2011 Birinci Çeyrek Türkiye’nin Büyüme Oranları Rakamları Verileri ve Hızı

TÜİK tarafından açıklanan Türkiye 2011 yılı birinci çeyrek büyüme oranı yüzde 11 oldu. Açıklanan büyüme oranı Türkiye’yi birinci çeyrek sonunda Singapur’dan sonra ekonomik  olarak en hızlı büyüyen ülke yapmıştır. Singapur küçük bir ülke ve ekonomisi, çok büyük oranda ülke üzerinden yapılan ticarete bağlı olduğu ve ülkenin performansı uyguladığı ekonomi politikalarından çok küresel ticarete bağlı olduğu için, Türkiye dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi oldu denebilir.

Türkiye GSYİH Büyüme İstatistiği

türkiye büyüme oranları

Türkiye ekonomisi için büyüme hızının temel belirleyicisi sanayi üretimidir. Ancak, sanayi üretim endeksi büyüme üzerinde her çeyrekte aynı etki gücüne sahip değildir. Örneğin üçüncü ve dördüncü çeyreklerde tarım, turizm ve inşaat sektörlerinin performansı, büyüme üzerindeki etkilerini artırmaktadır. Sanayi üretiminin büyüme üzerindeki etkisinin en fazla olduğu dönem ise birinci çeyrektir.
2011’in ilk çeyreğinde sanayi üretim endeksi 2010’un ilk çeyreğine göre yüzde 14 daha yüksektir. 2010’un ilk üç ayında sanayi üretim endeksinin ortalama değeri 104.9 iken, 2011’in ilk üç ayında ortalama 119.8’e yükselmiştir.

Türkiye ekonomisi için büyüme hızının temel belirleyicisi sanayi üretim endeksidir. Ancak, sanayi üretim endeksi büyüme üzerinde her çeyrekte aynı etki gücüne sahip değildir. Örneğin üçüncü ve dördüncü çeyreklerde tarım, turizm ve inşaat sektörlerinin performansı, büyüme üzerindeki etkilerini artırmaktadır. Sanayi üretiminin büyüme üzerindeki etkisinin en fazla olduğu dönem ise birinci çeyrektir.
2011’in ilk çeyreğinde sanayi üretim endeksi 2010’un ilk çeyreğine göre yüzde 14 daha yüksektir. 2010’un ilk üç ayında sanayi üretim endeksinin ortalama değeri 104.9 iken, 2011’in ilk üç ayında ortalama 119.8’e yükselmiştir.

2011 Birinci Çeyrek Sektörel Büyüme Oranları

sektörel büyüme oranları

Dünya Ülkelerinin 2011 Birinci Çeyrek Büyüme Oranları

dünya ülkeleri büyüme oranları

Bir yorum

  1. büyümemizi singapur ile karşılaştırmışsınız ama bizim %8 cari açığımıza karşılık adamların %20 cari fazlası var. hükümetin büyümemek için yırtındığı ve çeşitli önlemler aldığı bir ortamda artan iç tüketim maalesef bizi sizin ifadenizle “dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi” yapmıştır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*