Endometriozis Nedir – Endometirosis Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

endometriozis, endometriosisBu yazımızda kadınlarda kronik pelvik ağrı, ilişki sırasında ağrı(disparoni) ve kısırlığın(infertilite) önemli bir nedeni olan endometriozis diğer adıyla endometriosis olan rahatsızlıktan, bu rahatsızlığın nedenlerinden, belirtilerinden, tanı yöntemlerinden ve tedavisinden bahsedeceğiz.

Endometriozis Nedir

Endometriozis rahim içi dokunun (endometrial doku) rahim boşluğu ve rahim kasları harici bir yerde bulunmasıdır. Rahim içi dokunun rahim iç yüzeyi yerine rahim kas tabakası içinde bulunmasına adenomiyozis denir. Rahim dokusunun yüzey tabakası her ay adet döneminde dökülüp kadının adet kanamalarına neden olduğu için bu dokunun rahim içi boşluk dışında bir yerde olması bu hastalığa sahip bir kadın için ciddi sorunlara neden olabilir. En sık görüldüğü yer yumurtalıklardır ve yumurtalıklarda olursa çikolata kisti (endometrioma) gelişimine neden olabilir. Nadiren göz, kalp çevresi gibi genital organlar dışında görülebilir.

Endometriozis Nedenleri

Ailesel bir yatkınlık bulunmaktadır, ailesinde veya birinci derece akrabalarında endometriozis olanlarda risk 7 kat artmaktadır. Gelişimi birçok farklı genin ve çevresel faktörler gibi çeşitli faktörlerin etkisi altındadır.

Endometriozis Belirtileri

En sık görülen belirtisi pelvik ağrıdır, zaten kronik pelvik ağrının en sık nedenini oluşturur.Bu ağrı adet dönemi öncesi ağrı ve dismenore karakterindedir. İlişki sırasında ağrıya da neden olabilir. Ağrının derecesi hastalığın yaygınlığı ve derinliği ile orantılıdır, ağrı erken evre olgularda daha şiddetli ve belirgindir, zamanla ağrı azalır ama kısırlık riski artar. Orta ve şiddetli endometriozis pelvik yapışıklıklara neden olarak, bu nedenle tüplerle yumurtalıklar arasındaki ilişkiyi bozarak ve diğer pelvik organların konumunu etkileyerek kısırlığa neden olur.

Endometriozis Tanısı

Bu rahatsızlıkla ilgili birçok olguda fizik muayenede belirgin bir bulgu yoktur, sadece bazı olgularda muayene sırasında hassas nodüllere rastlanabilir. Kesin tanı laparaskopi veya laparatomi sırasında rahim dışında bulunan rahim dokusunun doktor tarafından gözle görülmesi ve alınan biyopsilerin incelenmesine dayanır. CA125 düzeyinin yüksekliği tanı ve tedavi sonrası hastalığın tekrar gelişmesinin takip edilmesinde kullanılabilir.

Endometriozis Tedavisi

Endometriozis tanısı uzman bir hekim tarafından konduktan sonra hekim hastanın geliş nedenine ve hastalığın şiddetine göre birkaç farklı yol izleyebilir. Belirti vermeksizin ilerleyen veya hafif vakalarda hasta herhangi bir şey yapılmaksızın düzenli kontroller altında izlenebilir. Hastanın esas geliş nedeni ağrı ise öncelikle ilaç tedavisi, esas geliş nedeni kısırlık ise öncelikle cerrahi tedavi düşünülebilir. Ayrıca doğurganlık isteği olan olgularda ilaç tedavisi uygun yaklaşım değildir. Kısırlık problemi ile gelen olgularda laparaskopik cerrahi yöntemler tercih edilir, kistin boyutuna göre kist içeriği aspire edilebilir, kistin kapsülü yakılabilir ya da kist kapsülü çıkarılabilir.

Endometriozis odakları normal rahim içi doku gibi gelişmek için hormonlara gereksinim duyar. Bu yüzden ilaç tedavisi yöntemlerinde ise hormonal tedavi uygulanır. Tedavide doğum kontrol hapları 6-12 ay süreyle kesintisiz olarak ara vermeksizin kullanılabilir. Halk arasında adet döneminde karın ağrısı yaşayan genç kızlara evlenince geçeceği söylenir, bu söz esasında doğruluk payı olan bir sözdür. Çünkü ara vermeksizin kullanılan doğum kontrol hapları kullanımında hastanın hormonal durumu gebelik durumuna benzetilmiş olur, evlenip gebe kalan endometriozisli kadının da farkına varmadan hastalığı tedavi olmuş olur. Progestinler, Danazol, Gestrinon, GnRH agonistleri, Aromataz İnhibitörleri ve Selektif Östrojen Reseptör Modülatörleri gibi ilaçlar diğer medikal tedavi yöntemleridir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*