Bulut Bilişim Sistemleri: Cloud Drive, Dropbox ve SkyDrive

Apple tarafından piayasaya sunulan iCloud ile beraber iyice popüler hale gelen bulut bilişim (cloud computing) uygulamaları IT alanında çalışmalar yapılan şirketler tarafından her geçen gün daha yoğun rağbet görüyor. Apple iCloud’a karşı piyasadaki diğer uygulamalar : Amazon Cloud Drive, Dropbox ve Windows Live SkyDrive.

Bu yazımızda saydığımız bulut (cloud) uygulamalarını ayrıntılı ele almaya çalıştık. Umarız yararlı olur.

Cloud Drive Nedir – Cloud Drive Kullanımı

amazon cloud driveAmazon uzun zamandan beri bulut bilişim sektöründe bulunuyor. Yine Amazon tarafından üretilen Simple Storage Service (S3) ise 2006 yılından beri kullanımda bulunuyor.

S3’ün ardından Cloud drive ile amazon müşteri odaklı, kullanımı kolay ve “ücretsiz” bir bulut bilişim hizmetiyle piyasaya çıkmış bulunuyor. Buradaki “ücretsiz” ifadesi tamamen bedaba anlamında olmayıp 5 GB kapasiteye kadar olan dosyaların depolanmasını ve geri getirilmesini kapsıyor. Kullanımının kolay olmasından kasıt ise Amazon’dan alışveriş yapmış herhangi birisi için bu hizmetten yararlanmak için iki tıklamanın yeterli olması. Bir kere Cloud Drive uygulamasını aktive ettikten sonra ise dosyalarınızı yüklemeniz (upload) artık çok kolay.

Beklediğiniz gibi, Amazon Cloud Drive ile diğer hizmetlerini de entegre etmiş durumda. Örnek olarak, Amazon’dan mp3 aldığınızda bu dosyalarınızı Cloud Drive’a rahatça yükleyebiliyorsunuz. Amazon, kendisinden alışveriş yapan müşterileri için başka ayrıcalıklar da geliştirmiş. Örneğin, siteden bir mp3 albümü aldığınızda kapasiteniz 20 GB’ye kadar çıkabiliyor. Alışveriş yapmayı kestiğiniz takdirde ise Cloud Drive kapasiteniz yine 5 GB oluyor.

Dropbox Nedir – Dropbox Kullanımı

dropboxCloud Drive’da olmayan bir çok özelliğe Dropbox sahip. Aynı iCloud’da olduğu gibi Dropbox da bir depolama uygulaması mantığında tasarlanmış. Bu uygulama, kullandığınız aygıta otomatik olarak yüklenmekte ve Dropbox’a yüklediğiniz tüm dosyaları senkronize bir şekilde tüm aygıtlarınıza yüklemekte.

Dropboz ücretsiz 2 GB kapasite hizmetiyle sunulmakta. 9.99 $ karşılığında Pro option üyeliği alarak kapasitenizi 50 GB yapabilirken, bu Pro 100 Plan size 100 GB kapasite hizmeti sunmakta. Dropboz iPhone, iPad, Mac, BlackBerry ve Android gibi pek çok aygıta uyarlanabilmekte ve bu yüzden bulut (cloud) kullanıcıları tarafından oldukça tercih edilmekte.

Windows Live SkyDrive – SkyDrive Nedir

windows live skydriveMicrosoft tarafından üretilen SkyDrive özellikle Windows veya diğer nicrosoft ürünlerini kullanan kullanıcılar için cazip seçenekler sunuyor. Diğer cloud servisleri gibi SkyDrive da bulut kullanıcıları için farklı kapasite seçenekleri sunuyor. SkyDrive, ücretsiz Windows Live Mesh uygulaması ile beraber kullanıcılarına 5 GB ile 25 GB arası kapasite kullanma imkanı sunuyor.

SkyDrive tarafından sunulan önemli bir hizmet de kullanıcılarına Word, Excel, PowerPoint, Access gibi Microsoft Office uygulamalarını ücretsiz olarak sunması.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*