Kafein Nedir Kafeinin Zararları Faydaları ve Bağımlılığı

kafeinKafein nedir, kafein bağımlılığı kafeinin yararları, faydaları, zararları ve etkileri ile çayda kahvede kafein bulunur mu gibi hangi besinlerde içeceklerde kafein bulunur gibi konulardan bahsedeceğiz.

Kafein Nedir

Kafein, çay, kahve, kola gibi içeceklerde bulunan ve insan vücudunda psikolojik olarak uyarıcı etki oluşturan kimyasal bir maddedir. Kafein insanda merkezi sinir sistem üzerinde uyarıcı etki yaparak geçici olarak halsizliği azaltır, uykuyu açar, odaklanma ve konsantrasyonu artırır.

Kafeinin Zararları ve Etkileri

Günlük olarak 200 – 300 mg kafein tüketmek sağlığa zararlı değildir. Bu da günde 3 ile 4 bardak kahve anlamına gelir. Eğer günde 4 bardaktan fazla kahve tüketiyorsanız, kafein sağlığınıza zarar verebilir, kafein tüketimini azaltmanız anlamına gelir. Kafeinin zararları ve zararlı etkileri şunlardır:

 • Uykusuzluk
 • Sinirlilik
 • Huzursuzluk
 • Yerinde duramama
 • Kas kasılması
 • Mide ağrısı ve bozukluğu
 • Kalp çarpıntısı, kalbin hızlı atması

Bazı insanların kafeine karşı özel hassasiyatları, kafein allerjisi olabilir. Bu tür durumlarda 1 bardak kahve bile içseniz, yukardaki zararlı semptomlar bünyenizde oluşabilir.

Belli bir süreliğine yoğun tempoda çalışmanız, gece uyumamanız gerekebilir. Ya da uykunuzu açmak isteyebilirsiniz. Bu tür durumlarda kafeinli içecekler alıyor olmanız normal, ama uzun süre uykusuz kalmak ve kafein almak vücuda zararlı. Yetişkinlerin günde ortalama 7 ile 8 saat arası uyuması gerekir. Kafein alıp uyumadığınız zamanları sonradan telafi edin ve uykusuz kalma durumunuz ayda bir ya da iki kereyi geçmesin. Aksi takdirde hem kafein, hem uykusuzluk sağlığınıza zarar verebilir.

Kafeinin Faydaları Yararları

Günde 300 mg altı alınan kafeinin vücuda pek zararı yoktur. Yani günde 1 – 2 bardak kahve ya da 3 – 4 bardak çay. Hatta vücuda faydası da vardır. Günlük az miktarda alınan kafeinin yararları şunlardır:

 • Vücudu dinç tutar, daha yoğun ve odaklı çalışmayı sağlar
 • Metabolizmayı hızlandırır ve dolayısıyla yağ yakımına ve zayıflamaya yardımcı olur
 • Fiziksel aktivite yapmayı (yürüme, koşma, futbol oynama gibi) kolaylaştırır

Kafeini şekerle birlikte almak, sağlığa faydalı etkilerini öldürebilir. Bu nedenle çayı ve kahveyi şekersiz içmek daha iyidir.

Kafein Bağımlılığı

Kafein bağımlılığı da sigara bağımlılığı gibi bir bağımlılıktır. Ama sigara ya da alkol bağımlılığı kadar tehlikeli değildir. Kafein bağımlılığının asıl zararı, insanların kafeine bağımlı olduklarının farkına varmamalarından kaynaklanmaktadır. Sigara ya da alkol kadar vücuda zararlı olmasa da, bağımlı olarak her gün her gün fazla kafein ve kafeinli içecekler tüketmek, uzun vadede vücuda ciddi zararlar verebilir. Kafein bağımlıları ayrıca kafeine karşı hassasiyetlerini de yitirirler, normal bir insan için uykuyu azaltmak amacıyla içilen 1 bardak kahve, bağımlılarda 3 – 4 bardak kahve anlamına gelebilir. Bu nedenle eğer her gün 4 bardaktan fazla kahve tüketiyorsanız, kafeine bağımlısınız demektir, ve kafeinin zararları başlığındaki yan etkileri vücudunuzda gözlemleyebilirsiniz. Kafein tüketimini birden durdurmak da sizi sarsabilir, yavaş yavaş günlük normal miktarda kafein tüketim limitine gelmeniz faydalı olacaktır.

Kafein Hapları ve Tableti

Kafein hapı ya da hapları, kahve ya da diğer kafeinli içecekleri yerine alternatif olarak kullanılabilir. Ama neticede haptır, ilaçtır, dikkatli kullanmak gerekir. En iyisi hiç kullanmamaktır, gerekiyorsa kahve ya da çay içerek kafein almak daha sağlıklıdır. Eğer kahve ya da çay reflu gibi mide rahatsızlığınız varsa midenize dokunabilir. Bu tür durumlarda kafein hapı alınabilir ama en faydalısı bir doktora sorarak önerisi doğrultusunda kullanmaktır.

Kafein hangi içeceklerde besinlerde bulunur

Kafein çayda, kahvede, kolada ve kakaoda bulunur. Yani kakaolu çikolata vb. yiyeceklerde de az da olsa kafein vardır. Redbull ya da Burn gibi enerji içeceklerinde de kafein bulunmaktadır.

 

Bir yorum

 1. evde kafeinsiz kahve yapmak için. lınkı ızleyın
  http://www.youtube.com/watch?v=a-n85w2aX6E
  yada youtube a how to decaffeinate tea yazın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*