Kaydedilmemiş Word Dosyasını Kurtarma Auto Save

microsoft wordMicrosoft Word programında yaşanan en büyük sorundur kaydetmediğiniz word ya da excel dosyasını kurtarmak. Tam bir kompozisyon ya da araştırma yazısı yazıyorsunuzdur, saatlerce emek harcamışsınızdır, birden elektrik gider, bilgisayar kapanır. Ya da laptopun şarjı biter, bir talihsizlik yaşanır, yanlışlıkla kaydet demeden word dökümanını kapatırsınız. Wordde dosya kurtarmak oldukça basit. Bu gibi durumlarda saatlerce harcadığım emek boşa gitti diye karamsarlığa kapılmak yerine, çözüm yolları aramak daha doğru bir harekettir. Aşağıda anlatılan yöntemler Word ile birlikte Excel ve Powerpoint’de de çalışırlar.

Word Auto Save Otomatik kaydet özelliği

Microsoft Word’deki auto save, yani otomatik kaydetme özelliği sayesinde siz wordde yazı yazarken arka planda siz kaydetmeseniz bile worde yazdıklarınızı kaydettirebilirsiniz. Autosave’i aktive etmek için aşağıdaki adımları izleyiniz.

 1. Word’ü açın.
 2. Araçlar sekmesine gidin, seçenekler’i tıklayın
 3. Kaydet sekmesini bulun ve açın.
 4. Otomatik kurtarma bilgilerini kaydetme sıklığı seçeneğini bulun ve seçin. Seçili olmasını sağlayın.
 5. Otomatik kurtarma bilgilerini kaydetme sıklığı’nın yanında bir kutucuk göreceksiniz. Orada isterseniz kaç dakikada bir word yazınızı otomatik olarak kaydetsin belirleyebilirsiniz. 3 dakika olarak belirlerseniz, her 3 dakikada word otomatik olarak dökümanınızı ve yazdıklarınızı kaydedecektir.

bu adımları takip ettikten sonra bir daha Word dökümanını kaybettim korkusu yaşamazsınız. Elektrik kesildi diyelim, elektrik gelince bilgisayarı yeniden açıp wordü açtığınızda kurtarılmış dökümanlar olarak yazınız karşınıza çıkacaktır.

word auto save

Microsoft Office Word 2010 da kaybolan kaydedilmemiş dökümanı kurtarmak
Word 2010’da ve aslında Excel, Powerpoint 2010’da da kaybolan kaydedilmemiş dökümanı kurtarmak daha da kolaydır. Aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Word’e birşeyler yazın.
 2. Yazdığınız metni kaydetmeden Word’den çıkın, Word’ü kapatın.
 3. Word’ü tekrar açın.
 4. Dosya – File sekmesine gidin.
 5. Info – Bilgi ve Sürümleri Yönet – Manage Versions sekmelerini açın.
 6. Kaydedilmemiş dökümanları kurtar – Recover unsawed documents seçeneğini seçin.
 7. Karşınızda wordde çalıştığınız ve kaydetmediğiniz dökümanı göreceksiniz.

word döküman kurtarma

6 yorum

 1. ÇOK TEŞEKKÜRLER YILLIK İÇİN ARADIĞIM ŞEYİ BULDUM ÇOK SAĞOLUN

 2. kardeş sen verileri kaybetmemek için önlemden bahsetmişsin tamam da kaybolanları da dosya seçeneklerden bulabilecekmiyiz

 3. Dostum anlatan çok site var ancak senin gibi basit ve açık anlatan yok. Teşekkürler.

 4. Karamela Şekeri

  ALLAH sizden razı olsun kardeş, çok büyük bir yardımı oldu bu bana, inanın ne kadar sevindim anlatamam, ALLAH milyon kere hatta miyar hatta sonsuz kere sizden razı olsun yar ve ayrdımcınız olsun kardeşim…

 5. çooook sağolun ya kaç sayfa ödev yapmıştım kaydetmeden kapattıydım Allah kimseye .. korkusu vermesin 😀

 6. öneri için teşekkürler.ama ben wordta dosya ile bilgiyi bulamadım.2007 kullanıyorum.maile bir cevap atsanız çok iyi olur.şimdiden teşekkürlker

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*