Windows Registry Nedir, Nerededir, Temizlenmeli Midir?

registryBilgisayarınızda Windows Registry’den daha gizemli başka bir kısım yoktur heralde. Registry bilgisayarımız ile ilgili konularda sık sık karşımıza çıkar, ama ne olduğunu ve ne işe yaradığını çok azımız biliriz. Bu yazımızda Windows Registry’nin ne olduğunu, neye yaradığını ve sık sık temizlenmesinin gerekli olup olmadığı gibi konulara değineceğiz.

Registry nedir – ne demek

Registry ya da kayıt defteri, windows işletim sistemli bilgisayarınızda windows uygulama ve ayarları ile ilgili bilgileri tutan bir veritabanıdır. Kullanıcı şifreleri, ayarları, sürücü bilgileri, windows ayarları, kullanılan programlar, program ayarları gibi tüm bilgiler Registry’de saklanır.

Windows işletim sistemi ile ilgili tüm ayarların tek bir veritabanı olan Registry’de tutulmasının avantajı ise, verilere tüm programların tek bir merkezden ulaşabiliyor olmasıdır. Farklı farklı dosyalarda sistem ayarları tutuluyor olsaydı, hem ayarlara ve kayıtlara ulaşmaz zorlaşırdı, hem programlar arası uyumsuzluk oluşabilirdi, hem de veriler tek merkezden alınmayacağı için sistem daha yavaş çalışırdı.

Registry nerede – nasıl açılır

Registry’i açmak için, Bilgisayarınızdaki sol alt kısımda yer alan Başlat‘ı açın. Sonrasında çalıştır butonuna tıklayın. Aç yazan yere regedit yazıp, Tamam‘a tıklayın.

Registry’deki bilgileri temizlemek bilgisayarı hızlandırır mı

Registry’de onbinlerce kayıt bulunmaktadır. Sizin 100 ya da 200 kaydı silmeniz, bilgisayarınızın hızlanmasına pek bir katkı yapmaz. Bilgisayarın hızlı çalışması için doğru bilinen yanlışlardan birisidir Registry’nin temizlenmesi gerekliliği. Registry temizlediğini iddia eden programları kurup çalıştırmanın bilgisayarınıza sağladığı hızlandırı etki, o kadar zahmete katlandığınıza değecek derecede değildir.

Registry’i birleştirmek bilgisayarın performansını artırır mı

Registry’i silmek gibi registry’i  birleştirmek de gözle görülür bir performans artırımı sağlamaz. Bu nedenle uğraştığınıza değecek bir sonuç elde edemezsiniz.

Sonuç olarak, Windows Registry’nin bilgisayarınızın neresinde olduğuyla, nasıl açıldığıyla, ne olduğuyla hiç ilgilenmenize gerek yok. Registry ile ilgili hiçbir konu kafanızı meşgul etmesin, siz bilgisayarınızın keyfini sürerken, Registry arka planda sizi rahatsız etmeyecek şekilde çalışmaya devam eder. Registry’i silmenize, temizlemenize, birleştirmenize gerek yoktur. Eğer bilgisayarınız yavaş ise, sorun Registry’de değildir, en azından bundan emin olabilirsiniz.

Bir yorum

  1. windows şifresi kırma

    Windows şifresi kırmak içinde registry kullanılır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*