Katarakt Nedir, Nasıl Oluşur, Belirtileri, Hangi Yaşlarda Görülür, Tedavisi, Ameliyatı

kataraktKatarakt Nedir? Nasıl Oluşur?

Katarakt tamamen saydam bir yapıya sahip olan göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi sonucunda görmenin azalmasıdır. Dış dünya ile iletişimimizde en önemli yere kuşkusuz gözümüz sahiptir. Eşyalardan yansıyan ışınlar gözümüze gözbebeğimizden girdikten sonra göze rengini veren iris tabakasını geçer ve göz merceğine ulaşır, göz merceğinde kırıldıktan sonra gözümüzün arka tarafında bulunan retina üzerinden beyindeki görme merkezine aktarılır. Göz merceğindeki saydamlığın azalması sonucu bahsettiğimiz süreç sekteye uğrayacak, Gelen ışınların retinaya tamamen aktarılamaması görüntüde bulanıklık meydana getirecektir.

Katarakt Nedenleri?

Vücudun doğal yaşlanma seyrinde katarakt oluşması tabiidir. Katarakt teşhisi konulan vakaların %90’ından fazlası bu şekilde oluşan katarakt olup, bunun dışında genetik nedenler, metabolik bozukluklar, darbe ve yanlış ilaç kullanımı sonucu oluşan kataraktlarda olabilmektedir.

Katarakt Belirtileri? Hangi yaşlarda görülür?

Katarakt, göz merceğinin farklı bölgelerinden başlayabilir. Buna bağlı olarak görme azalması ve görüntüde bulanıklaşma oluşur. Katarakt hastaları loş ışıkta daha iyi gördüklerini iddia ederler. Mercekteki bozulma sonucu başta göz miyop ve hipermetrop olabilir. Bu durum hastalar için iyiymiş gibi gözükse de zamanla gözde bulanıklaşma artar. Genelde 60 yaş üstünde ortaya çıkan katarakt üstte bahsettiğimiz nedenler sonucunda daha erken de oluşabilir. Bebeklerde doğum sonrası görülebileceği gibi çocuk ve gençlerde de görülebilmektedir.

Katarakt Tedavisi ve Ameliyatı

İlaçla tedavisi üstünde çalışmalar olsa da kesin çözümü ameliyatladır. Ameliyat lazerle ve cerrahi olarak 2 çeşitte yapılabilmektedir. Cerrahi işlemde katarakt adı verilen göz merceği civarında toplanmış tabakanın kesilerek vücuttan uzaklaştırılması ve yerine uygun göz içi merceğinin yerleştirilmesi gerçekleştirilir. Bilinen en temel göz ameliyatlarından olan katarakt ameliyatı 5-15 dakika gibi kısa bir sürede yapılabilmektedir.

Lazerle ameliyat Fakoemülsifikasyon ya da kısaca Fako olarak bilinmekte olup bu teknikte aslında lazer değil ses dalgaları ile katarakt parçalanıp emildikten sonra uygun göz içi merceğin yerleştirilmesi şeklinde olmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*