WordPress’te Spam Yorum Engelleme

wordpress spam yorumWordPress bloğunuz var ise, spam yorumlarla elbet başınız derde girmiştir. WordPress’te spam yorumları engellemek aslında oldukça kolay, bu nedenle çok fazla spam yorum alıyorsa WordPress bloğunuz, el ile spam yorumları temizlemekten bıktıysanız, aşağıda anlatılan yöntemlerden herhangi birini uygularsanız spam yorumlardan kurtulabilirsiniz.

Aksimet Plugin – WordPress Aksimet Eklentisi

WordPress’te Aksimet eklentisini aktive ederek spam yorumları engelleyebilirsiniz. Aksimet pluginini ekledikten sonra Aksimet’in sitesinde kayıt olmanız gerekmektedir. Kayıt olduktan sonra size bir Aksimet key veriyor site, onu da Aksimet Configuration sayfasından Aksimet’i etkinleştirmek için kullanmanız gerekiyor. Aksimet ücretli bir plugin gibi gözükebilir, ama ücreti 0 dolara çekerseniz, Aksimet’i tamamen ücretsiz de kullanabilirsiniz. Spam yorumlarda oldukça etkili.

Spam Words

Bloğunuza gelen spam yorumlarda sık  sık geçen ve engellemek istdiğiniz kelimeler var ise, Settings > Discussions spam kelimelerinizi wordpress’e ekleyebilirsiniz. O kelimelerin geçtiği yorumlar eklendikten sonra otomatik olarak spam’e düşecektir.

Comment Blacklist

Spam kelimeler gibi, yorum karalistenizi de oluşturabilirsiniz. Yine yorum karalistesi, Settings > Discussions bağlantılarından ulaşılabilir. Kullanırken dikkatli olunuz.

WordPress reCaptcha Plugin

WordPress reCaptcha eklentisi ile, yorum ekranındaki görselde görülen kelimeleri girmeyi kullanıcılara zorlayabilirsiniz.

Yorum ekranında kullanıcılara matematik işlemi yaptırmak

WordPress Math Comment Spam Protection isimli plugin ile yorum yaparken kullanıcılara 1+1 gibi basit matematiksel bir işlem yaptırtabilirsiniz.

Yorumları sadece üyelere açma

Anonim kullanıcılara yorum yapmayı kapatabilir, sadece üye olanlara yorum yaptırtabilirsiniz.

WordPress ile ilgili ilginizi çekebilecek diğer makaleler:

En iyi wordpress temaları

WordPress read more yazısını değiştirme

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*