Amalgam Dolgunun Zararları – Amalgam Dolgu Zararlı Mı, Nasıl Çıkarılır

amalgam civaAmalgam dolgu nedir, amalgam dolgu zararlımı, amalgam dolgunun sağlığa zararları.. Bu gibi amalgam dolgununun sağlığa etkileri ile ilgili konular ülke gündemine Ülke TV de sıradışı programına katılan Dr. Suat Arusan tarafından ortaya konan ciddi iddialardır. Amalgam dolgu tarihi oldukça eskiye dayanan ve en sağlam dolgu olarak bilinen bir dolgu türüdür. Ancak amalgam dolgu içerisinde bulunan ve sağlığa oldukça zararlı olan Civa ağır metali nedeniyle insan sağlığı açısından büyük tehlike oluşturabilmektedir.

Amalgam dolgu nedir

Amalgam dolgu aşağıdaki resimde gözüktüğü gibi içerisinde civa bulunan bir dolgu türüdür. Amalgam dolgu ucuz olması ve uzun süre dayanması nedeniyle diş hekimleri tarafından özellikle 90 lı yıllarda ve 2000 li yılların başında en çok tercih edilen dolgu türü olmuştur. Amalgam dolgu estetik bir görüntü sunmaz, ve sağlığa zararları ile ilgili ciddi şüpheler vardır. Bu nedenle amalgam dolgu tercih etmeyiniz dişinizi doldurttururken.

amalgam dolgu

amalgam dolgu

Amalgam dolgunun zararları

Amalgam dolgu zararlı mıdır konusu tıp aleminde süregelen bir tartışmadır. Bazı görüşlere göre civa zararlı olmasına rağmen dişteki amalgam dolgunun vücuda zararı yoktur. Ancak civa insan sağlığına zararlı bir elementtir. Amalgam dolgu yapılırken yanlışlıkla civa yutulabilir. Ya da amalgam doğru doğru olarak uygulanamayabilir, tükürük ve kan aracılığıyla vücut sürekli olarak civaya maruz kalıyor olabilir. Amalgam dolgu zararsız olsa bile, amalgam dolgunun sağlığa zararları ile ilgili ciddi şüpheler var iken amalgam dolgudan uzak kalmak en doğru seçenek olacaktır. İsveç, Danimarka gibi ülkelerde amalgam dolgunun kullanımı sağlığa zararları nedeniyle yasaklanmıştır.

Sağlıklı ve beyaz dişler için tıklayınız

Amalgam dolgu sökülmesi, amalgam dolgu nasıl çıkarılır

Amalgam dolgunuz var diyelim, sağlıkla ilgili şüpheleriniz nedeniyle amalgam dolgunuzu çıkartmak, söktürmek isteyebilirsiniz. Dişinizdekş Amalgam dolgunun sağlığınıza zarar verip vermediğini tespit ettirmek amacıyla öncelikle bir hastanede kan tahlili yaptırmanız faydalı olacaktır. Kanınızda ağır metal ve civa gözlenirse, amalgam dolgunun sağlığınıza zarar veriyor olduğunu düşünmek mantıklı bir hareket olacaktır. Bu durumda iyi bir diş doktoruna amalgam dolgunuzu söktürebilirsiniz. Yerine komposit dolgu (halk arsında beyaz dolgu, ışın dolgu, porselen dolgu olarak da bilinmektedir) yaptırabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus var. Amalgam dolgunuzu söktürürken yanlışlıkla civa yutabilirsiniz. Amalgam dolguyu söktüreceğiniz doktoru çok iyi seçin ve sökülürken civa yutmamaya özen gösterin, diş doktorunuza bu konuda çok hassas davranması konusunda telkinlerde bulunun, sık sık hatırlatın.

Aşağıdaki resimde amalgam dolgunun sökülüp yerine komposit dolgu yapılan bir diş resmini görebilirsiniz.

amalgam dolgu sökülmesi

amalgam dolgu sökülüp çıkarıldıktan sonra dişin görünümü

Amalgam dolgunun yan etkileri, amalgam dolgu hangi hastalıklara neden olur

Amalgam dolgu MS, depresyon, yüksek tansiyon, cinsel işlev bozuklukları, kadınlarda gebe olamama, ağız kokusu, baş ağrıları, hafıza kaybı gibi ciddi hastalıklara yol açabilir.

Eğer sebebi bulunamayan bir rahatsızlığınız var ve dişlerinizde amalgam dolgu var ise, sebebini amalgam dolguda arayabilir, civa düzeyini ölçmek kan tahlili yaptırabilir, amalgam dolgunuzu söktörebilirsiniz.

