Kıl Kurdu Nedir – Kıl Kurdu Tedavisi ve Belirtileri

Bu yazımızda bir bağırsak kurdu -bağırsak paraziti- olan ve gelişmekte olan ülkelerdegenelde çocuklarda görülen önemli bir sağlık sorunu olan kıl kurduna yani Enterobius vermicularis -eski adıyla  oxyuris vermicularis-  belirtilerine, tedavi yöntemlerine ve bu parazitten korunma yollarına değineceğiz.

Bağırsak parazitlerinin dünyada 500-900 milyon (sadece ABD’de 42 milyon) insanı etkilediği düşünülmekte bazı endemik ülkelerde enfeksiyon oranlarının %90’lara vardığı bildirilmektedir. Sosyoekonomik düzeyi düşük, temiz içme suyu olanakları yeterli olmayan ve sağlıksız yaşam koşullarına sahip toplumlarda bağırsak parazitleri daha sık görülmektedir. Eğitim düzeyi düşük ve kalabalık ailelerde de kıl kurdu enfeksiyonunun daha sık görüldüğü bilinmektedir.

Kıl Kurdu Nedirkıl kurdu, kıl kurdu nedir

Kıl kurdu, ip şeklinde dişileri 10, erkekleri 3 mm boyunda olan nematodlar grubundan bir bağırsak parazitidir. İnsana özgü bir parazit olan kıl kurdunun ara konağı yoktur. İnsan kalın bağırsağında, özellikle çekum ve rektum bölgesinde, nadiren ince bağırsağın son kısımlarında yaşar ve enterobiosise neden olur.

Kıl Kurdu Neden Olur

Kıl kurdu insandan insana ya da otoenfeksiyonla bulaşır. Alınan dişi ve erkek yumurtalar barsakta çiftleşir, oluşan dişi parazitler gece uykudan 2-3 saat sonra makat bölgesine (perianal bölge) gelerek yumurtalarını bırakırlar. Bırakılan bu yumurtalar ortalama 6 saat sonra açılırlar ve yeni parazitler böylece ortaya çıkmış olur. Yeni parazitler tekrar barsağa geçip erişkin hale dönüp çiftleştikten sonra dişi parazitler tekrar yumurta bırakmak için makat bölgesine gelirler. Parazitin tedavisi yapılmazsa hayat döngüsü bu şekilde devam eder.

Erişkin kıl kurtları anüsün etrafındaki alanda yumurta bıraktıkları zaman, bu bölge  bazen şiddetli bir biçimde kaşınmaya başlar. Kaşıntılı bölge kaşındığı zaman, mikroskobik boyuttaki yumurtalar parmaklara takılır, buradan besin, sıvı veya başka insanlara  aktarılır, kaşıyan kişi parmaklarını ağzına götürdüğü zaman da otoenfeksiyonla kendi kendine paraziti tekrar bulaştırmış olur. Kıl kurdu yumurtları haftalarca bu yüzeyler üzerinde hayatta kalabilir. Yumurtanın başka bir kişinin ağzına, yumurta bulaşmış içecek, besin veya eller ile ulaşması üzerine enfeksiyon başlar.

kıl kurdu belirtileriKıl Kurdu Belirtileri

Vücuttaki parazit sayısı, konağın bağışıklık durumuna bağlı olarak enterobiosis belirti vermeksizin (asemptomatik)  olabilir. Anal veya vajinal bölgede kaşıntı en sık rastlanan belirtidir. Burun kaşıntısı, ağızdan gece salya akması, diş gıcırdatma, huzursuzluk, uykusuzluk, aralıklı karın ağrısı  ve bulantı gibi çeşitli belirtilerle karşımıza çıkabilir.

Kıl Kurdu Tedavisi – Kıl Kurdu İlaçları

Hafif bir kıl kurdu enfeksiyonu hiçbir belirti vermeyebilir ve tıbbi yardıma ihtiyaç duymayabilir. Birçok çocuk hafif kıl kurdu enfeksiyonlarını, bütün dişi kurtların anüsün dışına gitmesiyle yeniden enfeksiyon meydana gelmemesi sayesinde atlatmaktadır. Eğer belirtiler yaşanıyorsa uzman bir doktora danışılmalıdır. Kıl kurdu enfeksiyonları ilaçlarla etkili bir biçimde tedavi edilebilir. İlaç olarak pyrantel pamoat,mebendazol (Vermox, Vermazol, Versid), pyrivinium pamoate (Pirok, Piramon), piperazine citrate (Siropar, Hemicid, Pipor)  kullanılabilen ilaçlardır. İlacın alındığı gün mümkünse; çarşaflar kaynatılırsa (çamaşırların en az 100 derecede yıkanırsa etkili olduğu bilinmektedir), iç çamaşırlar kızgın ütüyle ütülenirse tedavi başarısı artar. Tedavi yapılırken bütün aile bireylerinin ele alınıp tedavi edilmesi de çok önemlidir.

Kıl Kurdu Nasıl Önlenir

Kıl kurduna bitkisel çözüm

Kıl kurdu enfeksiyonları en sık parazit yumurtalarının bulaştığı  parmaklar aracılığı ile olduğu için önlenebilmesinde en önemli basamak kişisel hijyene önem vermektir. Tırnakların kısa tutulması, dışkıya el sürülmeden temizlik yapılması, iç çamaşırların düzenli olarak değiştirilmesi, çarşafların, yatakların ve banyoların düzenli olarak temizlenmesi çok önemlidir.

7 yorum

  1. kızım 7 yaşında ve ağzında koku, makatta kaşıntı,sürekli karın ağrısı,bulantı, iştahsızlık ve bir haftadır uykusuzluk şikayetlerde artma oldu bu nedir ne yapabilirim,adanada uzman doktor varmı iskenderunda yaşıyorum acil yardımcı olmanızı istiyorum.

  2. en iyisi ali bey siz..bi doktora weyada hastaneey başwurun..burdan fazla yardım alacağınızı sanmıorum yani…

  3. ali bey kıl kurdu var çocuğunuzda ama siz yinede bir hastaneye gidin

  4. Ali bey bende kıl kurdu var kızınıza kabak çekirdeği yedirin

  5. ay iyirenç midem bulandı

  6. Gende bir ya önce bagirsak enfeksiyonu gecirdim,cok fena isal oldum,büyük abdestim sedece yesil renkte su geliyordu.3 gün hastahanede yattim 13 tane seröm vertiler iyilestim isalim durdu ama tam degil,dün Adiyaman park hospilala ic hastaliklari uzman doktora muyene oldun doktor bende kil kurdu oldugunu söyledi,bir hap yazdi icinde 6 tane hap vardi 3 günde bitirmemi söyledi,haplari ciyniyerek yuttum.hapin adi Kontil Pirantel 25o mg, hic faydasi olmadi,koyu köpüklü ihsalim devam ediyor.bana yardimci olurmusunuz ne yapmam lazim?sayin doktorum Tesekkürler!..

  7. bende onceden kil kurdu vardi eczaneden ANDAZOL ilaci aldim haftada 1 tane diger hafta 1 tane ictim sukurler olsun rahatladim bende cok zorluk cektim sizede tavsiye ederim kesin olarak

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*