Bakan Yardımcısı – Bakan Yardımcılığı Şartları

bakan yardımcısı, bakan yardımcılığıBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimlerden hemen önce açıklamış olduğu bakanlıkların yeniden yapılandırılmasını düzenleyen kanun hükmünde kararnamelerle beraber en çok dikkat çeken konulardan birisi de bakan yardımcılığı kadrosu oldu. Şu an itibarıyla hakkında pek fazla detay bilinmeyen ve Başbakanın 6 Temmuzda yapmış olduğu açıklamayla bir an önce ihdas edileceği söylenen bakan yardımcısı makamı hakkında merak edilenlere cevap vermeye çalıştık.

Bakan Yardımcılığı Tarihçesi

Öncelikle şunu belirtelim ki A.B.D.’de başarıyla uygulanmakta olan bakan yardımcılığı ülkemizin ilk defa karşılaştığı bir kavram değil. Daha önce Turgut Özal zamanında denenen ve bürokrasi ile siyasi otorite arasında ciddi sürtüşmelere ve huzursuzluklara neden olduğu için kaldırılan bakan yardımcıları, bakanlıklardaki en yüksek bürokratik makam olan müsteşarlar ile sorunlar yaşamıştı. O zaman için kısa sürede kaldırılan bu kadro bürokrasideki hiyerarşiyi artırması ve lineer bir örgüt yapısına yol açması nedeniyle gereksiz bulunmuştu.

Bakan Yardımcılığı Gerekçesi

Başbakan ise bu makamı ihdas etmelerini önceki uygulamadan farklı bir şekilde gerekçelendirmiş durumda. Yeni hükumetin perspektifine göre bakan yardımcıları bir nevi siyasi müsteşar gibi bir işlev görecek ve özellikle Türkiye Büyük Millet Meclisi ve vatandaşlardan gelen taleplerle yeterince ilgilenemeyen bakanlara yardımcı olacak.

Bu konuda yapılacak mevzuat çalışmaları henüz bitmediği için müsteşarın bu makama karşı ne düzeyde sorumlu olacağı henüz netleşmiş olmasa da bu konuda bürokrasiden gelen sinyaller bakanlıklardaki hiyerarşiye yeni bir makam eklenmemesi yönünde.

Bakan Yardımcılığı Şartları

Bu makam için gereken şartlar henüz tam olarak ifade edilmiş olmasa da Başbakanın açıklamalarından bakan yardımcılığı için herhangi yüksek bir tahsil istenmeyeceği anlaşılıyor. Bu konuda yapılan açıklama ilkokul mezunu olan birisinin bile bu makama getirilebileceği yönünde.

Bakan Yardımcısı olmak için herhangi bir kamu hizmeti şartı da aranmayacak. Hatta aksine özel sektörden geleceklerin daha çok tercih edileceği ve bu vesileyle özel sektörle işbirliğinin artırılması hedefleniyor.

Bakan Yardımcısı Maaşı

Şu an için en yüksek devlet memuru olan Başbakan Müsteşarı yaklaşık olarak 6.500 TL. alıyor. Bu durumda, bu makam için düşünülen maaş bu meblağın yaklaşık 1,5 katı olan 10.000 TL.

Bir yorum

  1. ben bakan yardımcısı olarak aday olduğumu bu konuda hizmet vermek istedeğimi bimere internet üzerinden talepte bulundum ama daha olumlu bir yanıt yok

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*