Bloglarda İçerik Ne Kadar Önemli – İçerik Kraldır Yalanı

content is kingBlog yazarlığında ve blog sitelerinde, bloğunuza daha fazla trafik çekmek için özgün içeriğin en önemli etken olduğu söylenegelmiştir hep. Peki bloglarda özgün içerik gerçekten en önemli şey midir, özgün içeriğe sahip olmanız fazla trafik ve hit alacağınızı garanti eder mi, içerik kraldır “content is king” deyişi ne kadar gerçek ve geçerlidir?

İçerik Kraldır ya da İçerik Sizi Kral Yapar – Content is King

Bloğunuzda odaklanmanız gereken en önemli şey içerik değildir. Evet içerik, özellikle de özgün içerik bloğunuz için olmazsa olmazlardandır, ama tek başına yeterli değildir ve içeriğe gelmeden önce, içerikten daha önce dikkat edilmesi gereken, içerikten daha önemli bazı hususlar mevcuttur. Evet içerik sitenize Google’dan ziyaretçi çeker, sitenizin hitini artırır, ama içerik önce bloğunuzun tasarımı gelmektedir ve en çok hassasiyet gösterilmesi gereken konu bloğunuzun tasarımıdır. Sitenize günde binlerce ziyaretçi çekebilirsiniz, ama gelen ziyaretçiler sitenizde 10 sn bile kalmaz, sitenizde dolaşmaz ve dolayısıyla da reklamlarınıza tıklamaz ise, içeriğinizin bu noktada pek de anlamlı olduğu söylenemez.

Blog tasarımı içerikten önce gelir

Evet bloğunuzun tasarımı içerikten önce gelmektedir. Sitenizi ziyaret eden bir kişinin ilk dikkatini çeken şey yazıların okunaklı olup olmadığı, fazla metne boğulup boğulmadığı, sitenizde rahatça dolaşıp dolaşamadığı, gözü yoran görsel ve reklamlarla sitenizin dolu olup olmadığıdır. Sitenizin renkleri ve görselleri hoşuna gitmemişse kullanıcı genelde Google arama sonuçlarına geri dönerek diğer internet sitelerine bakmaktadır. Yani sitenizde 10 sn bile kalmamaktadır.

Kötü Tasarım İnternet Sitenizin ve Bloğunuzun Güvenilirliğini Zedeler!

Blog tasarımında ve blog teması seçerken nelere dikkat edilmelidir

  1. Direk blog tasarımıyla ilgili olmasa da, sitenizin alan adı ilk dikkat etmeniz gereken şey olmalıdır. Güven vermeyen ya da cümle şeklinde bir alan adı güvenilirliğinizi sarsar.
  2. Çok fazla sütuna sahip olan (3 den fazlası çok fazla oluyor) tema ve tasarımlardan uzak durun.
  3. Siteniz gezilebilir olsun, içeriklerin kategorilere göre düzenlenmesi önemli.
  4. Bloğunuza arama kutusu koymayı ihmal etmeyin.
  5. Pop-up reklamlar ziyaretçiyi en çok iten ve sitenizden soğutan etkenlerin başında gelir.
  6. Sitenizin yavaş açılması ziyaretçinizi sıkar.
  7. Küçük yazı fontu kullanmayın, 14 punto en ideal yazı font büyüklüğüdür.
  8. Yazılarınızı çok fazla metne boğmayın. 300 ile 500 kelime arası, 3 ile 5 parağraf ideal yazı boyutudur. Yazılarınızı resimlerle desteklemek sayfanızı daha ferah ve okunaklı kılar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*