4 yorum

 1. ya hu bu amalgamdan ne istersiniz anlamam,ben diş hekimi olarak zaraını ne kendimde ne hastalarımda şahit oldum,hasta olupta dolgunu söktüren ve iyileşen bir hastaya da taslamadım,sanki kompozitler çok mu masum?balıktan,eksozdan,kirli havadan,yediğiniz pestisit dolu gıdalardan daha zararsızdır bunu bilin

  • Elinde aksini iddia edecek kanıt yoksa boş boş yorum yapmayacaksın!Amalgam dolguların Sıfır derecede bile buharlaştığını bilmiyorsun heralde

 2. DENTAL AMALGAM, GÜVENİLİR VE
  KULLANIŞLI BİR DOLGU MADDESİDİR
  Son günlerde ÜLKE TV adlı medya kuruluşunda dişhekimliğinde kullanılan “Amalgam” restorasyon materyali ile ilgili yanlı ve haksız bir tartışma yürütülmektedir. Amalgam restorasyonların insan sağlığına zararlı olduğu konusunda ısrarla dile getirilen bu görüşlere cevaben, Dünya Dişhekimleri Birliği (FDI) ve Amerikan Dişhekimleri Birliği’nin (ADA) son bilimsel raporlarını kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.
  Dünya Dişhekimleri Birliği (FDI) 2011 Bildirisi ve Amerikan Dişhekimleri Birliği’nin (ADA) Aralık 2010 Raporu’nun Ortak Sonuçları
  • Dental amalgam, güvenilir ve efektif (etkili, işe yarar) bir restoratif materyaldir.
  • Mekanik direnci yüksek, kenar adaptasyonu ve uzun süreli kalıcılığı ile geniş okluzal diş yüzeylerinin restorasyonu için çok uygundur.
  • 6 yaş ve daha büyüklerde, dental amalgam ile sağlık açısından oluşan yan etkiler arasında nedensel bir ilişki kurulamamıştır. Ayrıca 2 araştırmada, 6 yaş ve daha büyüklerde, amalgamın kullanımı ile ilişkili olarak herhangi bir nörolojik ve böbrek sorunu bulunamamıştır.
  • Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), bilimsel araştırmalara dayanarak dental amalgamdan açığa çıkan civa buharının 6 yaş ve daha yaşlı bireylerde civa ile ilişkilendirilebilecek yan etkiye neden olmadığına karar vermiştir.
  • Dental amalgam ile 6 yaş altı çocuklarda oluşan civa günlük dozu, günlük tahmini oluşan dozdan daha düşüktür.
  • Dental amalgamdan oluşan annenin sütündeki civa buharının bebek için bir risk oluşturmadığına karar vermiştir.
  • Bilimsel kanıta dayalı çalışmalar Dental amalgamın sağlık için güvenli olduğunu oraya koymaktadır.
  Amalgam konusunda dile getirilen olumsuz görüşler, toplumun ağız ve diş sağlığı sorunlarını çözmeye yardımcı olmadığı gibi bilakis toplumun çeşitli kesimlerinden gelen tepkilerden anlaşıldığı üzere tedirginlik yaratmakta ve soru işaretlerine neden olmaktadır.
  Birliğimize ulaşan haklı tepkilere tercüman olmak ve kamuoyunun aydınlatılmasını sağlamak üzere; yukarıda adı geçen yayın kuruluşunda yayınlanacak bir programa konuk olma yönündeki talebimiz, maalesef program yetkilileri tarafından dikkate alınmamıştır. Bu durum objektif yayın ilkeleriyle bağdaşmamaktadır. Bu talebe duyarsız kalınması ve olumsuz eleştiriler, Türk Dişhekimleri Birliği ve Dişhekimleri Odaları adına üzüntü vericidir. Türk Dişhekimleri Birliği konunun hukuki boyutta takipçisi olacaktır.
  Bir kez daha vurgulamak isteriz ki; “Amalgam” bütün dünyada kabul gören bir restorasyon materyalidir. Dünyada ve ülkemizde de meslektaşlarımız tarafından hasta tedavisinde güvenle kullanılmaktadır. Günümüzde dental amalgamın yerine kullanılabilecek alternatif bir restorasyon materyali yoktur.
  Kamuoyunun dikkatine sunarız.
  Saygılarımla,
  Prof. Dr. Taner YÜCEL
  Türk Dişhekimleri Birliği
  Genel Başkanı

  • Peki bu saygın kişiler ve bilimsel araştırmalara ne diyeceksiniz

   Dünya Sağlık Örgütü’nün baş toksikoloğu Lars Friberg, güvenlik sebebiyle civanın dental tedavilerde kullanımın uygun olmadığını belirtmiştir.

   Ortomoleküler Tıp dergisinde yayınlanan yeni bir makaleye göre amalgam dolguları uygun yollarla sökülen 118 hastanın klasik civa zehirlenmesi belirtilerinin %80inden ya tamamen kurtulduğu, ya da bu belirtilerin hafiflediği görülmüştür. Çoğu vakada civa zehirlenmesi belirtilerinin kaybolması 6 ila 12 ay arası bir zaman almıştır.

   Saygı değer araştırmacı Dr. Boyd Haley ve bilim insanlarından oluşan araştırma takımı civa ve Alzheimer ilişkisini inceleyen bir araştırma yaptılar. İnsan ve sıçan arasındaki boyut farkı göz önüne alınarak yapılan çalışmada sıçanlar bir süre boyunca civa buharına maruz bırakıldı. Bu deney sonrasında sıçanlarda Alzheimer’dan farklı olmayan bir doku hasarı meydana geldi. Aynı deney tekrarlandığında yine aynı sonuç elde edildi. Dr. Haley bu çalışması sonrasında kendisinin ve eşinin ağzında bulunan bütün amalgam dolgulardan kurtulacağını belirtti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*