Dışişleri Bakanlığı Aday Meslek Memuru Hakkında Herşey

dışişleri bakanlığı aday meslek memuru, meslek memuruKPSS A grubu kadrolardan en popülerlerinden biri de Dışişleri Bakanlığı kariyer kadrosu olan Aday Meslek Memurluğu. KPSS çalışan pek çok insan tarafından merak edilen uzman, müfettiş, kontrolör vb. bir isim taşımayan bu kadronun, kurum sınavlarına çalışan mezunlar arasında neden bu kadar popüler olduğu, aday meslek memurluğu sınavı ve aday meslek memurluğu yaş şartı ile alakalı ayrıntılar ve temelde “aday meslek memuru ne yapar?” sorusunun cevabı. Bu yazımızda, parlak bir gelecek vaadeden bu kadro ile alakalı merak edilenlere değiniyoruz.

Aday Meslek Memuru Olma Şartları

Bu kadroya başvuracaklarda İktisat, İşletme, Siyasal Bilgiler, İktisadi ve İdari Bilimler gibi fakültelerden veya Tarih, Sosyoloji, Psikoloji gibi bölümlerden lisans mezunu olma şartı aranıyor. 2010 yılında değişen yeni yönetmeliğe göre ise sözel alanda eğitim veren bir lisans programından mezun olup yukarıda sayılan bölümlerden herhangi birinden yüksek lisans yapmış olmak da yeterli görülüyor.

Bu sınav girebilmek için KPSS 36 puan türünden 80 üstü alanlar içinden, çağrılacak kişi sayısının 20 katı sayıda aday arasına girmeniz gerekiyor. Bu kadroya girebilmek için aynı zamanda aday meslek memurluğu sınavına 2 defadan fazla girmemiş olmak gerekmekte. Diğer KPSS A kadrolarda olduğu gibi bu kadro için de askerlik şartı aranmıyor.

Aday Meslek Memuru Yaş Şartı

Bu meslek için yaş şartı halihazırdaki yönetmeliğe göre lisans mezunları için 30, yüksek lisans veya doktora mezunları için ise 32, yalnız kariyer mesleklerle alakalı çıkan yeni kanuna göre aday meslek memuru yaş şartı diğer kariyer kadrolarda olduğu gibi 35 olmuş gibi gözüküyor.

Aday Meslek Memurluğu Sınavı

İlk etapta adaylara diplomasi, siyasi tarih, Türk dış politikası ve uluslararası ilişkiler teorisi gibi alanlardan test usulü bir sınav uygulanarak alınacak kişi sayısının 3 katı sayıda aday başarılı ilan ediliyor.

Başarılı olanlara İngilizce ve Fransızca dillerinden birinden, Türkçeden yabancı dile çeviri, yabancı dilden Türkçeye çeviri, Türkçe komposizyon ve yabancı dilde komposizyon olmak üzere 4 alanda klasik usulde yazılı sınav uygulanıyor.

Bu sınavda da 70’i ve her bir alandan konulan barajı geçerek başarılı olanlara mülakat uygulanarak, mülakatta başarılı olan aday meslek memuru olmaya hak kazanıyor.

Dışişleri Bakanlığı Bakanlığı Personel Alımı 2011 yılında Olacak Mı

Dışişleri Bakanlığı gerek meslek memurluğu, gerek idari memurluk (konsolos memurluğu), gerekse teknik personel olarak her yıl alım yapmaktadır. bu yıl da eleman alınacağı beklenmektedir.

Meslek Memuru Nedir

Mevzuatta bu kadrodakiler “Dışişleri Bakanlığının 6004 sayılı Teşkilat Kanununda sayılan görevleri çerçevesinde, Türk dış politikasının oluşturulması ve icrasında görev, yetki ve sorumluluk üstlenen ve temsil görevi icra eden kariyer memurlarıdır” şeklinde tanımlanmıştır.

