Sağlık Bakanlığı Sigarayı Bıraktırma Kampanyası ve İzlanda Sigara Yasağının Getirecekleri

izlanda sigara yasağıSigaranın kanser yaptığını artık bilmeyen yoktur muhtemelen. Ama 1950’lere baktığımız zaman sigaranın kanser yapabileceğini gösteren çalışmalar büyük şaşkınlık oluşturmuştu. O dönemde sigara içimi epey yaygındı. Hatta o dönemi anlatan dönem filmlerine baktığımız zaman oyuncuların bir sigarayı söndürüp diğerini yaktığını görürüz. Ama zamanla sigaranın kanser yapabildiği kanıtlandı, ayrıca sadece akciğer kanseri değil birçok kansere de neden olabildiği gösterildi. En sık neden olduğu kanser akciğer kanseri olduğu için en çok bu yönü bilindi ama sigaranın; karaciğer, gırtlak, mesane kanseri dahil pek çok kanser tipine neden olduğu artık bir sır değil. Sigaranın kanserden başka rahatsızlıklara da neden olduğu bilinmektedir.

Sağlık Bakanlığı Sigarayı Bıraktırma Kampanyası

Zamanla insanları sigaradan uzaklaştırmak için doktorlar bu konu üzerine yoğunlaştılar, hükümetler de tabi ki. Ülkemizde de Sağlık Bakanlığı ücretsiz sigara bırakma klinikleri açtı, sigara bırakmak için hastaların kullanabileceği ilaçları ücretsiz dağıtmaya başladı. Hükümetin kapalı alanlarda sigara içimini yasaklaması da bu önlemlerdendi. Tabi modern iletişim araçlarının gelişmesiyle, artık Sağlık Bakanlığı da bu araçları kullanır hale geldi. Sağlık Bakanlığı tarafından son yayınlanan reklamlara baktığımız zaman sigaranın KOAH yaptığı KOAH hastaları üzerinden vurgulanmaya çalışılıyor. KOAH, yani uzun ismiyle Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı geri dönüşümsüz bir şekilde akciğer harabiyetine neden olan,  son döneminde de kişiyi oksijen tüplerine bağımlı hale getiren, böylece kişinin hayat kalitesini çok düşüren bir hastalıktır. Sağlık Bakanlığı’nın bir önceki reklamında da sigara nedeniyle gırtlak kanseri olmuş bir hasta yer alıyordu. Doğrusu bu reklamlar epey etkili reklamlardı ve muhtemelen sigara içen kişileri bir kez daha düşünmeye itti.

İzlanda Sigara Yasağı

Son günlerde İzlanda’nın gündeminde de yeni bir yasa tasarısı var. Henüz meclisten geçmeyen yasa tasarısının sigara içenlerin canını epey sıkacağı bekleniyor. Bu yasa tasarısına göre İzlanda’da sigara satışları artık sadece eczanelerden yapılabilecek. Yeni yasa tasarısına göre sigara doktor reçetesi ile verilebilecek ve doktorlar sadece ağır bağımlı kişilere reçete yazılabilecek. Hükümet bu yasa tasarısı ile sigara içimini azaltmayı, özellikle gençlerin sigara içmesini önlemeyi planlıyor. Şu an İzlanda’da sigara içimi %15 dolaylarında. Kapalı alanlarda ve özel araçlarda sigara içimi yasak, ayrıca 20 yaşından küçük kişilere de sigara satışı yasak olan ülkede hükümetin bu ve bunun gibi önlemleriyle geçen seneki rakamlara göre sigara içimi %20 oranında azaltıldı. Tiryakiler bu yasak ve reklamlardan etkilenir mi bilinmez ama umarız bu çabalar hem ülkemizde hem de dünyanın genelinde sigara içiminin azaltılmasına katkıda bulunur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*