Hamilelik Döneminde Diş Fırçalama

hamilelikte diş sağlığıHayatımızın her döneminde olduğu gibi hamilelik döneminde de diş sağlığımıza çok dikkat etmemiz gerekiyor. Sizin için halk arasında dolaşana hamilelik döneminde diş sağlığı ile ilgili bilgileri derledik ve yanlış olanların doğrularını yazdık. Haydi, başlayalım:

 

Her hamilelik döneminde bir diş kaybedilir:

YANLIŞ. Halk arasında ‘Hamilelik döneminde bebek için gerekli olan kalsiyumu annenin dişlerinden aldığı, bunun da annenin dişlerinin çabuk çürümesine yol açtığı, düşüncesi bilimsel olarak doğru değil. Hamilelik döneminde bebeğin ve annenin kemiklerinin sağlıklı olabilmesi için anne adayının, günlük olarak 1200 ila 1500 mg kalsiyum alması gerekiyor. Anne adayı eğer kalsiyum ihtiyacını gıdalardan karşılayamazsa, bebeğin gelişimi için gerekli olan kalsiyum annenin kemiklerinden karşılanıyor. Fakat anne adayı hamilelik döneminde iyi beslenir yeterli ağız-diş bakımı yaparsa bu dönem, normal dönemden farklı bir diş sorunu ile karşılaşılmadan atlatılabiliyor.

Sağlıklı ve beyaz dişler için tıklayınız

Hamilelik döneminde dişler daha az fırçalanmalı:

YANLIŞ. Gebelik hormonlarının etkisi ile diş etlerinin daha çabuk ve kolay kanadığı doğru.  Fakat bu durum anne adaylarını diş fırçalamadan alıkoymamalı. Aksine bu dönemde diş sağlığına daha fazla dikkat etmeliler. Günde en az 2 kez ve 2 dakika boyunca dişler fırçalanmalı.

Hamilelik döneminden önce diş çürüğü tedavi edilmelidir:

DOĞRU, Diş ve diş eti problemleri varsa hamilelik öncesi giderilmeli. Ağız ve diş sağlığı bozuklukları erken doğum, düşük kilolu doğum gibi sıkıntılara neden olabilmekte.

Tatlı yenirse kız, ekşi yenirse erkek çocuk doğar:

YANLIŞ. Beslenme anne ve çocuk sağlığı için çok önemli olmakla birlikte çocuğun cinsiyetini belirlemede etken değil. Çocuk cinsiyeti anne ve babadan gelen sperm ve yumurtanın birleştiği anda belirlenmekte. Basit şekerli besinlerin ağız ve diş sağlığına zararları da ortadayken bu bilgiye itibar etmemeli.

Hamilelik döneminde plak temizletilmez:

YANLIŞ. Bu dönemde ağız ve diş sağlığına daha da dikkat etmek gerekmekte. Hormonal dengedeki büyük değişimler anne ağız ve diş yapısını dış etkilere karşı daha hassas hale getirir. Bu yüzden iddia edilenin aksine daha sık sürelerde örneğin 2-3 ayda bir diş taşı (plak) temizletilmekte yarar var.

Hamilelik döneminde diş tedavisinden kaçınmalıdır:

DOĞRU. Özellikle bebeğin doku ve organsal gelişiminin gerçekleştiği ilk 3 ayda yoğun diş tedavisinden kaçınmak faydalı olacaktır. Fakat diş ya da diş eti iltihabı gibi acil durumlarda, var olan enfeksiyonun bebeğin gelişimini diş tedavisinden daha kötü etkileyebileceği fikri dikkate alınmalı ve bir doğum uzmanı konsültasyonu eşliğinde diş tedavisinde bulunulmalı.

Hamilelik döneminde gargara yapılmaz:

YANLIŞ. Bu dönemde gargara ılık tuzlu su ile yapılmalıdır. Ilık tuzlu su diş etlerini rahatlatmakla birlikte  diş eti hassasiyetini azaltmakta.

hamile-agiz-sagligi

Ağız sağlığı ile ilgili bazı yazılarımız:

Ağız Kokusu Nedenleri ve Nasıl Giderilir?

Diş Macunu Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*