Haber Kanalları – Haber Kanalları İzleyicileri için Tüyolar

haber kanallarıHaber kanallarının sayısının artmasıyla beraber televizyon seyircisi için karar vermek zorlaştı. NTV ile başlayan seriye sonradan CNN Türk, Habertürk, Sky Türk, Ülke TV, S Haber, TV Net, 24, TGRT Haber, Bugün TV gibi kanalların eklenmesiyle haber kanalı enflasyonu oluştu ve sayı günden güne arttı. Bu yazımızda “hangi haber kanalını izlemeli” sorusunun cevabını kanalların artıları ve eksilerini değerlendirerek vermeye çalıştık.

Genel olarak haber kanallarındaki eğilim tartışma programlarına eğilmek yönünde. Özellikle “prime time” olarak adlandırılan akşam saatlerinde tüm bu kanallarda bir tartışma yapıldığını görüyorsunuz. İşin daha da ilginci ise bu programlarda tartışanların genelde aynı kişiler olması ve adeta bir görev bilinciyle her akşam bu kanalları dolaşması. Bu kanallarda son zamanlarda dikkat çeken diğer ilginç bir husus kanalların güzel sunucu ve spiker yarışına girmesi. Örneğin, eskiden spor haberlerine ve futbol programlarına erkekler ambargo koymuşken, şimdi tam tersi bir durum yaşanıyor.

NTV

NTV bu alanda ilk olmasının ve ciddi habercilik anlayışının avantajını kullanıyor. Can Dündar’ın kadife sesi ve Oğuz Haksever’in babacan tavırları NTV’nin en büyük kozlarını oluşturuyor. NTV, özellikle kültür ve sanat programlarının niteliği ve niceliği ile diğer haber kanallarının bir hayli önünde. Reklam, yarışma, haber, eğlence programı derken artık her ortamda görmeye alıştığımız NTV’nin jokeri Burcu Esmersoy hafta içi her akşam yapacağı program ile yazın da kendini özletmeyecek gibi duruyor.

CNN Türk

CNN Türk sahip olduğu geniş medya ağını ve Doğan Yayın Grubunun (DYH) desteğini etkin bir şekilde kullanmaya çalışıyor. Tarasızlığı tartışmalı Ahmet Hakan’ın “Tarafsız Bölge”si ve Şirin Payzın’ın “Ne Oluyor?”u kanalın reytingini artıran programlardan.

Habertürk

Bu alanda, başarı grafiği en hızlı artan kanal hiç şüphesiz Habertürk. Her ne kadar Yiğit Bulut’un her tartışma programını “Yeni Dünya Düzeni”, “Yeni Osmanlı”, “Türkiye Nereye Gidiyor” gibi soru ve kavramlara bağlayan komplocu yapısı kanalın genel eğilimine sirayet etmiş olsa da Habertürk kendini izletmeyi başarıyor. Yiğit Bulut “Sansürsüz”, Ece Üner “Haber Saati”, Balçiçek İlter “Karşıt Görüş” ile kanalın reytinglerine katkı sunarken, Fatih Altaylı ve Murat Bardakçı haftanın üç günü seyirciyi bir yandan azarlarken diğer taraftan ekrana kilitliyor.

Sky Türk

Çukurova Grubunun kendi kategorisinde çok başarılı olan kanalı Show TV’nin aksine Sky Türk bir türlü istediği reytingi alamayan kanallardan. Bir dönem Serdar Akinan’ın genel yayın yönetmenliği altında yayın yapan kanal şimdi yeni yönetimiyle yayınına devam ediyor. Yeni genel haber ise Sky Türk’ün spor haberleri konusunda aynı gruba ait Lig TV ile yakın temasta olacağı.

Ülke TV, Samanyolu Haber, TV Net

İslami duyarlılığı olan ve merkez medya organları tarafından “yandaş medya” olarak nitelendirilip aynı sepete atılan Ülke TV, Samanyolu Haber, TV Net bu kategoride farklı bir ses olma kaygısındaki kanallar.

Eski adı Haber 7 olan Ülke TV, Kanal 7’nin geçmişte sahip olduğu başarılı habercilik geleneğini sürdürürken; Samanyolu Haber ise, haber portföyünü daha çok Ergenekon ve Balyoz haberleriyle doldurmayı tercih etmiş görünüyor. Kanalın emniyet ve adliye çevrelerinden haber alabilme kabiliyeti özellikle belli davalarda diğer haber kanallarında göremediğiniz olaylardan haberdar olmanıza imkan tanıyor. TV Net ise, Yenişafak gazetesinin sahip olduğu editoryal kadroyu ve geniş yazar kaynağını kullanarak diğer kanallardan farklılaşmaya çalışıyor.

Diğer Haber Kanalları

 • TGRT Haber : İhlas Haber Ajansı (İHA) desteğiyle özgün haberler izlemeniz mümkün.
 • Bugün TV: Bugün Gazetesi ve Kanaltürk ile aynı yayın grubuna ait.
 • 24: Star Gazetesi’nin deneyimli ve kaliteli editor ve yazar kadrosuyla çalışıyor.
 • Avrasya TV: Ulusalcı bir yayın çizgisi izliyor.
 • 6 News
 • A Haber
 • TRT Haber

3 yorum

 1. genel anlamda yazdıklarınıza katılıyorum.Haberturk ve tvnet programlarını çok beğeniyorum.

 2. izleyici vatandaş

  Sıklıkla habertürk’ü izliyorum, evet samanyolu haber’in adli detayı ile sunduğu haberler de doğru tespit, birde haber kanalı değil ama cine5 haberlerinde de gündem dışı ilgi çekici bişeyler izlemek mümkün.

 3. evet güzel tespitler..stv haber delikanlı gibi haber yapıyo ntv ise tarafsız olma ayaklarıyla acayip taraflı haber yapıyo iyisi mi stv gibi delikanlı olsunlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*