYaz sezonuna girmiş olsak da gelecek sezonda yayınlanacak yeni dizilerin reklamları yavaş yavaş meydana çıkmaya başladı. Doktor dizileri de çok popüler, gelecek sezon yeni bir doktor dizisiyle karşılaşır mıyız acaba sorusunu düşünmeden edemiyoruz. Biz de bu yazımızda hem doktorları hem de diğer mesleklerdeki izleyicileri ekran başına toplamayı başaran ülkemizdeki ve dünyadaki doktor dizilerinden, bu dizilerin konularından ve önemli yanlarından, House, Grey’sAnatomy, Doktorlar, ER ve Scrubs’dan bahsedeceğiz.

Yabancı Doktor Dizileri

House M.D.

house md, dr. houseEkranlarda çokça doktor dizisi var, bunlardan çoğu da yabancı kaynaklı. En çok bilineni sanırım 7 sezondur yayınlanmakta olan House M.D. Dizinin başkarakteri olan Dr.Gregory House (Hugh Laurie) diğer doktorların tanı koyamadığı hastalara tanı koymakla ilgili Princeton-Plainsboro Eğitim Hastanesi’nde bir ekibin başında. Her bölümde ayrı bir vakanın irdelendiği dizide karakterler arasındaki ilişkiler de izleyiciyi sıkmadan veriliyor, bu yüzden izleyici ekrana kitleniyor. House inatçı, narsist, kendi dışında kimseyi düşünmeyen oldukça kaba biri. Takımındaki doktorlar kendisi kadar renkli olmasa da merak edilesi farklı karakterler. Bir de tabi House’un tek arkadaşı olan Wilson var, House kadar Wilson’ın da hayranı çok. House’un kahrını çekebilen, dünya iyisi bir tip Wilson. Tıbbi olarak da epey doyurucu bir dizi olduğu için bu dizi doktorlar arasında da çok popüler. Nerde kıyıda köşede kalmış vaka varsa onların incelenmesi doktor camiasına da ilginç gelmesinin bir diğer nedeni. Doktor olmayan izleyici de çokça tıbbi terimin kullanılmasına rağmen zevkle, sıkılmadan diziyi izliyor. House vakaları SherlockHolmes edasıyla araştırıyor, akla bir türlü gelmeyen tanıları koyup, korkusuzca radikal tedaviler uyguluyor, çoğu zaman tanıya tedaviden gidiyor. Yabancı basındaki House hakkındaki yorumlar da oldukça etkileyici;  Washington Post yazarlarından TomShales’e göre House televizyonun yıllardır gördüğü en heyecanlandırıcı karakteri. MD. House için anlatılabilecek daha çok şey var ama sizlere diziyi izlemeyi tavsiye ederek diğer yabancı doktor dizilerine kısa bir göz atalım.

Grey’s Anatomy

grey's anatomyİkinci dizimiz Grey’s Anatomy. Bu dizinin de büyük bir izleyici kitlesi bulunmakta. Bunu Grey’s Anatomy’nin Emmy ve Altın Küre ödülüne sahip olmasından anlıyoruz. House’dan farklı olarak her bölümde bir vaka yerine birkaç farklı vaka aynı anda işleniyor. Dizideki karakterlerin özel yaşamlarına çokça yer verilmesi de ayrı bir yönü. Bu kimi izleyiciyi diziye çekerken kimini de diziden soğutuyor. Dizi ABD’de ABC, Türkiye’de ise FOX ve Digiturk’teki Dizimax kanalında yayınlanmakta. Katherine Heigl dizideki rolüyle 2007 yılında Emmy ödülü kazandı. Sürekli yoğunluklarından şikâyet eden, bazen hastalarla ilgilenmekten yemek yemeye bile fırsat bulamayan doktorları sinir etmeyi başaran Grey’sAnatomy’nin en problemli yanı ise hastaneyi bir aşk yuvası, doktorları da her fırsatta hastane içinde birbirleriyle öpüşen, sevişen tipler gibi göstermesi.

ER

ER, emergency roomDiğer bir dizi ise ER (EmergencyRoom) yani Acil Servis. ER’da ise acil serviste yaşanan yaşam aktarılıyor ve saydıklarımız arasındaki en eski doktor dizisi olarak karşımıza çıkıyor. Yayınlandığı kanalın (NBC) Law&Order isimli dizisinden sonra en fazla yayında kalan dizisi. Birçok Emmy ödülü ve adaylığı almış bu dizinin yapımcısı Michael Crichton, öğrenciliği sırasında Massachusetts Hastanesi’nde çalışmış bir Harvard Tıp Fakültesi mezunu. Amerikan televizyonlarında en uzun süren hastane draması olan ER, 15 sezonu geride bırakarak 2 Nisan 2009’da NBC’de yayınlanan son bölümüyle ekranlara veda etti. ER ‘ın dördüncü sezonunda Ambush isimli bölüm ‘canlı’ olarak yayınlandı. Söz konusu bölüm belgesel havasında çekildi ve canlı yayından önce oyuncular 8 defa prova yapmak zorunda kaldı. Üstelik 2 defa (biri Doğu Kıyısı diğeri Batı Kıyısı için) yayınlandı.

Scrubs

scrubsSon dizimiz ise ABD yapımı bir komedi dizisi olan Scrubs. Dizi Billl Lawrence tarafından yaratılmış olan ve gerçekte var olmayan Sacred Heart Hastanesinde geçer. Ana karakter olan John Dorian’ın “J.D.” iç sesleriyle ve hayalleriyle renklendirilen dizinin sadık bir izleyici kitlesi bulunmaktadır.

Yerli Doktor Dizileri

Doktorlar

doktorlar dizisiGrey’sAnatomy ülkemizde de Türkçeye uyarlanıp Doktorlar adıyla yayınlandı. Amerikan Sağlık Sistemi ile Türk Sağlık Sisteminin birbirine uyuşmamasından kaynaklanan çok temel hataları bulunsa ve bu haliyle izleyen doktorları sinir etse de dizinin ömrü çok sürmedi. Öncelerde çok sevilen dizi zamanla reyting canavarına dayanamayarak ekranlardan kaldırıldı.

Hastane

Türkiye’de yayınlanmış bir diğer doktor dizimiz de Zeki Alasya ve Metin Akpınar’ın rol aldığı Hastane isimli dizi. Dizide Zeki Alasya doktor, Metin Akpınar ise uyanık hastabakıcı rolündeydi ve yayınlandığı dönemde izleyiciyi çokça güldüren bir dizimizdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*