Dünyanın En İyi ve Ünlü Hackerları – Hacker Nedir Black Hat ve White Hat Hackers

dünyaca ünlü hackerlarDünyaca ünlü hackerları tanıtacağız bu makalede. White hat ve black hat hackerlar ile bu hackerları ünlü yapan hack aktivitelerini anlatacağız. Hacker cracker farkı, lamer gibi hackerlık ve hackerlar hakkında tüm bilgilere genel anlamlarıyla değinmeye çalıştık.

Hacker Nedir – Ne Demek

Hacker, bilgisayar ve bilgi sistemleri konusunda iler düzey bilgi sahibi kişi anlamına gelmektedir. Hacker aynı zamanda, yetkisi olmadığı verilere bilgisayar ve internet altyapısını kullanarak ulaşabilen kişidir. İyi niyetli ve kötü niyetli olmak üzere 2 tür hacker vardır.

Black Hat Hackers – Crackers – Kötü Niyetli Hackerlar

Haberlerde gördüğünüz hacker haberleri, genelde black hat hackerlar ile ilgilidir. Çünkü onlar sistemlerin açıklarından faydalanıp bilgileri çalan, yayınlayan ya da sistemleri çökerten hackerlardır.

Düynaca Ünlü Black Hat Hackerlar

  1. Jonathan James: 16 yaşında en genç yaşta hacking gerekçesiyle hapise gönderilen ilk hackerdır. James genç NASA’nın sistemlerine girip 2 milyon dolar değerindeki yazılımlarını çalmıştır, gerekçe olarak da eğlence amaçlı internette bilgisayar ile neleri yapıp yapamayacağını araştırırken bunu yaptığını söylemiştir.
  2. Adrian Lamo: Lamo hackerlar arasında ismi en çok duyulanlardandır. Yahoo, New York Times, Microsoft, Bank of Amerika gibi büyük firmaların sitelerindeki açıkları yakalayıp, verilere ulaşım firmaları da bu açıklarla ilgili bilgilendirmiştir. Lamo iyi niyetli gibi gözükse de yaptığı bir suçtur çünkü site sahipleri Lamo’ya böyle bir görev vermemişlerdir. Yasal olmayan yöntemlerle kendisi bu hack işlemlerini yapmıştır. Çok ünlü internet sitelerine sızdığı için de adı dünya çapında duyulmuştur.
  3. Kevin Mitnick: Amerika tarihinde en çok aranan ve en azılı hacker olarak bilinir Mitnick. Kevin Los Angeles otobüs sistemini hackleyerek ücretsiz otobüs kullanarak başlamıştır hackerlık faaliyetlerine. Kendisi Amerikan güvenlik birimlerinden bilgi çalmak, cep telefonu firmalarının sistemlerinden kişisel verileri almak ve ücretsiz telefon kullanmak gibi bir çok suçtan hapse girmiş, daha sonra da serbest bırakılmıştır. Kendisini yakalatan olay ise, bir başka dünyaca ünlü hacker olan Tsutomu Shimomura’nın kişisel bilgisayarına girmesi olmuştur.
  4. Kevin Poulsen: Dark Dante olarak da bilinmektedir. Los Angeles radyo kanalı olak Kiis FM’in telefon sistemlerine girerek kendisine çekilişle verilen bir Porsche kazandırmıştır. Halen Wired News’de editörlük görevi yürütmekte olan Poulsen, telefon hatlarını hackleme konusunda uzmanlaşmış birisidir.
  5. Robert Tappan Morris: İnternette yayılan ilk zararlı yazılım olan solucan yazılımı bilgisayarında kodlayan kişidir. Solcan yazılıma da Morris Warm adı verilmiştir sonradan. Morris yazılımı internetin ne kadar büyük olduğunu görmek amacıyla Cornell’de öğrenciyken kodlamıştır. Korsan yazılım binlerce bilgisayarı çalışamaz derecede yavaş hale getirmiştir. Kendisi halen MIT’de öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

White Hat Hackers – İyi Niyetli Hackerlar

Hackerlık yeteneklerini iyi amaçlarla kullanan kişilere white hat hacker denmektedir. Kendileri çoğunlukla sertifikalı etik hacker olarak çalışmaktalardır ve şirketler tarafından bilgisayar sistemlerinde açıkları tespit etmek amacıyla kiralanırlar ve firmalara danışmanlık hizmeti verirler.

  1. Stephen Wozniak: Woz Steve Jobs ile birlikte Apple’in ilk kurucularındandır. Wozniak ilk hacking çalışmalarını telefon hatlarını hackleyip ücretsiz görüşmeler yaparak gerçekleştirmiştir. Wozniak Steve Jobs ile birlikte ilk Apple bilgisayarı yapan, ki  çoğu donanım ve yazılımı kendisi üretmiştir, kişidir.
  2. Tim Berners Lee: Wordl Wide Web yani WWW’yi ilk bulan ve WWW konsorsiyumu olan W3C’ki kuran kişidir.
  3. Linus Torvalds: Linux’ın atasıdır Torvalds. Minix işletim sistemiyle Linux Çekirdeğini (linux kernel) yazan kişidir.
  4. Richard Stallman:Ücretsiz işletim sistemi olan GNU Project’in kurucusudur.
  5. Tsutomu Shimomura: Kevin Mitnick tarafından bilgisayarı hacklenen kişidir ve çabalarıyla Mitnick’in yakalanmasında FBI’a yardımcı olmuştur.

Lamer Nedir – Lamer Ne Demektir

Lamer ise Hackerların bulduğu açıkları kullanarak sistemlere zarar veren, siteleri çökerten, bilgi çalan kişilerdir. Lamer anlam olarak pek de hoş bir terim değildir, çünkü her zaman hackerların gerisinde kalıp, onların ortaya çıkarttığı açıklarla öğünen kişiler olarak algılanmışlardır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*