Teknogirişim Sermaye Desteği Nedir Başvuru Süreci ve 2012 Yılı Başvuruları

teknogirişimTeknogirişim sermaye desteği programı ya da kısa adıyla Teknogirişim, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı (eski adıyla Sanayi ve Ticaret Bakanlığı) tarafından girişimcilere yönelik verilen 100 bin TL tutarında geri ödemesiz hibe programıdır. İçerisinde AR-GE barındıran bir iş fikiriniz var ise, bir yazılım, yeni bir ürün, yeni bir hizmet olabilir, Teknogirişim programına başvurmayı mutlaka düşünmelisiniz. Aşağıda Teknogirişim ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Teknogirişim Sermaye Desteği Programına Kimler Başvurabilir

 • Bir lisans programından 1 yıl içerisinde mezun olabilecekler yani üniversite son sınıf öğrencileri
 • Yüksek lisans, master öğrencileri
 • Doktora öğrencileri
 • Lisans, Yüksek Lisans (Master) ya da doktorayı bitirdikten sonraki 5 yıl içerisinde olanlar (mezuniyet tarihinizden itibaren 5 yıldan fazla geçmişse Teknogirişim’e başvuramazsınız)

Teknogirişim Sermaya Desteği Programı 2012 Yılı Başvuruları Ne Zaman Alınacak

2012 yılı destek başvuru tarihlerini, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı internet sitesi duyurularından takip edebilirsiniz. 2011 Ekim tarihinden itibaren başvurular her an alınmaya başlanabilir.

Teknogirişim Sermaye Desteği Başvuru Süreci Nasıl Oluyor – Nereye Başvurulur

Teknogirişim Sermaye Desteğine başvurmak için bakanlığın internet sitesindeki ön başvuru formunu doldurup, Bakanlığa teslim etmeniz gerekiyor. Ön başvuru formunda genel olarak girişimci ve iş fikri ile ilgili sorular mevcut.

Ön başvuruyu geçtikten sonra iş fikrinizi detaylandırmanız isteniyor. Bir iş planı yapmanız gerekiyor. Bu döküman formatı da Bakanlığın internet sitesinde açıklanıyor. İş fikri detayınız, bütçe planınız, iş planınız Bakanlık tarafından inceleniyor ve olumlu olarak değerlendirilirse sunum yapmaya davet ediliyorsunuz.

Sunumda ise Bakanlık yetkilileri ve Üniversite hocaları sizin iş fikrinizi dinliyorlar ve puanlıyorlar. Sunumdan da başarılı olarak geçerseniz 100 bin TL’yi almayı hak kazanıyorsunuz.

Teknogirişimden Kabul Aldınız, Ya Sonra? Şirket Kurma İşletme

Teknogirişim desteği programında tüm süreçleri geçtikten sonra Bakanlık tarafından size telefonla müjdeli haber veriliyor. Ayrıca adresinize bir de yazı gönderiliyor. Bundan sonra ilk yapmanız gereken bir muhasebeci bulup şirket kurmak. Limited ya da şahıs şirketi kurabilirsiniz. 5746 Sayılı Kanun’dan faydalanacağınız için bir AR-GE şirketi oluyorsunuz ve çalışanlarınızın sigorta primlerini düşük ödüyorsunuz. Ya da KDV’siz fatura kesebiliyorsunuz. Yani anlıyacağınız bir Teknogirişim Şirketi olmanız hibe almanın yanında size bir çok avantaj sağlıyor.

Şirket kurduktan sonra Bakanlık ile sözleşme imzalıyorsunuz ve hibeniz hesabınıza yatıyor.

Teknogirişim’den Aldığım Hibeyi Geri Ödemek Zorunda Kalınabilir Mi

Teknogirişimden aldığınız hibe geri ödemesizdir. Çok istisnai şartlarda geri ödemek zorunda kalabilirsiniz. Şirketinizi projeyi bitirmeden kapatırsanız, projede yapacağım dediğiniz şeyleri yapmazsanız ya da aldığınız parayı harcayamazsanız harcayamadığınız tutarı geri ödersiniz.

