Rüyalarla Rüyayla İlgili İlginç Bilgi ve Gerçekler

rüyaBu yazımızda, rüyayla ilgili ilginç bilgileri paylaşıyor olacağız sizlerler. Rüya görmek ve rüyalar, belki de hayatımızla ilgili en ilginç ve en gizemli deneyimlerimizden. Rüyalar hayatımızı o kadar derinlemesine etkileyebiliyor ki, rüya yorumları ile ilgili bir bilim dalı bile oluşmuş durumda. Bir çok sanatçının esin kaynağıı bile olabilmekte gördüğü rüyalar. Rüyalar bu kadar hayatımızın içinde ve hemen her gece onlara maruz kalırken biz, rüyalar hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? İşte rüyalarla ilgili oldukça ilginç ve muhtemelen daha önce duymadığınız bilgiler.

Rüyayla ilgili ilginç bilgiler ve sözler

 1. Rüyalarımızın %90’ını uyanana kadar unuturuz.
 2. Kör insanlar da rüya görebilirler. Sonradan kör olanlar normal insanlar gibi rüya görürler, doğuştan kör insanlar ise farklı formlarda resim ve görsellerle rüya görürler.
 3. Her insan rüya görür. Eğer hiç rüya görmediğinizi düşünüyorsanız, bu rüya görmediğinizden değil gördüğünüz rüyayı unuttuğunuzdandır.
 4. Rüyamızda sadece tanıdığımız insanların yüzlerini görürüz. Rüyamızda tanımadığımız insanları gördüğümüzü düşünebiliriz, ama aslında gördüğümüz yüz bir şekilde karşılaştığımız ama hatırlayamadığımız birine ait yüzdür.
 5. Herkes renkli rüya görmez. Görülen rüyaların bir kısmı siyah ve beyazdır. Toplamda görülen rüyaların %12’si siyah ve beyazdır.
 6. Rüyalar semboliktir. Rüyada görülen nesneler gerçek anlamlarından farklı şeyleri ifade ederler. Rüya tabirleri işte tam burada devreye girer.
 7. Rüyada en çok hissedilen duygu, endişedir.
 8. Bir gecede ortalama 1 il 2 saat arasında, 4 ile 7 farklı rüya görülebilir.
 9. Hayvanlar da insanlar gibi rüya görürler.
 10. Rüyada hareket ederken gerçekte beden de hareket etmek ister. Ama beyin rüya görürken vücudu felçe benzer bir durumda tutar ve rüyada hareketi engeller. Uykuda yürüyen ve hareket edenlerde beyin vücudu hareketsiz tutma rolünü tam olarak yerine getirememektedir.
 11. Rüyalar dış dünya ile iletişim halindedir. Dış dünyadan duyulan sesler ya da ışıklar, rüyalarımızla iletişime geçip rüyalarımızın gidişatını değiştirebilirler. Duyulan gürültünün rüyada da hissedilmesi, tuvalete sıkıştığımızda rüyamızda da sıkışmamız ya da tuvalete gitmemiz gibi.
 12. Kadınlar ve erkekler farklı şekilde rüya görürler. Erkekler diğer erkekler hakkında daha çok rüya görürler. Erkeklerin rüyalarındaki karakterlerden %70’i erkektir. Kadınlar ise erkek ve kadınları eşit oranda rüyalarında görürler.
 13. Kesin olmamakla birlikte, eğer horluyorsanız, büyük ihtimalle rüya görmüyorsunuzdur horlarken. Çünkü horlayan insan derin uykuda değildir ve rüya görme olasılığı düşüktür. Bilimsel bir kanıtı olmasa da, rüyalarla ilgili ilginç bilgilerden birisidir horlama ve rüya.
 14. Rüyada hissedilen ve yaşanılan duygular ve tadlar, gerçek hayattaki hisler ve duygular ve tadlar kadar kuvvetlidirler. Rüyada keyifle yenen bir yemek beyinde gerçek hayatta keyifle yenen bir yemeğe benzer etki yaratır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*