Kadınlarda Kıllanma – Kadınlarda Tüylenme (Hirsutizm)

kadınlarda tüylenme, hirsutizmKadınlarda kıllanma veya diğer ifadesiyle kadınlarda tüylenme artışı bir çok kadının yaşadığı bir sorundur ve bu durum kadınları hem fiziksel hem de psikolojik sağlığını bozmaktadır. Biz de bu yazımızda kıllanma artışı çeşitlerinden, hirsutizmden, hirsutizm nedenlerinden ve tedavisinden bahsedeceğiz.

Hirsutizm Nedir

Öncelikle kıllanma artışı olan bölgeye göre durumun adı konmalıdır, çünkü her çeşit kıllanma artışının nedenleri ve hekimin bu sorunları elealış yöntemleri birbirinden farklıdır.

  • Alın, kaş,kirpik, önkol gibi androjen gibi hormonlara bağlı olmayan nonseksüel kıllardaki artışa hipertrikosis denir ve en sık ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkar. Bazı genetik ve metabolik bozukluklarda da ortaya çıkabilir(Anoreksia,porfiri,hipotroidi,Hurler Sendromu, Cornelia de Lange Sendromu gibi).
  • Androjene bağımlı yerlerde yani yüz, göğüs, uyluk içi, karın, sırtın alt bölgeleri gibi yerlerdeki koyu renkli kılların gelişmesine Hirsutizm denir.
  • Oluşması için hirsutizmden daha fazla androjen hormonuna gereksinim duyan virilizasyon durumunda da hirsutizm görülür. Ama bu durumda sivilcelenme, cilt yağlanmasında artma, kas kitlesi artışı, ses kalınlaşması, kadınsı obezitenin kaybı, memelerde küçülme gibi erkekleşme belirtileri de beraberinde görülür.

Kadınlarda Tüylenme ve Kıllanma Nedenleri

Hirsutizmin nedenleri çok çeşitlidir. Hirsutizm androjen bağımlı vücut bölgelerinde kıllanma artışına neden olur vevücutta  androjen seviyesinin artışı sorunun esas temelidir. Hirsutizmin en sık nedeni Polikistik Over Sendromu denen durumdur(Stein-leventhal Sendromu:PCOS). Androjen hormonunu üreten yumurtalık tümörleri de hirsutizme neden olabilir. Tekalutein kistleri gibi gebelikle ilgili olan iyi huylu tümöral durumlar da nedenlerindendir. Bu kistler daha çok gebelikle ilgili trofoblastik hastalıklara ve çoğul gebeliğe bağlı olarak ortaya çıkarlar ve tipik olarak gebeliğin tamamlanmasını takiben ortadan kaybolurlar. Gebelik luteoması da gebelikte görülebilen hem annede hem de bebekte kıllanma artışına neden olabilen bir tür yumurtalık tümörüdür. Bu tümör de olguların pek çoğunda gebelik sonrasında geriler.

Enzim yetmezlikleri de kadınlarda tüylenmenin nedenleri arasındadır ve bu grup içerisindeki Konjenital Adrenal Hiperplazi hirsutizmin 2. en sık nedenidir. Adrenal tümörler, Cushing Sendromu gibi hastalıklar da diğer nedenler arasındadır. Dışardan androjen kullanımına bağlı olarak hekimin tedavi yada müdahalesiyle oluşan (iatrojenik) hirsutizm nedenleri de görülmektedir. Hipotroidi ve akromegali gibi nadir hirsutizm nedenleri de bulunmaktadır. Bir de yumurtalık ve adrenal fonksiyonların normal olduğunormal adet gören bir kadında ortaya çıkan hirsutizm vardır ve buna belli bir sebebe bağlı olmayan (idiopatik) hirsutizm denilmektedir.Bu olgularda dolaşımda bulunan androjen hormonu düzeyleri normal olsa da kıl folliküllerinde testosteronu daha etkili bir testosteron türüne dönüştüren enzim aktivitesinde artış bulunmaktadır.

Kadınlarda Tüylenme Tedavisi – Hirsutizm Tedavisi

Hirsutizm tedavisi nedene yönelik yapılır,  bu nedenle bu konuda bir sorunu olduğunu düşünen kadın öncelikle uzman bir doktora başvurmalıdır. Doktor hastalığın nedenine göre ilaçla veya cerrahi olarak tedavi yolunu çizecektir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*