iPhone 5’ten Beklenen Özellikler – iPhone 5 Ne Zaman Çıkacak

iPhone 5iPad 2‘nin piyasaya sürülmesinden sonra, Apple’in iPhone 5 için çalışmalara başladı. iPhone 5 özelliklerinin ne olacağı tam olarak bilinmese de iPhone 5 özellikleri ile alakalı dedikodular da ortalığı kaplamış durumda. Bu yazımızda, yeni nesil telefon olan iPhone 5 ile alakalı merak edilenlere ve beklentilere cevap aramaya çalışacağız.

iPhone 5 Çıkış Tarihi

iPhone fanatiklerini üzen haber, iPhone 5 çıkış tarihinin önceden deklara edildiği gibi 2011 Temmuz değil 2012 Nisan civarı olacağı.

iPhone 5’in Beklenen Özellikleri

4G Desteği

4G desteği iPhone 5 ile alakalı en çok merak edilen konulardan birisi ve çıkış tarihine kadar bir sır olarak kalmaya devam edecek gibi. Takipçilerinin beklentisi, iPhone 5’te 4G Network Uyumluluk özelliğinin olması.
iPhone 5, 4G

Daha Yüksek Depolama Kapasitesi

Halihazırda kullanımda olan iPhone modellerinde depolama kapasitesi 32 GB ile sınırlandırılmış durumda. Özellikle multimedya alanındaki gelişmeler ve HD görüntülerin yaygınlaşması ile beraber daha yüksek kapasiteler bir ihtiyaç haline geldi. Yeni 5. nesil iPhone için beklenen yeniliklerden birisi de bu.

Bulut Desteği

Bulut bilişimin bu kadar yaygınlaştığı ve Apple tarafından iCloud hizmetinin sağlanmaya başlandığı böyle bir ortamda iPhone 5’in bu teknolojiyi desteklememesi büyük sürpriz olur.

Çift Çekirdekli İşlemci
Uzmanlara göre çift çekirdekli bir işlemciye sahip bir iPhone pazarı silip süpürür. Bir çift 1GHz ARM Cortex A9 işlemciye sahip bir iPhone 5 performans ile alakalı pek çok beklentiyi karşılayacaktır.

çift çekirdek işlemci, iPhone 5

Flash Desteği

Eylül ayında açıklanacak iPhone’da olmasına pek ihtimal verilmese de Flash desteği olan bir telefon kullanıcıları cezbedecektir.

flash, iPhone 5Geliştirilmiş Kamera Özelliği

iPhone 4 5 megapiksel LED kamerayla piyasaya çıkmıştı, 5. nesil iPhone için beklentiler daha yüksek. Ortaya yayılan haberlere göre ise iPhone taraftarlarının beklentilerinin gerçekleşme olasılığı yüksek.

3 Boyutlu Grafik

iPhone 4 PowerVR SGX535 kullanıyordu ve bazı durumlarda yetersiz kalıyordu. iPhone 5’in daha kaliteli 3 boyutlu grafiklerle ve muhtemelen PowerVR SGX545 çipiyle piyasaya çıkması bekleniyor.

Daha Büyük Ekran

iPhone 5’in Android tarafından piyasaya sürülen akıllı telefonlarla yarışabilmesi için daha büyük ekran kartını kullanması yeni sürüme kullanıcıların ilgisini artıracaktır.

Hafıza Kartı Desteği

Hafıza kartı desteği sunmaması iOS aygıtlarının en büyük eksiklerinden biri olarak görülüyor. Kullanıcıları kendisinin uygun gördüğü büyüklükte alana sıkışmasını isteyen Apple hafıza kartı desteği sunarak daha demokratik bir tavır takınabilir.hafıza kartı, iPhone 5

Video Chat

iPhone 5 hakkında en çok merak edilen konulardan biri de iPhone 4’te sadece Wi-Fi üzerinden hizmet veren FaceTime uygulamasının yeni versiyonda cep telefonu şebekeleri üzerinden kullanıp kullanılamayacağı.

Değişebilir Batarya

iPhone 4’te olmayan iPhone 5’te ise olmasının en çok beklendiği yeniliklerden birisi de değişebilir batarya desteği. Bu sayede kullanıcıları telefonlarını sık sık şarj etmek zorunda kalmayacak.

değiştirilebilir batarya, yedek batarya

3 yorum

  1. hicbir dise dokunur ozellik yok yani

  2. Bence en güzel yeni özellik değiştirilebilen batarya olacak.

  3. teşekkürler güzel bir yazı olmuş yakında iPhone5 alıcam yakındaya….

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*