VPN Nedir – VPN Kurulumu

VPN (Virtual Private Network) diğer adıyla sanal özel ağ tabirini son zamanlarda sıkça duyuyoruz. Birçok insan VPN nedir, VPN ne işe yarar, VPN ne demek gibi soruların cevaplarını merak ediyorlar. Bu yazımızda, VPN ile alakalı kafanıza takılan sorulara cevap vermeye çalıştık.

VPN Nedir

VPN, temelde internet bağlantınıza güvenlik katmanı ekleyerek, bilgi akışını daha güvenli ve gizli hale getiren bir uygulama. Daha teknik ifade edecek olursak VPN, internet üzerinden gönderilecek bilgileri sistemden çıkmadan önce şifrelemeye karşılık geliyor. Bu teknoloji, sanal bir ağ uzantısı yaratır ve bu sebeple uzaktan bağlanan bilgisayar ağa konuk gibi değil, ağla fiziksel bir bağlantısı varmış gibi görünür.

VPN ayni özel ağda bulunmayan, network cihazları arasında güvenli çeşitli şifreleme metotları kullanarak kapsüllenmiş veri transferi yapar. Bu şifrelemenin yapılmasının amacı ise verinin özel ya da kamusal alandaki diğer cihazlardan gizlenmesidir.

VPN Kullanımı

İnternetin bu kadar yaygın anlamda kullanılmasının gizlilik ve güvenlik kaygılarını artırdığı günümüzde, özellikle kamusal alanlarda ve Wi-Fi yoluyla internet erişiminin sağlandığı yerlerde kullanıcılar doğal olarak kimliklerini ve kişisel bilgilerini hackerlardan korumak istiyorlar. VPN bunu temin eden en etkili araç ve bu yüzden çok sık duyuluyor.

Gizlilik ve güvenlik kaygılarının yanı sıra paylaşımlı sunucuların bu kadar yaygın kullanılması sonucunda aynı sunucuya bağlanan kullanıcılar için bilgilerini gizlemek için güvenli kanallar oluşturulması gerekiyor. VPN burada da devreye giriyor ve Dedicated/Static IP VPN denen uygulama güvenli kanal oluşturmanıza imkân tanıyor.

VPN kullanımının başka bir sebebi ise bu teknoloji sayesinde, kullanıcıların yerel güvenlik duvarı (local firewall) ile internet servis sağlayıcılar (ISP) ve yasal otoriteler tarafından konulmuş olan içerik filtreleyicilerini aşabilmeleri. VPN, IP adresinizi bu tarz engellemelerin olmadığı çeşitli ülkelerde göstererek size bu imkânı sunmakta.

VPN Kurulumu – VPN Nasıl Yapılır

Bugün, VPN sağlayıcısı sayısı 200’ü geçmiş durumda ve sektörde bu kadar çok oyuncu olması kullanıcıların kafasını karıştırıyor. Size uygun olacak VPN sağlayıcıyı seçmek için kullanacağınız bant genişliğini, işletim sistemini ve protokolleri göz önünde bulundurarak bir VPN Review sitesine uğramanız yararlı olacaktır. Detaylı bir VPN kurulumu yazısı için buraya müracaat edebilirsiniz.

Bir yorum

  1. GizlenVPN kullanıyorum tavsiye ederim. http://www.gizlen.net/vpn/

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*