Türkiye’de ve Dünyada Kadın Milletvekillerinin Durumu Sayıları

kadın milletvekili2010 Birleşmiş Milletler ve Parlamentolar Arası Birlik’in raporuna göre Türkiye kadınların meclisteki milletvekili olarak temsili sıralamasında 187 ülke içerisinde 109.

Türkiye aslında kadınlara ilk seçme ve seçilme hakkını veren öncü ülkelerden biri. 1934 yılında Fransa, İtalya, İsviçre gibi birçok Avrupa ülkesinde kadınlara bu hak henüz tanınmazken, 1935 ylında Türkiye meclisinde 18 kadın vekil yerini çoktan almıştı bile. Ancak malesef  bu parlak sayılabilecek tablo uzun süremedi ve kadınların sayısı 2007 yılına kadar sürekli bir şekilde düşüş gösterdi. İlk defa 2007 yılında kadın vekil sayısı AK Parti’den 27, CHP’den 10, MHP’den 2, DTP’den 9 kadınla 1935 yılındaki oranı geçebildi. 

Son yıllarda kadınları destekleme dernekleri bu duruma dikkat çekmek amacıyla ciddi çalışmalarda bulunuyor. 12 Haziran seçimleri öncesi Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği (KADER), mecliste kadınların daha fazla söz sahibi olması için siyasi liderleri teşvik amacıyla 275 kadın kampanyasını başlatmıştı.

erkek-olmak-sart-miKampanyaya iş ve sanat dünyasından Vuslat Doğan Sabancı, Ayşe Kulin, Gülben Ergen, Sertap Erener ve Nil Karaibrahimgil gibi birçok isim de destek vermişti. Kampanya sürecinde en çok dikkat çekenlerden biri de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kadın haline getirildiği ve kendilerine Ya kadın olsaydın? diye sorulduğu posterlerdi.

ya-kadin-olsaydin-tayyipya-kadin-olsaydin-kilicdarogluya-kadin-olsaydin-bahceli

Kadın erkek eşitsizliğine dikkat çekmeye çalışan bu posterlerde parti liderleri empati kurmaya hangi sözlerle davet edilmişti bir bakalım:

Üzerindeki mutfak önlüğü, inci kolyesi ve gülümseyen yüzüyle Tayyip Erdoğan: Ya kadın olsaydın Tayyip Bey? Misafir ağırlayacaktın. Siyaset yerine börek yapacaktın.

Başörtülü, kucağındaki bebekle Kılıçdaroğlu: Ya kadın olsaydın Kemal Bey? Çocuk bakacaktın. Muhalefet yerine mama yapacaktın.

Kırmızı ojeli tırnaklarıyla kazak ören Devlet Bahçeli: Ya kadın olsaydın Devlet Bey? Örgü örecektin. Meclisi rüyanda görecektin.

meclisteki-kadin-vekillerKadınların seçim sürecindeki ve öncesindeki yoğun çalışmaları ve eşitlik mücadelelerinin bir nebze de olsa işe yaradığı söylenebilir. Her ne kadar istenilen oranlara ulaşamasa da AK Parti’den 45, CHP’den 19, MHP’den 3, BDP’den 11, toplam 78 kadın vekil sayısı ile TBMM tarihinin kadınlar açısından en parlak dönemini yaşamakta.

Türkiye’de kadın milletvekillerinin  durum böyle. Peki ya diğer dünya ülkelerinde?

bizler-kadinizDünyada kadın milletvekilleri sayısı en fazla olan ülkeler, %61 ile Finlandiya, %55 ile İsveç. Güney Afrika’da bile 400 milletvekilinin 178’i kadın. Meclisteki kadın erkek sayısındaki dengeyi sağlayan unsur ise kota uygulaması. Bu uygulamaya göre her ülke,olmasi gerekl’ kadin sayisini belirliyor ve bunu hayata geçiriyor

Ülke – Milletvekili Sayısı – Kadın Milletvekili Sayısı

İspanya 350  –  128

Fransa 557  –  109

Japonya 480  –   54

Çin 2987  –   637

İngiltere 650  –   143

ABD 435  –   73

İsrail 120  –  23

Almanya 622  –   204

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*