Google, Google Plus ile Facebook’u Sosyal Medya’da Zor Durumda Bırakmaya Çalışıyor

google plus facebook

herşeyi açıklayabilirim

Facebook henüz halka arz edilmedi, ama Mark Zuckerberg bu konuda acele etse iyi olur. Google’ın sosyal network hamlesi Google Plus şimdiden Facebook’u zor durumda bırakmayı başarmış durumda. Kullanıcı sayısı olarak Google Plus, Facebook’un henüz binde biri bir rakama bile ulaşmamış olsa da, internet kullanıcılarının algı düzeyinde başarıyı yakalamış gibi gözükmekte.

Facebook’un kurucusu daha kısa bir süre önce Facebook’a dair süper yeni bir özelliği takdim etti kullanıcılarına. Facebook görüntülü sohbet. Facebook’un süper yeni özellik olarak lanse ettiği görüntülü sohbet, daha önce Google Plus tarafından sunulan bir hizmetti, ve daha da üstün özelliklere sahip olarak. Grup olarak görüntülü chat yapmaya imkan tanıyor Google Plus. Facebook aylarca üzerine çalıştığı görüntülü konuşma özelliği nedeniyle aslında komik açıklarken komik duruma da düştü. Belki birkaç hafta önce açıklasaydı Facebook tüm dünyada ses getirmiş olacaktı ama ancak eleştirilere konu olabilmekle yetinmek zorunda kaldı bu sefer.

Google’ın Google Plus stratejisi bu anlamda iyi kurulmuş durumda. Bir google buzz ya da google wave fiyaskosu yaşanmacak gibi gözüküyor bu sefer. Öncelikle Google Plus davetiye usulüyle alım yapıyor şu an, yani davetiye bulup sistemi incelemeyenler için bir gizem oluşturmuş durumda. Tıpkı gmail’i ilk açtığında yaptığı gibi. Sonra Facebook’da olmayan özellikleri sunarak, Facebook’un gelecekte yapmayı planladığı ya da açıkladığı yenilikleri sosyal medya dünyasında komik duruma düşürüyor.

Google Plus’ın Facebook’a göre çok daha az özelliği olmasına rağmen, bazı özellikleri onu Facebook’dan bir adım öne koyuyor. Mesela Circles yani arkadaş grupları. Facebook’da arkadaş gruplarını düzenlemek ve oluşturmak oldukça meşaggatli. Ama google plus bunu birkaç adımda kullanıcıya görsel bir arayüzde yaptırıyor. Arayüzü daha temiz, daha sade. Google sadeliğini yansıtıyor. Ve oyunlar ve sayfa davetiyeleri gibi şeylerle Facebook’da olduğu gibi meşgul etmiyor.

Aşağıdaki fotoğraf ise şimdiden sosyal dünyada eğlence kaynağı olmuş durumda.

Google+ hizmeti ile google aslında şu 2 şeyi yapmaya çalışarak başarı sağlamayı

planlıyor.

  1. Davetiye usulüyle merak ve gizem uyandırma
  2. Daha innovatif ve yenilikçi özellikler, circles, grup video chat

Yakın zamanda Facebook’da olup da Google Plus’da olmayan özellikleri de

görmeye başlacayağız google+’da. Oyunlar gibi, uygulamalar gibi. Go

ogle şimdiden şirketler için de Google+’ın hizmet sunacağını bildirdi.

Ve belki de en önemlilerinden biri, +1 hizmeti. Hala birçok webmaster G

oogle Plus’ın +1 hizmetinin arama motoruna arama sonuçlarına tam o

larak etkisini çözebilmiş değil. Ama olumlu etki oluşturacağına herkes inanıyor ve internet sitelerinde hızla +1 butonunu görmeye başlıyoruz. Daha da hızlı artacak bu Google Plus’da paylaş trendi. Ve google bu sefer arama

motorunu da arkasına almış gibi gözüküyor.

mark zuckerberg google plus facebook

Facebook'un kullanıcı sayısı artış hızı düşüyor. Ve Mark Zuckerberg şimdilik gülmeye devam ediyor..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*