Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı – Vergi Müfettişliği – Vergi Müfettişi Maaşı, Nasıl Olunur

vergi denetim kurulu başkanlığıDaha önceki yazımızda Maliye’de bulunan vergi denetim birimlerinin birleşmesi konusunu işlemiş ve hükumetin Maliye Müfettişleri, Hesap Uzmanları, Gelirler Kontrolörleri ve Vergi Denetmenlerini birleştirerek kurulu düzeni yıkmayı planladığını ifade etmiştik. Sonunda beklenen oldu ve bu 4 yapı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı çatısı altında Vergi Baş Müfettişi, Vergi Müfettişi, Vergi Müfettiş Yardımcısı unvanları altında denetim birimleri birleşti. Bu birleşmeden şüphesiz en karlı çıkan grup olan Vergi Denetmenleri sevinirken, yıllarca tüm kritik pozisyonlara birbirlerini atayan merkezi denetim elemanları büyük bir hüsrana uğramış oldu. Bu  yazımızda Maliye Bakanlığı’nda oluşan yeni yapıyı anlatmaya çalışacağız.

Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı

Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, Maliye Teftiş Kurulu (MTK), Hesap Uzmanları Kurulu (HUK), Gelirler Kontrolörleri Kurulu ve Vergi Denetmenlerinin birleşmesiyle oluşan bir başkan ve 4 başkan yardımcısından müteşekkil olup, 3’lü kararname ile atanacak olan başkanı direkt Maliye Bakanı’na bağlı çalışacak olan vergi denetim birimidir. Kurul bünyesinde 4 adet grup başkanlığı ihdas edilmiş olup, bunlar:

 • Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup Başkanlığı
 • Büyük Ölçekli Mükellefler Grup Başkanlığı
 • Organize Vergi Kaçakçılığı ile Mücadele Grup Başkanlığı
 • Örtülü Sermaye, Transfer Fiyatlandırması veYurtdışı Kazançlar Grup Başkanlığı

Bu başkanlıklardan ilkini halihazırda görev yapan Vergi Denetmenleri oluşturacak ve taşrada da görev yapacaklardır. Diğer 3 başkanlığı ise merkezi denetim birimleri mensupları oluşturacak olup bu birimdekilerin İstanbul, Ankara ve İzmir’de görev yapmaları beklenmektedir.

vergi müfettişi, vergi müfettişliğiVergi Müfettişi – Vergi Müfettişliği Sınavı

Vergi Denetim Kurulu’nda görev yapacakların unvanı Vergi müfettişi olarak belirlenmiştir. 178 sayılı Maliye Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin çıktığı tarih itibarıyla; daha önce Baş Hesap Uzmanı, Maliye Başmüfettişi ve Gelirler Başkontrolörü olarak görev yapanlar Vergi Başmüfettişliğine; Hesap Uzmanı, Maliye Müfettişi, Gelirler Kontrolörü ve Vergi Denetmeni olarak görev yapanlar Vergi Müfettişliğine; bunları yardımcıları ise Vergi Müfettiş Yardımcılığına atanmışlardır.

Vergi Müfettişlerinin makam tazminatı 3600, ek göstergesi ise 2000 olarak belirlenmiş olup bu durum merkezi denetim elemanları açısından herhangi bir artış getirmese de Vergi Denetmenleri’nin özlük haklarında büyük bir artışa işaret etmektedir.

Vergi Müfettişi Maaşı


Çıkan kanun hükmünde kararname merkezi denetim birimlerine mensup olanların maaşlarında pek bir değişiklik getirmemekte: yardımcı, müfettiş ve başmüfettiş için sırasıyla 2800 TL., 3.500 TL., 4.000 TL. olan düzey korunmaktadır. Kanun hükmünde kararname, Vergi Denetmenleri için ise her kademe için yaklaşık 500 TL.’lik bir maaş artışı getirmektedir. Kanun ayrıca ilk grupta çalışanların ek ödemesini %100 olarak belirlerken diğer gruplarda çalışanların ek ödemesini %200 olarak belirleyerek aynı unvanda görev yapanlar arasında bir fark oluşturmuştur.

Vergi Müfettişi Nasıl Olunur

Kanun daha yeni çıkmış olduğu için Vergi Müfettişliği alımına yönelik şartlar ve süreç henüz belirlenmemiştir. Ancak çıkan kanunda belirtildiği üzere her alımda yapılacak yarışma sınavında başarılı olanların ilk %20’lik kısmı yukarıda ifade edilen grup başkanlıklarından son üçünde görev yapacak, diğer %80’lik kısım ise Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup Başkanlığı’nda görev yapacaklardır.

Bu makaleye en çok Maliye ve Denetim Birimleri Birleşmesi ile ilgili aşağıdaki arama metinleriyle geliniyor:

 • maliyede birleşme
 • maliyede tek çatı
 • maliyede denetimin birleşmesi 2011
 • maliyede tek çatı 2011
 • maliyede birleşme 2011
 • vergi denetimi
 • denetim birleşme
 • denetim birimlerinin birleştirilmesi
 • denetim birimlerinin birleştirilmesi 2011
 • denetim birimleri tek çatı
 • denetim birimleri birleşiyor
 • denetim birleşmesi

4 yorum

 1. Vergi müfettişliği adı altına ülkemize hizmet verilecek birimlerde çalışacak herkese başarılar..

 2. iş müfettişliği ve ziraat bankası mali tahlil uzmanlığı hakkında da benzer şekilde bilgi paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler…

 3. Süpeeerrr …

 4. “Vergi Müfettişlerinin makam tazminatı 3600, ek göstergesi ise 2000 olarak belirlenmiş olup” demişsiniz. ancak tam tersi olacak. yani; ek gösterge 3600, makam tazminatı 2000.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*