Meslek Memuru Kariyer Yolu

Meslek memurları, aday memurluktan başlamak üzere 3. Katip, 2. Katip, 1. Katip, Başkatip, Konsolos, Başkonsolos şeklinde ilerleyen ve büyükelçiliğe kadar giden bir kariyer yoluna sahip. Yalnız burada yanlış anlaşılmaya müsait bir ayrıntıyı ifade etmekte fayda var. Büyükelçilik aynen valilik gibi bir istisnai memurluk kadrosu ve Cumhurbaşkanı isterse ilkokul mezunu birini bile büyükelçi olarak atayabilir. Fakat hâlihazırdaki büyükelçilerin birkaçı hariç neredeyse tamamı meslek memurluğundan gelme.

Meslek Memuru Yurtdışı Görevi

Bu kadroya mensup memurlar, meslek hayatlarının yaklaşık 3’te 2’sini yurtdışında büyükelçilik, daimi temsilcilik, konsolosluk ve maslahatgüzarlık gibi misyonlarda geçirmekteler. Hangi memurun hangi ülkeye gideceği ile alakalı ise iyi tanımlanmış bir süreç var. 2 yıl yurtiçi, 5 yıl yurtdışı şeklinde görevi şeklinde rotasyona tabi olan meslek memurları; A, B, C, D, E şeklinde ekonomik ve sosyal açıdan 5 kısma ayrılmış ve misyonumuzun bulunduğu ülkelerde görev almaktalar. Tayinlerde adaleti sağlamak açısından bir gelişmiş-bir gelişmemiş ülke şeklinde bir görev sırası da mevcut.

Aday Meslek Memuru Maaşı – Meslek Memuru Maaşı

Dışişleri Bakanlığı maaşları prestiji ölçüsünde yüksek değildir. Giriş itibarıyla maaşı 1.600 TL. civarı olan meslek memurları yurtiçi görevlerde diğer kariyer mesleklere göre daha düşük bir maaş almaktadırlar. Yalnız, yurtdışında aldıkları maaşlar ülkeden ülkeye değişiklik göstermekle beraber 5.000 $ üzerindedir.

Bu yazının cevap verdiği diğer sorular:

 • Meslek memuru ne iş yapar?
 • Dışişleri Bakanlığı personel alımı şartları nelerdir?
 • Dışişleri Bakanlığı memur alımı şartları nelerdir?

4 yorum

 1. değerli arkadaşlar, giriş sınav başvuruları bölümünü dikkatli inceleyecek olursanız. başvuruda KPDS belgesi istenmemektedir. memurlardan en basit bir yurt dışı görevi için bile kurumlarından KPDS (70 puan) istenmektedir. Hal böyleyken Dış işleri bakanlığı gibi bir kuruluşa başvuruda KPDS puanına ihtiyaç duyulmamaktadır. (öyleyse nasıl oluyor da bu kimselerden yabancı dilde kompozisyon yazmaları istenmektedir ya da beklenmektedir.)Bu aşamada kafalar karışmakta ve bu sınavın adaletli olduğu hususuna gölge düşmektedir. Uygulamaya göre diğer yabancı diller hüküm arz etmemektedir. İlave puan tamamen kafa karıştırıcıdır. Esas dil olarak kabul edilen İngilizceden başarı şartı aranmaması (KPDS puanı) haksız rekabeti körükleyici olmaktadır.

 2. sinan arkadaşım
  zaten kurumun istediği puan türü p36 yani
  gk 0,2 gy 0.2 dil 0.6 :)))

 3. Ayrıca Sinan arkadaşım, Zaten KPDS ingilizce dzeyi açısından sence ne kadar belirleyici bir sınav?

 4. aday memurluk sınavı yılda bır kezmı oluyor? ben henüz ünv.okuyorum ve araştırmaya başladım anladığım kadarıyla bıraz zor ve benim bu konuda çok bilgim yok.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*