İş fikrinizin ya da şirketinizin başarılı olma şartı aranmıyor. Yani projenizi hayata geçirirsiniz ya da geçiremezsiniz, başarılı olabilirsiniz ya da olamayabilirsiniz. Sonuçta bu bir risk sermayesi, herkes başarılı olamayabilir. Bu tür durumlarda geri ödeme yapmanız gerekmiyor.

Şirket Kurdunuz Hibe Aldınız Sonraki Süreç Nasıl İşliyor

1 yıl süresince toplamda 100 bin TL’ye kadar parayı 3 ya da 4 farklı kez hesabınıza yatıyor. Yani ilk ödemeniz 40 bin TL, sonrakiler 20’şer bin TL olabilir. Bu sizin bütçe planınız göre değişir.

1 yıl içerisinde projenizin ne aşamada olduğu ve harcamalarınız ile ilgili 4 kez Bakanlığa rapor sunuyorsunuz. Raporların korkulacak bir tarafı yok, formatı zaten Bakanlık veriyor. Ayrıca ofisinize yine yılda 4 kez yerinde incelemeye geliniyor Bakanlık yetkilileri tarafından. Yerinde aldığınız bilgisayar vb. ürünler görülüyor, projenizin ne aşamada olduğuna bakılıyor. Harcamalarınız konrol ediliyor ve size tavsiyelerde bulunuyor.

Sonuç

Sonuç olarak Teknogirişim Sermaye desteği programı ülkemiz ve girişimciler açısından çok iyi planlanmış bir hibe programı. Girişimci iseniz ve bir iş fikriniz var ise mutlaka başvurmalısınız.

Bakanlık yetkilileri çok iyi ve yardımseverler. Her konuda telefonla ya da ziyaret ederek bilgi almak mümkün. Program ile ilgili korkacak ya da endişe edecek hiçbir konu yok.

3 yorum

 1. teknogirişim sermaye desteği almakistiyorumçok parlak fikirlerim var mesela hiçbir kaynak kullanmadan bir şehrin enerjisini 1000 m2 lik araziye kuracağım icat ettiğim fakat yapamadığım makine ile yaparım eğer desteklenirsem türkiye amerika dahil tüm ülkeleri satın alacak seviyeye gelir beni arayın 05435… tüm şartları sağlıyorum tc numaram 716…

 2. Ahmet Selçuk YAŞACAN

  BEN YOK’um
  44 yaşındayım ve ilkokul mezunuyum, ne çocukluğumda ne genliğimde TC devleti beni VAR saymadı çünküü… Sözde Devletim’in organize ettiği yaşıma uygun aktivitelere katlmak için herhangi bir okula kayıtlı olma şartı aranıyordu. Yani benim hiç 23 Nisan veya 19 Mayıs bayramım olmadı, ömrüm boyunca hep “ÖTEKİ” oldum. Şimdi bakıyorum bu anlayış haala devam ediyor. (Yooo kürt falan değilim Rizeliyim, önyargı yaptınız eminim)
  Yahu sizin amacınız nedir? Amacınızın parlak fikirleri hayata geçirmek olduğu izlenimini vermeye çalıştığınız çok açık ama YALANCI olduğunuzu katılım şartlarınızla kendiniz deşifre ediyorsunuz… Yok yaaa, mantığa bakın hele, ben ozon tabakasını yamayacak çözümü bulacam ve siz her yıl binlerce öküzün mezun olduğu herhangi bir üniversitenin lanet olası herhangi bir bölümünün son sınıfında olmadığım için başvurumu kabul etmeyeceksiniz. Yahu madem bizleri her konuda bu kadar “YOK” sayıyorsunuz o halde cezai müeyyidemizde olmasın, suç işlediğimizde şunu deyiversenize “Bu insancık üniversiteli değil zaten, işlediği suç’un suç olduğunu bilmiyordur” )))) Kısaca: Bu programa katılım şartlarınız İNSANLIKDIŞI (evet projem var) Ne o garibinize mi gitrti, ilkokul mezunuyum ve AR-Ge anlamında bir çivi dahi çakmadığım bir projem var.
  Motorlar iki farklı prensiple çalışır ISI ve Manyetik alan…. Derdiniz gerçekten fikir bulmaksa bundan sonraki derdiniz “BEN” olurum…. Zavallı yalancılar. Bu Post’u yayınlamaya yüreğiniz yetecekmi çok merak ediyorum…

 3. Adam haklı beyler dağılın!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*