En İyi Ücretsiz OCR Resimleri Metne Yazıya Dönüştürme Programları

ocr-yazilimlari-programlariÖncelikle OCR nedir ve ne demek sorularına cevap verelim. OCR’ın açılımı, Optical Character Recognition’dır. Yani OCR yazılımları bilgisayardaki resimleri ve resimlerin içerisinde bulunan metinleri, metin yani text formatına dönüştüren programlardır. Scanner’dan (Tarayıcı) taradığınız dökümanlar bilgisayara resim olarak aktarılırlar örneğin. O resmin içerisindeki metinleri kopyalayıp işlem yapamazsınız üzerinde. Ama OCR yazılımları kullanarak resimdeki yazıları ayrıştırıp, kullanabilir hale getirebilirsiniz. Bu yazımızda windows ve linux işletim sistemlerinde ücretsiz olarak kullanabileceğiniz ve iyi hizmet veren OCR prograları listesini sizinle paylaşcağız.

Ücretsiz ve İyi OCR Programları Yazılımları

Microsoft OneNote 2007

Microsoft’un ücretsiz OCR programı. OneNote 2007 ile açtığınız resimlerde metinlerin üzerinde sağ tıkladığınızda, Copy Text from Picture ibaresini göreceksiniz.

Microsoft Office Document Imaging

Yine Microsoft office yazılımları arasında bulunan ücretsiz bir program. Programı Microsoft Office menüsünde, Office Tools alt başlığında bulabilirsiniz. Sadece TIFF ve MDI uzantılı dosyalarda işe yarar. Ama Paint kullanarak JPEG ya da PNG uzantılı resimleri TIFF uzantılı hale getirebilirsiniz.

SimpleOCR

SimpleOCR alanında ücretsiz yazılımlar arasında en iyilerinden. El yazısını bile metne dönüştürme ve tanıma özelliği mevcut. Resimleri metne dönüştürmeyi ücretsiz olarak yapıyor, el yazısı tanıma özelliği ise sadece 14 günlüğüne ücretsiz, sonrasında ücret ödemeniz gerekiyor. Linux’da da çalışıyor.

TopOCR

Jpeg, Tiff, Gif, Png, Bmp uzantılı dosya formatlarını destekliyor.

FreeOCR

Arayüzü Word’e benzer bir OCR programı ve kullanımı oldukça kolay.

Bir yorum

  1. hocam iyi güzel açıklamalı yazmıssın fakat download nerde? onu bulamadık.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*