Neden WordPress – WordPress Ne İşe Yarar

neden wordpressWordPress, blog scriptleri arasında en popülerlerinden biri belki de en popüleri. Piyasadaki birçok site tarafından kullanılan bu script hem ücretsiz hem de WordPress hem ücretsiz hem de sürekli güncellenen pek çok özelliği bünyesinde barındırıyor. WordPress kullanmanın avantajlarını sıralayan bir yazı kaleme almaya çalıştık.

WordPress Açık Kaynak Kodlu Bir Yazılımdır

WordPress, bir kuruş bile ödemeye ihtiyaç duymadan gerek bireysel, gerek eğitsel, gerekse ticari olarak kullanılabilecek ücretsiz bir yazılımdır. Böyle bir avantaj varken, daha kullanışsız başka bir yazılım için neden her yıl lisans sözleşmesi yapasınız ki?

WordPress Kullanıcı Dostudur

Bu teknolojinin başka bir avantajı ise sahip olduğu basit ara yüz sayesinde herhangi bir yazılımcı veya web tasarımcısı ile çalışmanıza gerek kalmadan sitenizi rahatça yönetebilmeniz. Ayrıca WordPress ile alakalı internette dolaşan yüzlerce ücretsiz tutorialdan faydalanmanız mümkün.

WordPress Tema Desteği

WordPress sayesinde doğru temayı bulmakta hiç zorlanmayacaksınız. Bu teknolojinin sahip olduğu devasa ücretsiz veya düşük ücretli tema desteği sayesinde kullanıcılar çok rahat. Bu temaları beğenmeyenler için ise birçok tema geliştiricisi düşük ücretlerle tema geliştirmekteler.

Kapsamlı Eklentiler (Extended Plugins)

WordPress, sitenizde ücretsiz bir şekilde kullanabileceğiniz bir çok eklentiye sahip. Bu eklentileri admin panelinden tek tıklamayla yükleyip, kullanabilirsiniz.

Web Uyumu

WordPress, W3C standartlarıyla uyumlu hale gelmek için uzun süreden beri yoğun çalışmalar yürütmekte. Bu durum, sadece bugünün tarayıcıları için değil yeni nesil web araçları için de önem arz etmekte.

Kolay Güncelleme Olanağı

WordPress sayesinde tüm özellikler ve eklentiler için geçmiş versiyonları güncellemek bir tık uzaklığında.

Spam Koruması

WordPress, bloğunuza istenmeyen yorumları engellemek amacıyla önceden yüklenmiş entegre kara liste (integrated blacklist) ve açık proxy denetleyici (open proxy checker) gibi spam engelleyici araçlar barındırıyor. Aynı zamanda, bu teknoloji size istenmeyen yorumları engellemek için gelişmiş eklenti seçenekleri de sunuyor.

Kullanıcı Kaydı

Bu teknoloji, kullanıcılarına profil oluşturma ve mesajlaşma imkanları sunan çok gelişmiş bir sisteme sahip. Bu sistem size, diğer kullanıcılardan veya sadece daha düşük seviyeli kullanıcılardan gelecek mesajları engelleme seçeneği de sunuyor.

Bloglar Arası İletişim ve Arama Motorları

WordPress, Trackback ve Pingbak standartlarını tamamıyla desteklemekte. Bu sayede, Ping-o-Matic sayesinde arama motorları ve diğer blog servisleri sitenizden haberdar olabiliyor.

WordPress Hangi Şekillerde Kullanılabilir

Bu teknolojinin kullanıldığı çeşitli site çeşitleri var. Bunlar:

  • Alışveriş Sitesi
  • Blog
  • İçerik Yönetim Sistemi (CMS)
  • Galeri Sitesi
  • Portföy
  • Oylama Sitesi
  • Video Paylaşım Sitesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*