Webmasterlar İçin YouTube URL ve Link Taktikleri

youtube url, youtube linkYouTube videoları eklemek web sitelerinin tarfiğini artırmak için en etkili yollardan birisi. Pek çok site yöneticisi YouTube videoları nasıl eklenmeli, YouTube URL taktikleri gibi konularda yapılması gerekenleri merak ediyor. Bu yazımızda YouTube URL ve videosu eklerken dikkat edilecek 10 hususu dile getirmeye çalışacağız, umarız faydalı olur.

Yüksek Kalite Videolar Görüntüleyin

YouTube size yüksek kalitede videolar görüntüleme imkanını sunuyor. Bir videonun yüksek kalite formatının olup olmadığını kontrol etmek için &fmt=18′ (480 x 270 çözünürlük) veya ‘&fmt=22′(1280 x 720 çözünürlük) yazmanız yeterli.

Yüksek Kalite Videolar Ekleyin

Yukarıdaki taktik yüksek çözünürlükte video görüntülemek için yeterli olsa da, görüntülediğiniz bu videoları eklemek için URLye “&ap=%2526fmt%3D18″ ve “&ap=%2526fmt%3D22″ eklemeniz gerekmekte.

Sadece Gerekli Kısım İçin Link Verin

Diyelim ki videoyu başlatmak istediğiniz kısım 2. dakika 35. saniyede başlıyor. O zaman insanlara sadece gerekli kısmı göstermeniz en iyisi. Bunun için URLnin sonuna #t=02m35s ibaresini eklemeniz yeterli. Genel format için ise XX dakika ve YY saniye sonra başlayacak bir video için URLnin sonuna #t=XXmYYs eklemeniz gerekiyor.

Arama Kutusunu (Search Box) Gizleyin

Arama kutusunu gizlemek için URLye ‘&showsearch=0′ ibrüaresini eklemeniz gerekmekte.

youtube search box, youtube arama kutusu

Videoyu Otomatik Olarak Oynatın

Normal olarak eklediğiniz Yotube videoları sitenin ziyaretçileri üzerine tıkladığında oynatılır. Siteye gelen ziyaretçilerin herhangi bir yere tıklamadan videoları otomatik olarak izleyebilmeleri için URL koduna  ‘&autoplay=1′ ibaresini eklemeniz gerekiyor.

Videoyu Bittikten Sonra Tekrar Başlatın

Bunun için tek yapmanız gereken ‘&loop=1′ ifadesini koda eklemeniz.

İlgili Videoları Engelleyin

Yayınladığınız video ile alakalı olan diğer görsel materyalleri engellemek sizin için daha faydalı olabilir. İlgili diğer multimedya seçeneklerini engellemek için tek yapmanız gereken kodun sonuna ‘&rel=0′ ifadesini eklemek.

Youtube Bölgesel Filtrelemesini Aşın

Bazı videolar dünyanın sadece belli bölgelerinde gösterime girmektedir. IP adresiniz sayesinde konumunuz belirlenir ve bu şekilde hangi görsel materyallere ulaşım izninizin olduğu ortaya çıkar. Bunun için kullandığınız URLnin
youtube.com/watch?v=<somecode>  den

youtube.com/v/<somecode> e dönüşmesi gerekmekte.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*