Cari Açık Nedenleri

Cari açık nedir ve 2011 dış ticaret verileri‘ni daha önce paylaşmıştık. Bu makalede ise cari açığın nedenlerinden ve cari açığın neden bu kadar yüksek olduğundan bahsedeceğiz. Türkiye’de cari açığın yüksek olma nedenleri temelde aşağıdaki sebeplere dayanıyor denilebilir.

  1. Enerjide Türkiye’nin dışa bağımlı olması. Petrol, doğalgaz gibi temel enerji tüketim kalemlerimizin çoğunu ithal ediyoruz. Bu da cari açığımızın yüksek olmasına neden oluyor.
  2. Sanayi sektöründe ara girdileri ithal ediyor olmamız. Yani televizyon ya da bilgisayar üretirken, işlemci, çiğ gibi parçaların çoğunu yurtdışından ithal ediyoruz. Ya da tekstilde bile birçok hammadeyi ithal edip o şekilde üretim yapıyoruz. Yani sanayimiz ithalata bağlı, ihracatımız artıyor artmasına ama, ihracatımız artarken ihraç edeceğimiz ürünleri üretmek amacıyla sürekli ithalat da yapıyoruz.
  3. Türk parasının Dolar ve Euro karşısında değerli olması. Türk parasının değerli olması iyi birşey gibi gözükebilir. Ama ihracatçı ihraç yaparken, dolar ve euro karşısında Türk parasının az değerli olmasını istiyor. 100 dolarlık ihracat yaptığında, dolar 1.5 TL olursa eline 150 TL, 1.6 TL olur 160 TL geçecek anlamına geliyor. Doğal olarak doların değerinin yüksek olmasını istiyor. Ayrıca dolar düşük ise yani Türk parası değerli ise, 100 dolarlık yabancı bir mal Türk tüketicisine daha ucuza geliyor, bu da ithal edilen ürünlerin daha düşük maliyetli olmasına ve daha ucuz olmasına neden oluyor, yerli üreticiyi zora sokuyor.
  4. İç tüketimin sürekli artıyor olması. Ülke olarak daha çok tüketiyoruz, lüks yabancı otomobiller alıyoruz, Iphone alıyoruz ve alım miktarımız sürekli artıyor. Yabancı ürünlere tüketim rağbeti arttıkça da ithalat artıyor doğal olarak.
  5. Turizm gelirlerinin çok yüksek olmaması. Türkiye’ye gelen turist sayısı hızla artsa da, gelen turist az para harcıyor. Gelen turistleri herşey dahil otellere tıkıyoruz, dışarı çıkıp alışveriş yapmıyorlar. Gelen turistlerin tüketimini artıracak cazibe merkezleri üretmemiz gerekiyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*