Yazın İlk Günü ve En Uzun Gündüz 21 Haziran

yazın ilk günüYazın ilk günü resmi olarak herne kadar bu sene yaz henüz gelmemiş olsa da Haziran 2011’dir. Yazın ilk günü aynı  zamanda yılın en uzun gündüzü ve en kısa gecesine sahip olan gündür. Google’da bugüne özel bir doodle hazırlayarak yazın gelişini kutlamakta.

Yazın ilk günü olan 21 Haziran’da Güneş aynı zamanda dünyaya en kuzey noktadan gelmektedir. Aslında kuzey yarımkürede yazın ilk günü olan bu gün, güney yarımkürede kışın ilk günü olarak kabul edilir ve en uzun gece ile en kısa gündüze sahip olan gündür.

Yazın ilk günü Türkiye’de pek gündemde olan ya da kutlamaların yapıldığı bir gün değildir ama dünyanın birçok ülkesinde Yazın İlk Günü çeşitli kutlamalarla geçirilir.

Yazın İlk Günü Gelenekleri ve Kutlamaları

  • Paganlar bugünde çıkan ayı Balayı olarak adlandırırlar.
  • Birçok ülkede yazın ilk güne ait gecede ateş yakılır, şenlikler düzenlenir. Aynı Nevruz’da yapıldığı gibi etkinlikler yapılır.
  • Bazı kültürlerde yazın ilk günü, kötü ruhların dolaştığı bir gündür. Kendilerini kötü ruhlardan korumak için çeşitli kokular sürünülür.
  • Yazın ilk günü İzlanda’da resmi tatildir.

2011 yılında yazın ilk günü 21 Haziran olmasına karşın, 2012 yılında yazın ilk gününün resmi olarak 20 Haziran olması beklenmektedir.

Yazın ilk gününde Güneş’in Dünya’ya göre konumu

Yazın ilk hünü 21 Haziran Güneş ışınları Dünya’ya aşağıdaki şekilde gelir:

yazın ilk günü21 Haziran’da güneş ışınları resimde de görüleceği üzere, Türkiye’nin de bulunduğu kuzey yarımküreye en dik açılarla gelir. Bu nedenle en uzun gündüz ve en kısa gece de yaşanır.

 

 

2 yorum

  1. google doodle ı güzel olmuş yazın ilk gününü ifade eden.

  2. Bundan bi kaç sene sonra ramazan bu 21 haziran a denk gelicek :))

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*