Doğum Kontrol Yöntemleri (Kontrasepsiyon) – Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

doğum kontrol yöntemleri, kontrasepsiyonDoğurgan yaş grubundaki kadınların yaklaşık %90’ı aile planlaması yöntemlerini kullanmazlarsa 1 yıl içinde gebe kalırlar. İnsanoğlunun var oluşundan bu yana bunu önlemek için çeşitli yöntemler kullanılmıştır. Bu yöntemleri doğal aile planlaması yöntemleri, emzirme ile gebeliğin önlenmesi, bariyer yöntemleri, rahim içi araçlar (RIA), hormonal aile planlama yöntemleri, cerrahi sterilizasyon (kısırlaştırma) olarak gruplandırabiliriz. Doğal aile planlaması yöntemleri ise servikal mukus yöntemi, bazal vücut ısısı takibi, semptotermal yöntem, takvim yöntemi, geri çekme (koitus interruptus), vajinal duş şeklindedir. Bariyer yöntemleri ise kondom, diyafram ve spermisittir.

ABD’de en sık kullanılan kontraseptif yöntemler sıklık sırasına göre sterilizasyon, oral kontraseptifler ve kondom (prezrvatif)dur. Herhangi bir kontraseptif metodun 1 yıl kullanılması sonrası aynı metoda devam etme oranı en yüksek cerrahi sterilizasyonda iken (%100), bunu kapsül içinde hormonların uygulandığı yöntemlerin (hormonal implantlar -%80) izler.

Hangi Doğum Kontrol Yöntemi

Bu yöntemlerin 1.yılında yaşanan gebelik oranlarına baktığımızda kapsül içinde hormonların uygulandığı (hormonal implantlar) yöntemlerin ve cerrahi sterilizasyonun %0,05 ile teorik olarak en etkili yöntemler olduğunu görürüz. Cerrahi sterilizasyon ayrıca tipik kullanımda da en etkili yöntemdir.

En İyi Doğum Kontrol Yöntemi

Öncelikle herkes için uygun tek bir yöntem yoktur, kişiye özgü yöntem seçimi daha uygun olacaktır. Çünkü her yöntemin uygulanabileceği, uygulanamayacağı ya da kaçınılması gereken durumlar vardır. Bu yüzden bu konuda eğitim almış bir uzmanın yardımı alınarak uygun yöntemin seçilmesi ve uygulanması sağlanmalıdır. Bu hizmet Aile Sağlığı Merkezlerinde uzmanlar tarafından ücretsiz olarak halkın kullanımına sunulmuştur.

Gebelik Nasıl Önlenir – Postkoital Test

Korunmasız ilişkiyi takiben gebeliği önlemeye postkoital kontrasepsiyon denir ne bunun için ya hormonal yöntemler kullanılır ya da mekanik yöntemler. Hormonal yöntemler ertesi gün hapı olarak halk arasında bilinmektedir ve korunmasız ilişkiyi takiben ilk 72 saat içinde östrojen, progesteron veya östrojen ve progesteron birlikte verilerek gebeliğin oluşması engellenmektedir. Hormonal postkoital kontrasepsiyonun en önemli yan etkisi bulantı ve kusmadır. Kusmayla birlikte alınan ilacın bir kısmı çıkarıldığından yeterli doz alınamayabir ve gebelik riski artabilir. Bu nedenle sıklıkla bulantıyı önleyici ilaçlarla birlikte verilirler. Eğer gebelik oluşursa da bebek için artmış herhangi bir risk yoktur. Mekanik yöntem olarak ise korunmasız ilişkiyi takiben ilk 7 gün içinde rahme Rahim İçi Araç(RİA-spreyl) yerleştirilir ve bu postkoital kontrasepsiyon yöntemleri içinde en etkili olanıdır. Tecavüz olgularında veya birden çok seksüel partneri olan kadınlarda tercih edilmez.

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

doğum kontrol hapı“Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır?” sorusunun cevabı pek çok kadın tarafından bilinmemektedir. Doğum kontrol hapları östrojen, progesteron gibi aslında kadın vücudunda olan ve ay içinde azalıp artarak adet döngüsünün oluşmasına neden olan hormonları içerir ve bu yöntemler kullanıldığında da bu hormonlar kadına dışarıdan verildiği için kadının normal adet döngüsü taklit edilmiş olur. İçinde sadece progesteron olan ve östrojenle progesteronun kombinasyonu şeklinde olan (kombine oral kontraseptif) tipleri vardır. En çok kullanılanları kombine oral kontraseptiflerdir. Kombine oral kontraseptiflerin 21 gün kullanılıp 7 gün ara verilen(21 günlük kutu), 22 gün kullanılıp 6 gün ara verilen (22 günlük kutu) ve 28 günlük çeşitleri vardır. 28 günlük paketlerde son yedi tanesi demir içeren haplar bulunmaktadır. Paketin bu şekilde olmasının temel amacı kadının her gün hap alma alışkanlığını kaybetmemeye çalışılmasıdır. Bu ilaçların kullanımındaki en sıkıntılı yönü tam bir etkinlik için her gün aynı saatte alınması gerektiğidir, bu nedenle hapın alınması unutulursa ne yapılması gerektiği iyi bilinmelidir. Unutulursa yapılacaklar ise aşağıdaki şekildedir:

  • Eğer bir hap unutulursa; unutulan hap hatırlandığı anda alınmalı ve o güne ait hap da zamanında içilmelidir.
  • Eğer iki hap unutulursa; adet döngüsünün 1.yarısında ise iki gün üst üste hap alınır. Bir hafta süreyle de ek bir yöntem kullanılması uygun olur. Adet döngüsünün 2.yarısında ise o paket atılır ve yeni bir pakete başlanır. Bir hafta süreyle de ek bir yöntemle korunulur.
  • Eğer üç hap unutuldu ise; paket atılıp hemen yeni bir pakete geçilir. Bir hafta süreyle ek bir yöntemle korunulur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*