Facebook’ta Artık Webcam ile Görüntülü Video Chat Yapılabilecek

facebook video chatFacebook webcam ile video chat yapma imkanı sunmaya başladı. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg bugün katıldığı bir konferansta Facebook Video Chat ile ilgili ayrıntıları anlattı.

Facebook bilgisayardan webcam ile görüntülü sohbet yapma özelliği henüz test aşamasında. Facebook görüntülü sohbet özelliği için arka planda Skype’ın teknolojisini kullanacağını açıkladı aynı zamanda.

Facebook görüntülü video chat özelliği nasıl olacak

Aşağıdaki resimde Facebook’da webcam ile görüntülü video chatin nasıl olduğunu görebilirsiniz.

facebook goruntulu video chat

Facebook Video Chat

Google’ın yakın zamanda yayına aldığı Google Plus sosyal networkünde ise video chat bulunmakta. Bu anlamda Google, Facebook’u geride bırakmış gibi gözüküyor. Gerçi Facebook’un video chat sistemi üzerinde 6 aydır çalıştığını biliyoruz, belki Google Plus’ın bu kadar hızlı davranacağını bilselerdi, daha hızlı hayata geçirirlerdi hizmeti.

Ayrıca Google Plus’ın webcam ile görüntülü video chat özelliğinde 10 kişiye kadar aynı anda görüntülü chat yapılabiliyor. Facebook’da ise sadece bire bir görüntülü chat yapılabiliyor. Facebook’un 750 milyon kullanıcısı olduğu düşünülürse, görüntülü chatin Facebook serverlarına ne kadar fazla yük getireceği tahmin edilebilir. Birden fazla kişiye video chat yapma imkanı tanımamasının altında ise bu neden yatıyor. Zuckerberg bunu ise internetteki video chatlarin büyük oranının bire bir chat ile gerçekleştiği ve birden fazla kişinin video konferans ile chat yapma sıklığının az olması ile açıklıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*